Santander Global Technology and Operations rozrasta się w Gdyni. Większa będzie ochrona banków, silniejsze przeciwdziałanie finansowaniu terroryzmu i praniu brudnych pieniędzy. Zatrudni dodatkowych specjalistów, ekspertów. Planuje prowadzić swą działalność także w Słupsku

Fot. Kazimierz Netka.

W Pomorskiem coraz lepiej rozwija się BSS (business services sector) – sieć nowoczesnych usług biznesowych, czyli nowoczesny outsourcing

Kilkadziesiąt osób uczestniczyło 8 marca, 2023 roku, w Święto Kobiet, w niezwykłej uroczystości. W ten ważny dzień, swe plany inwestycyjne, ogłosił w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Santander jest obecny w Pomorskiem już od dłuższego czasu. Teraz, się umacnia, uruchamiając kolejne przedsięwzięcia, czyli reinwestując.

Fot. Kazimierz Netka.

Na uroczystość inauguracji nowego przedsięwzięcia firmy Santander Digital Services zaprosiła Invest in Pomerania – samorządowa inicjatywa koordynowana przez Agencję Rozwoju Pomorza, a zajmująca się ułatwianiem zagranicznemu biznesowi, osiedlanie się w Pomorskiem i umacnianie swej obecności na pomorskim rynku, zwłaszcza w Trójmieście.

Uroczystość zorganizowano 8 marca, w Pomorskim Parku Naukowo-Naukowo Technologicznym w Gdyni. Przybyli na nią przedstawiciele z różnych stron województwa.

Fot. Kazimierz Netka.

Region Słupski reprezentował Mirosław Kamiński – prezes zarządu Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Słupsku, zarządzającej Słupską Specjalną Strefą Ekonomiczną i Słupskim Inkubatorem Technologicznym. Santander zamierza na ziemi słupskiej rozwijać sieć nowoczesnych usług biznesowych BSS (business services sector), czyli nowoczesny outsourcing.

Ogłoszenie reinwestycji akurat 8 marca, to nie przypadek. Większość kierowniczych stanowisk w Santander Digital Services w Polsce zajmują kobiety. Spotkanie w PPNT było więc uroczystością podwójną. Spotkanie prowadził Marcin Grzegory – zastępca dyrektora Invest in Pomerania.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto szczegóły dotyczące wydarzenia, przekazane nam przez Barbarę Merchel-Czech – dyrektor Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza S.A.:

Nowe miejsca pracy w Gdyni – Santander reinwestuje

Spółka Grupy Santander podjęła decyzję o dalszym rozwoju. Działająca w Gdyni Santander Global Technology and Operations ogłosiła 8 marca reinwestycję i zwiększenie zatrudnienia.

Spółka Santander Digital Services to wyspecjalizowana jednostka Grupy Santander, której działania skupiają się na zapobieganiu praniu brudnych pieniędzy i przestępstwom finansowym oraz zajmujca się autoryzacjami wiarygodności operacji finansowych. Oddział w tym roku obchodzi 15-lecie działalności w Gdyni. Santander Digital Services stał się kluczowym podmiotem w strategii i strukturze Grupy Santander, a świadczone na Pomorzu usługi obejmują klientów z całej Europy.

Fot. Kazimierz Netka.

– Obserwując kierunek ewolucji profilu naszej działalności, odczuwamy olbrzymią satysfakcję. Konsekwentnie budujemy w organizacji kompetencje, których oczekują od nas klienci. Jednocześnie otwieramy nowe perspektywy rozwoju przed naszymi pracownikami. Jesteśmy historycznie związani z województwem pomorskim, tu stawialiśmy swoje pierwsze kroki na polskim rynku i tu nadal widzimy potencjał do rozwoju naszego biznesu – ocenia Bartosz Marciniak, Dyrektor Generalny Santander Digital Services w Polsce.

Rozwój Santander w Gdyni

W 2022 roku spółka otworzyła się na wiele nowych projektów technologicznych oraz procesów bankowych, wśród nich AntiMoney Laundering, Financial Crime Fighting, Client Due Dilligence i Transaction Monitoring. Obecnie w całym kraju Santander Digital Services zatrudnia 1200 osób, z czego 600 dołączyło tylko w roku ubiegłym. Na terenie województwa pomorskiego liczba pracowników sięga natomiast 700 osób. Planowana w nadchodzącym czasie reinwestycja (i poszerzenie zatrudnienia o kolejnych 300 osób w skali kraju) wpisuje się w politykę aktywizacji własnych pracowników organizacji. Na przestrzeni lat firma stawiała na wewnętrzny rozwój, budując ścieżkę kariery w ramach organizacji, bez lęku powierzając zaufanie młodym ludziom. Zrealizowano również liczne programy we współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Gdyni – doszkalających i aktywizujących – głęboko wierząc w siłę pomorskich zasobów ludzkich.

Fot. Kazimierz Netka.

Warto także przypomnieć, że w ubiegłym miesiącu firma ogłosiła plany na rozwój biznesu w Słupsku. Santander Digital Services prowadzi aktywną rekrutację pracowników, którzy w erze pracy zdalnej zyskają możliwość rozwijania kariery zawodowej bez konieczności migracji ze swoich rodzinnych miejscowości.

Rynek BSS coraz silniejszy

Obecnie w sektorze BSS w Trójmieście pracuje ponad 35 000 osób, a powierzchnia biurowa przekroczyła milion m2. W ostatnim półroczu do biznesowego krajobrazu regionu dołączyły centra takich firm jak Armatis, Solidigm czy Grid Dynamics. Co istotne, firmy obecne już na rynku stale zwiększają zatrudnienie i poszerzają swoją działalność – tak jak Santander Global Technology.

Fot. Kazimierz Netka.

– Nowoczesne usługi dla biznesu to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się branż w Polsce. Dzięki działaniom Invest in Pomerania udało nam się zbudować obecność branży w Trójmieście praktycznie od zera i przez kolejne lata mogliśmy regularnie ogłaszać kolejne projekty inwestycyjne. I dalej to robimy. Trójmiasto oferuje doskonałe warunki dla nowoczesnych sektorów gospodarki, czego dowodem jest reinwestycja firmy z Grupy Santander w Gdyni – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Nie byłoby rozwoju segmentu BSS, gdyby nie szeroki potencjał pomorskich kadr. Wysoko wykwalifikowani pracownicy wszystkich szczebli są silnym czynnikiem motywującym aktywność tak pojedynczych firm, jak i całej branży usług dla biznesu. Jak przekonuje Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, dynamika rynku pracy ma fundamentalne znaczenie dla BIZ:

Fot. Kazimierz Netka.

– Zagraniczni inwestorzy pojawiają się tam, gdzie potencjał ludzki gwarantuje im stabilność działalności. Dlatego tak istotna jest współpraca biznesu ze światem nauki, wspierana dodatkowo przez organy publiczne. Podejmujemy inicjatywy konsolidujące te środowiska, a także sami wspieramy podaż pracowników w kluczowych dla rynku branżach. Dzięki Invest in Pomerania Academy, szkolenia przekwalifikujące do pracy w branżach IT oraz portowo-offshorowej do końca roku odbędzie ponad 1100 osób!

Biznesowy potencjał Gdyni

Fot. Kazimierz Netka.

Gdynia już od dawna odchodzi od opinii miasta typowo portowego. Rynek BSS, ze szczególnym podkreśleniem sektora IT, rośnie wraz z kolejnymi inwestycjami nowoczesnych powierzchni biurowych, Przykłady firm, które dobrze czują się w Gdyni, można mnożyć. Od wielu lat działają tu lokalne oddziały Sony, Nordea czy DNV.

– Gdynia jest coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla nowoczesnych inwestycji. Wpływ na to ma wiele czynników, w tym położenie w centrum rozwiniętego regionu, skomunikowanie czy wysoka jakość przestrzeni biurowych. Potwierdza to kolejna, wysoka lokata, jaką region pomorski otrzymał w tegorocznej edycji najlepszych lokalizacji w Europie dla zagranicznych inwestycji w fDi European Cities and Regions of the Future 2023. Lokują się w Gdyni firmy z sektora usług dla biznesu, oferując tym samym mieszkańcom dobrze płatne miejsca pracy dla wykwalifikowanych pracowników, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego miasta.

Fot. Kazimierz Netka.

We współczesnym świecie obserwujemy istotę cyberbezpieczeństwa, szczególnie tego finansowego. Tym bardziej cieszy mnie fakt, że firma Santander Digital Services, oferująca usługi z zakresu technologii i zaawansowanych procesów operacyjnych, od 15 lat rozwija swój potencjał właśnie w Gdyni – powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdyni.

O Invest in Pomerania

Invest in Pomerania jest samorządową inicjatywą non-profit, koordynowaną przez Agencję Rozwoju Pomorza, która pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Pełni funkcję „jednego okienka”, udzielając inwestorom wsparcia na każdym etapie procesu inwestycyjnego. Dowiedz się więcej na stronie: www.investinpomerania.pl – zachęca Barbara Merchel-Czech – dyrektor Działu Promocji Agencji Rozwoju Pomorza S.A.

O działalności Santander Digital Services mówiła też dyrektor Małgorzata Kaczorek – szefowa operacji w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jestem związana z firma Santander Digital Services już od 2008 roku, od samego początku. Byłam świadkiem otwarcia biura w Gdyni przy ul. Łużyckiej. Rozpoczynaliśmy z procesami bankowymi, które zawiązywały do sektora bankowości indywidualnej i biznesowej klientów grupy Santander, natomiast na przestrzeni lat, systematycznie poznawaliśmy nowe procesy, rozwijaliśmy portfolio naszych usług i myślę, że z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że staliśmy się obecnie specjalistycznym centrum kompetencji, które specjalizuje się w procesach związanych z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu. Również prowadziliśmy akademię szkoleń, kształcimy ekspertów w tej dziedzinie, Czasami analiza poszczególnych przypadków trwa kilka miesięcy. Nasi pracownicy mają kompetencje analityczne. W świecie zmieniającym się stale, gdzie obserwowany jest wzrost obrotu w walucie wirtualnej, gdzie banki mają trudność z namierzeniem deficytu, banki muszą inwestować w tego typu procesy, w ten sektor i my jako Santander Digital Services jesteśmy właśnie taką firmą, która wspiera naszych klientów w mitygacji tego ryzyka, w eliminacji, redukcji tego ryzyka, tak, jak tylko możemy, poprzez rzetelny serwis, ale myślę, że warto podkreślić, że ten serwis cechuje się również dobrym stosunkiem jakości do ceny.

Oferujemy klientom Santander Bank Polska i Santander Digital Services nie tylko rzetelny serwis, ale również procesy o charakterze restrukturyzacyjnym i automatyzacyjnym w związku z czym uważam, że jesteśmy bardzo ważnym elementem operacji bankowych w naszym regionie.

Nowoczesne usługi biznesowe oparte są na potencjale kadr – zaakcentował dyrektor Marcin Grzegory. O szczegółach mówił pan dyrektor Radosław – dyrektor HR w Santander Digital Services.

Fot. Kazimierz Netka.

– Gdy w 2008 roku mieliśmy ogromny zaszczyt gościć pana prezydenta na otwarciu naszego biura przy ulicy Łużyckiej, małego wtedy, nikt z nas nie przypuszczał, że stąd właśnie, z Gdyni, będziemy zarządzać dużą, potężną organizacją o ogólnopolskim charakterze i stąd, z Gdyni poprzez naszą centralę, która tutaj jest umieszczona, będziemy mieli możliwość zwiększyć nasze zatrudnienie aż do 1200 pracowników, podkreślam w 100 procentach zatrudnionych na umowy o pracę. Jest to jeden z naszych sukcesów i wyznaczników tego, gdzie jesteśmy, a wszystko dzięki naszemu zespołowi i temu, że postawiliśmy na wewnętrzne ścieżki kariery, że zainwestowaliśmy bardo mocno w szkolenia naszych pracowników i zaufaliśmy im, że pomimo młodego wieku i może braku odpowiedniego wykształcenia, są w stanie, odpowiednio prowadzeni, pokierować swą organizacją. Padły piękne słowa o kobietach dzisiaj. Mamy na sali reprezentację naszej kadry kierowniczej. Proszę tylko spojrzeć na parytet. Na większości kierowniczych stanowisk mamy panie. Z tego bardzo się cieszę, uważam, że to jest nasz olbrzymi sukces i myślę, że to jest wyznacznik jak można zarządzać zasobami ludzkimi, żeby też ten parytet odpowiednio uzyskać i utrzymywać. Nasz sukces nie byłby możliwy bez wsparcia, które otrzymaliśmy na co dzień: kilkadziesiąt programów, które realizowaliśmy wspólnie z Urzędem Pracy w Gdyni, aktywizacji, doszkolenia, przeszkolenia, prac gwarancyjnych, budowanie nowych miejsc pracy. Na przestrzeni kilkunastu lat uzbierało się tego sporo. To są świetnie zainwestowane pieniądze publiczne. Widać tego efekty. Absolwenci tych programów, są również tutaj na sali, z czego się bardzo cieszę. Bardzo to doceniam. To pokazuje nam kierunek działania, jak warto czasami zainwestować w zasoby ludzkie, które są dostępne na rynku. Potencjał mamy lokalny na terenie Gdyni czy w okolicznych miejscowościach.

Wielkie podziękowania panie marszałku za wspieranie tematyki komunikacyjnej. Kolej Metropolitalna otworzyła nasz rynek pracy na pracowników górnego tarasu Trójmiasta, na pracowników regionu Kaszub. Bez przystanku Gdynia Chwarzno nie byłoby to możliwe. Mam pracowników w Dziale, którzy potrzebują 15 minut żeby dojechać do pracy. Wcześniej zajmowało to godzinę piętnaście.

600 etatów w tamtym roku wydawało się na początku nierealne, ale gdy udało się tego dokonać, wspólnie zrealizować, to wydaje mi się, że dzisiaj nie ma takiego celu, którego nie bylibyśmy w stanie osiągnąć.

Rozwojowi firmy Santander Digital Services towarzyszy Colliers. Jak to było – przypomniała Izabela Disterheft – dyrektor regionalna Colliers w Trójmieście. Colliers to światowy lider w usługach związanych z nieruchomościami i zarządzaniem inwestycjami.

Fot. Kazimierz Netka.

– Miałam przyjemność obserwować jak powstawała, invest in Pomerania, wówczas, będąc w Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego. Pamiętam hasło, które było budowane: We care more. Ono bardzo do mnie przemawiało, bo uważam że czasem warto dbać o długoterminowe relacje. Dołączyłam do Colliers.

Myślę że to też było powód, dla którego zostaliśmy wybrani przez właściciela 8 budynków na Łużyckiej w tym tego, w którym mieści się firma Santander, do tego, aby ten fundusz na co dzień zaprezentować. To fundusz czeski, ma swą reprezentację, oddział w Warszawie. Ale żeby na co dzień była tutaj opieka, to właśnie firma Colliers chciała mieć przedstawiciela.

Budowaliśmy z wieloma firmami kurs dla licealistów, po to aby stworzyć im przestrzeń do pracy – tym, którzy niekoniecznie chcieli iść na studia, a mogliby dołączyć do fantastycznego zespołu między innym Santandera. Kurs kończył się praktykami.

Powstała Rada Najemców. 22 marca spotykamy się w gronie najemców, aby omówić, co jeszcze jest ważne, aby firmy się rozwijały, przyciągały pracowników, pokazywały, że w Gdyni, na Pomorzu warto być.

Fot. Kazimierz Netka.

Chciałabym, aby przyjęli państwo na swe ręce tę tablicę, która zawiśnie w państwa recepcji. Na pamiątkę tego dnia – powiedziała dyrektor Izabela Disterheft i odsłoniła tablicę.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *