Słupsk za łąki kwietne, Gdynia za kontrolę zużycia energii – pomorskie rozwiązania wyróżnione w prestiżowej publikacji “Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”. Książka ta jest zbiorem dobrych praktyk w polskich miastach i podsumowaniem ekologicznych trendów przygotowanym przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa

Źródło ilustracji: Eco-Miasto.

Konferencja „Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”, a także wyłonienie zwycięzców 7. edycji konkursu Eco-Miasto, zaplanowano na 21 września 2020 r.

Gdyńskie rozwiązania energetyczne zostały wyróżnione w prestiżowej publikacji “Eco-Miasto 2020. Energia Zmian”. Wydanie jest zbiorem dobrych praktyk zrealizowanych w polskich miastach i podsumowaniem ekologicznych trendów przygotowanym przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID Warszawa.

Źródło ilustracji: Eco-Miasto

Miasto Gdynia zostało kilkukrotnie docenione w konkursie “Eco-Miasto” dla najbardziej zrównoważonych miast (w 2017 roku miasto otrzymało nagrodę główną, a w latach 2014, 2015,2016 i 2018 wyróżnienie). W tym roku również zgłosiło swoje projekty- tym razem w kategoriach efektywność energetyczna, gospodarka odpadami, gospodarka wodna i zieleń miejska – wynika z informacji, które przekazała nam Ewa Babicka z PROPSY PR. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Zanim jednak dowiemy się które miasta zwyciężą, organizatorzy projektu “Eco-Miasto” prezentują zestawienie najbardziej udanych realizacji z całej Polski.

Ambasada Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID Warszawa oraz dziennik internetowy “Teraz Środowisko” w najnowszej publikacji “Eco-Miasto 2020. Energia zmian” doceniają gdyński system monitoringu zużycia energii. Aplikacja InvisoLite umożliwia monitorowanie 450 budynków publicznych, obejmując 1500 punktów poboru energii. Zadaniem systemu jest gromadzenie danych na temat zużycia energii elektrycznej, gazu i ciepła sieciowego w budynkach miejskich, co pozwala wychwycić wszelkie anomalie, dowiedzieć się, który obiekt zużywa najwięcej energii i gdzie należy wprowadzić stosowne działania. Wśród korzyści wskazywana jest redukcja emisji CO2 do atmosfery. To nowoczesne podejście może być inspiracją dla innych, nie tylko dużych miast.

Źródło ilustracji: Eco-Miasto

Oprócz gdyńskich rozwiązań w publikacji zostały wyróżnione cztery inne miasta w kategoriach: mobilność zrównoważona, gospodarka wodna, gospodarka odpadami, zieleń miejska. Wśród nich: Olsztyn i reaktywacja sieci tramwajów, celem rozładowania natężenia ruchu drogowego oraz lubelski projekt „Rozbudowa i modernizacja systemu zaopatrzenia w wodę i odprowadzania ścieków”, dzięki któremu stopień kanalizacji miasta wynosi około 98%, a przyłączenia do sieci wodociągowej – około 99%. Eksperci doceniają również użycie nowych technologii – uruchomioną w Białymstoku innowacyjną, dostępną aplikację CiTTy, dzięki której mieszkańcy mogą na bieżąco zgłaszać potrzebę interwencji (np. w kwestii dzikich wysypisk) w mieście oraz staranne zagospodarowanie przestrzeni miejskiej zielonymi formami, łąkami kwietnymi i punktami rekreacji dla mieszkańców, w Słupsku.

Słupsk raz wygrał konkurs “Eco-Miasto, a dwa razy został wyróżniony za najbardziej efektywne rozwiązania ekologiczne . W tej edycji Słupsk zapisuje się w historii projektu jako przykład dla innych samorządów w dziedzinie projektowania zieleni miejskiej.

Mapa dobrych praktyk

Wraz z premierą publikacji ruszył Geoportal Eco-Miasto. Pod adresem http://mapa.eco-miasto.pl/mapa znajduje się interaktywna mapa najlepszych rozwiązań ekologicznych. Wskazane praktyki to dorobek miast zgromadzonych wokół projektu Eco-Miasto. Celem Geoportalu jest zestawienie sprawdzonych rozwiązań wdrażanych w samorządach, prezentacja zmian, które zachodzą w Polsce w ostatnich latach oraz wzajemne inspirowanie do odważnych działań proekologicznych na lokalnym poziomie. Baza pokazuje jak różnorodnie samorządy podchodzą do realizowania polityki zrównoważonego rozwoju.

Źródło ilustracji: Eco-Miasto

Siedem lat trwania projektu Eco-Miasto zaowocowało zbiorem przykładów z różnorodnymi mechanizmami finansowania i sposobem angażowania mieszkańców. Choć lokalne uwarunkowania różnią się od siebie, wymiana myśli i doświadczeń zawsze oddziałuje twórczo i jest kluczowym elementem projektu Eco-Miasto. Cieszymy się, że możemy pokazywać historie sukcesów. Gdynia i inne zwycięskie miasta to realne przykłady na to, że postawienie ekologii jako priorytetu działania może nie tylko wspierać lokalną społeczność, ale i inspirować – i to daleko szerzej niż tylko w obrębie administracyjnych granic miasta – tłumaczy Marta Wierzbowska-Kujda, redaktor naczelna „Teraz Środowisko”, współorganizatora projektu. Geoportal jest przede wszystkim narzędziem analitycznym, dzięki któremu można badać aktywność miast czy regionów na przestrzeni lat oraz wyszukiwać rejony, które nie realizują zielonej polityki.

Eco-Miasto 2020

W każdej edycji projektu Eco-Miasto organizatorzy wybierają najciekawsze i najbardziej efektywne rozwiązania służące tak środowisku, jak i lokalnej społeczności. Do tegorocznej edycji konkursu Eco-Miasto zgłosiło się aż 59 samorządów z 90 przeprowadzonymi projektami ekologicznymi. Ponad 60 procent zgłoszeń to zrealizowane projekty miast z poniżej 100 tysiącami mieszkańców. Według organizatorów pokazuje to, że działania środowiskowe nie są już domeną jedynie wielkich miast. Wzrost zgłoszeń to sygnał, że ekologia staje się priorytetem coraz większego grona samorządowców.

Konkursowi towarzyszy wsparcie francuskich specjalistów i prywatnych partnerów. Każdy z nich to ekspert i ekologiczny lider swojej branży: Renault, Ceetrus, Fundacja Veolia, BNP Paribas. Ma to kluczowe znaczenie dla działań miast i województw. Dzięki nim mogą wprowadzać w życie innowacyjne rozwiązania. – Tego rodzaju partnerstwo wzmacnia francusko-polską współpracę w dziedzinie ochrony środowiska – mówi Frédéric Billet Ambasador Francji w Polsce.

Publikacja dostępna jest do pobrania pod adresem:
http://www.eco-miasto.pl/publikacja-eco-miasto-2020/ 

***

Eco-Miasto to ogólnopolski konkurs organizowany przez Ambasadę Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa i internetowy dziennik Teraz Środowisko. Partnerami strategicznymi są Renault Polska, Ceetrus, BNP Paribas oraz Fundacja Veolia. Więcej informacji o konkursie na stronie www.eco-miasto.pl oraz w mediach społecznościowych – poinformowała Ewa Babicka z PROPSY PR.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *