Spółka Sescom rozwija branżę Facility Management w taki sposób, aby przygotować firmy na przyszłe wyzwania gospodarcze, a planetę m.in. na zmiany klimatyczne. Sescom zachęca przedsiębiorców do przejęcia kontroli nad przyszłością swojego biznesu. Pokazuje, jakie ma plany

Źródło ilustracji: Archiwum Sescom S.A.

Nauka przewidywania problemów technicznych zanim wystąpią i przygotowania się na różne niespodziewane zdarzenia

Trzęsienia ziemi, powodzie, wybuchy wulkanów – to są zdarzenia naturalne, z którymi się liczymy. Zapomnieliśmy już o wielkich epidemiach, które w przeszłości ogarniały duże części świata. Ludzkość nie liczyła się z tym, że nagle pojawi się coś, co ogarnie cały glob. I tak się stało, na początku 2020 roku: nastała pandemia koronawirusa. Udaje się powstrzymywać ten niebezpieczny kataklizm, ale olbrzymim kosztem.

Jak sobie radzić z podobnymi zdarzeniami w przyszłości? Świat musi być gotowy do podobnych zdarzeń, pochodzenia ziemskiego, podziemnego czy nawet kosmicznego. Polska, pomorska firma Sescom ma propozycje dotyczące przygotowania naszego globu do takich nieszczęść jak rozprzestrzenianie się covid-19. O szczegółach mówił we wtorek, 8 czerwca 2021 roku, Sławomir Halbryt – Prezes Sescom S.A., prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza. Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tej konferencji.

Podczas spotkania była mowa m. in. o tym jak Sescom rozwija branżę Facility Management (nowoczesnego zarządzania), aby przygotować firmy na przyszłe wyzwania gospodarcze, a planetę na wyzwania klimatyczne. Pan Prezes Sławomir Halbryt przedstawił także planowane inwestycje spółki Sescom zarówno w autorskie technologie, jak i perspektywiczne podmioty, które rozwija i komercjalizuje ich nowatorskie rozwiązania, by coraz wyraźniej rysować obraz przyszłości rynku. O zakresie tych planów poinformowała nas również Magdalena Jankowska – Media Relations Specialist w Sescom S.A.:

Future-Ready FM od Sescom

Biznes musi sprawnie funkcjonować szczególnie w niepewnych warunkach. Firma Sescom rozwija branżę Facility Management w taki sposób, aby przygotować firmy na przyszłe wyzwania gospodarcze, a planetę na wyzwania klimatyczne. W tym celu robi krok w przyszłość i poza usługami serwisu technicznego dostarcza też nowatorskie rozwiązania technologiczne. Ciągły rozwój firmy sprawił, że oferta Sescom już dawno wykroczyła poza tradycyjny FM. Spółka inwestuje zarówno w autorskie technologie, jak i perspektywiczne podmioty, które rozwija i komercjalizuje ich nowatorskie rozwiązania, coraz wyraźniej rysując obraz przyszłości rynku.

Sescom wzywa klientów do przejęcia kontroli nad przyszłością swojego biznesu, promując ideę Future-Ready. Oznacza to przewidywanie problemów technicznych zanim wystąpią oraz prognozowanie wyzwań, z jakimi mogą mierzyć się klienci, by projektować rozwiązania, dzięki którym element zaskoczenia zostanie skutecznie zminimalizowany. Kluczem do wszystkiego jest dostęp do informacji oraz ich umiejętne wykorzystanie do projektowania dopasowanych usług. Przykładem takich działań jest chociażby ostatnio realizowany projekt efektywności energetycznej dla Shell czy pilotaże RFID do zarządzania asortymentem i majątkiem w sieciach handlowych.

Najlepszym sposobem na zapewnienie bezpieczeństwa swojemu biznesowi jest przejęcie kontroli nad sytuacją. To właśnie robimy dla własnej organizacji oraz naszych klientów. Mówimy klientom o tym, że podjęcie odpowiednich działań uchroni ich przed problemami w przyszłości – zapewnia Sławomir Halbryt, Prezes Sescom S.A. Sescom gwarantuje ciągłość funkcjonowania obiektów dzisiaj, ale też bezpieczeństwo biznesu jutro. Od początku inwestujemy w rozwój, technologie i innowacje. Doskonałym przykładem takiego działania jest FIXFM – spółka technologiczna, wykorzystująca kompetencje IT, sztuczną inteligencję i automatyzację procesów do zarządzania serwisem na rynku małego biznesu oraz odbiorców indywidualnych – mówi Sławomir Halbryt, Prezes Sescom S.A.

FIXFM z powodzeniem rozwija fix app – platformę rezerwacji technicznych usług serwisowych. Start-up ma dostęp do eksperckiego know-how z Sescom, na bieżąco realizuje rosnącą liczbę zleceń i rozwija funkcjonalność inteligentnej aplikacji. Sescom szacuje, w ramach spółki FIXFM, osiągnie do końca roku ok. 1000 zleceń miesięcznie. W 2022 roku planuje wejść z aplikacją na rynki zagraniczne, by w grudniu 2022 roku osiągnąć ponad 10 razy więcej zleceń w miesiącu.

Widzimy duże zainteresowanie, otwartość i chęć fachowców do korzystania z naszej aplikacji. Dzięki automatyzacji możemy szybciej i dokładniej obsługiwać klientów, a sieć serwisowa zyskuje samodzielność i więcej czasu na realizacje zleceń, a tym samym większy zarobek. Fix app pomaga szybko znaleźć fachowca i sprawnie naprawić usterkę w dogodnym dla klienta czasie. Obecny rekord związany z pełni automatycznym przeprocesowaniem zlecenia, od momentu, gdy zostało zarejestrowane w systemie i pobrane przez fachowca, do momentu kiedy klient potwierdził jego wykonanie, wynosi 55 minut – mówi Maciej Halbryt, Prezes Zarządu spółki FIXFM w ramach Grupy Sescom S.A.

Spółka od wielu lat skupia również swoje zainteresowanie na technologii wodorowej. Jednym z osiągnięć w tej dziedzinie jest zaprojektowanie elektrolizera do produkcji wodoru. W swojej autorskiej koncepcji HGaaS zamierza za pomocą elektrolizera produkować wodór z nadwyżek energetycznych pochodzących z odnawialnych źródeł energii.

HGaaS powstało z myślą o połączeniu ze sobą producentów energii odnawialnej z użytkownikami samochodów wodorowych, budowie stacji wodorowych oraz bilansowaniu popytu i podaży producentów energii i odbiorców wodoru. Z programu HGaaS będą korzystać przede wszystkim producenci energii odnawialnej. Będą oni mogli ulokować swoje nadwyżki energii właśnie w programie HGaaS, a te zostaną wykorzystane do produkcji wodoru, który potem wykorzystają kierowcy, tankując swoje samochody – tłumaczy Sławomir Halbryt, Prezes Sescom S.A.

Projekty transformacji energetycznej w Polsce i w Europie zmierzają w kierunku energetyki bezemisyjnej z wykorzystaniem technologii wodorowej. Grupa Sescom S.A. realizuje prace badawczo-rozwojowe w tym obszarze w ramach spółki celowej, posiadając już na swoim koncie patenty związane z elektrolizerami oraz kotłami wodorowymi. Trzy z nich są już zarejestrowane, czwarty jest w trakcie. Kolejny etapem działania będzie ich wdrażanie i komercjalizacja.

Polski rząd zaczyna rozdysponowywanie pierwszych środków na adopcje technologii wodorowych. Początkowo będzie się ona odbywała poprzez budowanie stacji tankowania wodorem dla pojazdów transportu publicznego w ramach projektu „Zielony Transport Publiczny”. Sescom prowadzi rozmowy z pierwszymi miastami, które zdecydowały się na wykorzystanie technologii wodorowych w transporcie publicznym, w tym z Poznaniem, Piłą, Bielsko Białą, Koninem, czy Stargardem Szczecińskim. Firma jest obecnie jedynym podmiotem na polskim rynku, który posiada know-how dotyczący wdrażania technologii wodorowej, wykorzystania elektrolizy i produkcji wodoru.

W oparciu o nasze doświadczenie jesteśmy gotowi, by pomóc miastom i konsultować w jaki sposób wdrażać technologie wodorowe oraz jak rozpisywać projekt finance dla projektów tak, aby zakupy autobusów wodorowych i stacji tankowania spowodowały, że miasta będą mogły w jasny sposób wyliczyć opłacalność i koszty związane z samą inwestycją w perspektywie kolejnych lat – zapewnia Mateusz Sołtysiak, Dyrektor Zarządzający obszarem wodorowym Sescom S.A.

We wrześniu 2020 opublikowaliśmy strategię firmy na kolejne 10 lat. Minęło zaledwie parę miesięcy, a my widzimy jak wyraźny obraz przyszłości i celów do osiągnięcia ma potężny wpływ na nasze zdecydowane działania dzisiaj. Nie czekamy aż coś się wydarzy – planujemy i działamy. To samo proponujemy naszym klientom. Poza gwarancją ich sprawnego funkcjonowania dzisiaj, chcemy im zapewnić przewidywalne jutro, dlatego wychodzimy przed szereg i robimy krok w przyszłość, aby usunąć im przeszkody z drogi. Z Sescom jutro Cię nie zaskoczy – podkreśla Sławomir Halbryt, prezes Sescom S.A.

O spółce:

Sescom to spółka technologiczna, działająca głównie w obszarze usług technicznego  Facility  Management, mocno skoncentrowana na nowych technologiach do optymalizacji działalności własnej i klientów firmy, a także potrzebach otoczenia związanych ze zrównoważonym rozwojem. Od 2008 roku świadczy kompleksowe usługi dla sieci handlowych. Zapewnia utrzymanie techniczne, optymalizację procesów operacyjnych i pomocniczych oraz efektywność energetyczną z wykorzystaniem zeroemisyjnych źródeł energii. Łączy bezpieczeństwo i standardy jakościowe  z indywidualnie projektowanymi rozwiązaniami. W ostatnim roku  zrealizowała zlecenia dla ponad 350 klientów z 25 krajów Europy. Spółka Sescom S.A. od 2013 roku notowana jest na  GPW w  Warszawie – poinformowała Magdalena Jankowska – Media Relations Specialist w Sescom S.A.

Dlaczego tak ważne jest przygotowanie się do przyszłości? I do jak dalekiej? Niezbyt odległej. Czy potrafimy to zrobić; stworzyć – wyszkolić specjalistów do zarządzania naszym bezpieczeństwem w tak niespodziewanych wypadkach jak zaistnienie pandemii covid-19. Musimy to robi. Jako przykład, że jest to możliwe i konieczne, prezes Sławomir Halbryt podał przygotowania Ziemian do podróży na Marsa. Tam Facility Management będzie miało olbrzymie znaczenie. Trzeba być „future ready”, czyli gotowym na przyszłość.

Źródła ilustracji: Transmisja z konferencji

Kazimierz Netka
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.