20 maja przypada Światowy Dzień Pszczół. Bartnictwo pojawia się znowu na obszarze podległym RDLP w Gdańsku. Warto jednak mieć na uwadze to, że w lasach żyją również szerszenie – bardzo groźne, żądlące owady

Na zdjęciu: Kłoda bartna. Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Lębork.

PSZCZOŁY WRACAJĄ DO LASU! Niezwykły pomysł Nadleśnictwa Lębork

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku informuje, że 19 maja 2020 r. na terenie Nadleśnictwa Lębork w leśnictwie Janowice, w pobliżu rezerwatu Łebskie Bagno (dojazd ze wsi Niebędzino) o godzinie 9:30 odbędzie się wieszanie kłód bartnych!- wynika z informacji, które przekazał nam Jerzy Krefft – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku.

Leśnicy Nadleśnictwa Lębork z okazji zbliżającego się Światowego Dnia Pszczół (20 maja) przygotowali dla tych pożytecznych owadów nie lada niespodziankę. Gotowe do zasiedlenia kłody bartne zawisną w wybranych lokalizacjach na terenie całego nadleśnictwa. Wywieszone kłody, a także ich późniejsi lokatorzy będą pod stałym monitoringiem leśników. Polepszenie bazy bytowania zapylaczy ma na celu zwiększenie ich populacji oraz korzystnego oddziaływania pszczół na ekosystemy leśne.

Na zdjęciu: Wieszanie kłody bartnej. Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Lębork

W tym roku Nadleśnictwo planuje wywiesić 10 kłód bartnych. Wszystkie barcie wykonane są z drewna sosnowego przy pomocy tradycyjnych narzędzi jakie używane były przez bartników do XIX wieku. Działania podejmowane przez lęborskich leśników wpisują się w założenia ogólnopolskiego projektu „Pszczoły wracają do lasu”, realizowanego przez Lasy Państwowe już od kilku lat.

Wspomniany na początku Światowy Dzień Pszczół ustanowiony przez ONZ, to inicjatywa Słowenii, która nie tylko chciała podkreślić znaczenie pszczół dla pozyskiwania żywności, ale także zwracała uwagę na stosowanie pestycydów w rolnictwie, które zabiją te pożyteczne owady – poinformował Jerzy Krefft – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku.

W elbląskich lasach przy czerwonym szlaku w Bażantarni osiedliły się szerszenie

Fot. z Archiwum Nadleśnictwa Elbląg

Uwaga! szerszenie na czerwonym szlaku kopernikowskim, na odcinku między wiatą Parasol a Dąbrową – ostrzega Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP Nadleśnictwa Elbląg. Założyły gniazdo. Prosimy o ostrożność! W związku z tym, że czerwony szlak Kopernikowski to szlak ponadregionalny oraz w związku z tym, że to najczęściej wykorzystywany przez Elblążan szlak pieszy, miejsce gniazda zostało oznaczone w terenie. Jednocześnie informujemy, że szlak pozostaje otwarty.

Szerszenie z natury są mało agresywne i nie stanowią zagrożenia jeśli nie są niepokojone. Należy pamiętać, że gdy natrafimy na gniazdo szerszeni w lesie, należy oddalić się od niego, aby nie niepokoić owadów, bo potrafią one bronić swojego gniazda. Nie można wykonywać energicznych ruchów, machać rękami i zachowywać się nerwowo.

Wybierając się do lasu, róbmy to z głową i pamiętajmy, że w lesie panują prawa przyrody. Możemy być świadkami różnych sytuacji np. spotkać lochę czy klępę wychowujące młode, możemy też natknąć się na żmiję zygzakowatą, młode zwierzęta poznające świat, natrafić na gniazdo szerszeni, os lub pszczół. W większości takich przypadków należy wycofać się, czasem nawet zawrócić. Nie narażajmy zwierząt i siebie na niebezpieczeństwo.

Źródło ilustracji: Nadleśnictwo Elbląg

Do lasu idziemy na własną odpowiedzialność, nie planujmy wyjścia w trakcie lub niedługo po burzy czy wichurze, bo po takich intensywnych zjawiskach pogodowych w lesie mogą być poprzewracane drzewa lub zwisające gałęzie. Gdy idziemy do lasu najlepiej mieć na sobie dobre, mocne buty, (nie nakładajmy sandałów), długie rękawy nogawki – zabezpieczy to nas przed kleszczami czy komarami. Dobrze też jest wcześniej zaplanować drogę i mieć przy sobie mapę, która pomoże nam odnaleźć drogę, jeśli skręcimy w niewłaściwą ścieżkę. Warto też posiadać naładowany telefon, coś do jedzenia i bidon lub termos z piciem, a przed wyjściem poinformować kogoś bliskiego dokąd planujemy pójść.

Leśnicy w Lasach Państwowych, także w Nadleśnictwie Elbląg, co roku przed sezonem turystycznym przygotowują szlaki w lesie. Wykonują przeglądy szlaków i w razie potrzeby usuwają niebezpieczne i zagrażające turystom drzewa, odnawiają wiaty, ławki, stoły itp.

Zanim wyjdziemy do lasu, dobrze to przemyślmy, wtedy nie zrobimy krzywdy sobie ani zwierzętom dla których to właśnie las jest domem – apeluje Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP Nadleśnictwa Elbląg.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *