Samorządowe życie na kredyt?

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

W zeszłym roku obchodziliśmy 20-lecie powstania nowego podziału administracyjnego kraju. W bieżącym: 30-lecie pierwszych wyborów samorządowych po przemianach w 1989 roku.

W Pomorskiem istnieją 123 gminy i 20 powiatów. 4 gminy są jednocześnie powiatami grodzkimi: Gdańsk, Gdynia, Słupsk i Sopot. Tak więc razem w Pomorskiem jest 20 powiatów. W statystyce dane z powiatów grodzkich są te same co dla ich gmin, bo granice się pokrywają. Warto wiedzieć, że oprócz powiatu grodzkiego Gdańsk, jest też powiat gdański ziemski z siedzibą w Pruszczu Gdańskim.

Jak przedstawia się stan demograficzny, ludnościowy administracyjny oraz inny województwa pomorskiego? Informacje na ten temat przekazała nam Małgorzata Miryn – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Na przykład, takie wiadomości, że w 2018 roku pomorskie jednostki samorządu terytorialnego wydawały więcej pieniędzy niż wynosiły dochody, w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W miastach na prawach powiatu średnio wydatki na osobę były wyższe w 2018 roku o prawie 1400 złotych niż średnio w gminach. Żyjemy więc na kredyt?

Szczegóły przedstawione są w formie infografiki pt.  „27 maja Dzień Samorządu Terytorialnego. Dane dla województwa pomorskiego”:


Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *