Na zdjęciu: Doktor Piotr Ziajka. Fot. z Archiwum Centrum Zdrowia i Urody Orchid Sopot.
Około 20% dzieci ma nadmierną masę ciała, a jedna trzecia z nich to dzieci otyłe. Istnieją uzasadnione obawy, iż dzieci, które posiadają złe nawyki żywieniowe będą je utrzymywały w życiu dorosłym.
Doktor Piotr Ziajka skuteczny w walce z otyłością.
Otyłość stała się przyczyną różnych chorób. Sprawia, że życie z nią nie jest łatwe. Gdzie szukać pomocy? Jak z nią walczyć? Co robić by się przed nią chronić? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje: nadmierna masa ciała wśród Europejczyków stanowi przyczynę 1 miliona zgonów rocznie.
– Otyłość stała się tematem wielu publikacji naukowych. Nie zna granic wiekowych. Mówi się, że obecnie dotyczy całej populacji. Jest wymagającym przeciwnikiem, ale współczesna medycyna radzi sobie z nią skutecznie – informuje doktor Piotr Ziajka z Centrum Zdrowia i Urody ORCHID w Sopocie.
Otyłość jest przyczyną wielu chorób, głównie wiązanych z układem krążenia, układem oddechowym, pokarmowym i kostnym. Specjaliści wskazują również zespoły metaboliczne, endokrynne oraz tkanki nerwowej. Zdaniem pacjentów „otyłość to taka masa ciała, która ogranicza funkcjonowanie w życiu codziennym. Dotyczy coraz młodszej grupy pacjentów, a to oznacza, iż dotyczy całej populacji.
Jaka jest skala otyłości w Polsce?
– Ogromna! – mówi doktor Piotr Ziajka. – Polska zbliża się niebezpiecznie do krajów, w których otyłość jest jednym z największych problemów – dodaje doktor. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość osiągnęła w Europie rozmiar epidemii. Eksperci podkreślają, iż dzieci są najbardziej zagrożone. Około 20% dzieci ma nadmierną masę ciała, a jedna trzecia z nich to dzieci otyłe. Ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, problemów ze snem, a także problemów psychospołecznych jest wyższe niż u osób dorosłych. Istnieją uzasadnione obawy, iż dzieci, które posiadają złe nawyki żywieniowe będą je utrzymywały w życiu dorosłym. Prognozy brytyjskiego Ministerstwa Zdrowia nie są optymistyczne. Przy zachowaniu obecnych trendów żywieniowych do roku 2050 średnia długość życia mężczyzn zmniejszy się o pięć lat.
Złożone przyczyny epidemii otyłości
– W ubiegłym roku uczestniczyłem konferencji IFSO w Londynie, podczas której pani genetyk, profesor z Królewskiego Towarzystwa Genetycznego wskazała, iż poza genetyką przyczyną otyłości są warunki socjalne, które obejmują tryb życia, przekarmianie, spożywanie posiłków w sposób niewłaściwy oraz brak aktywności ruchowej – mówi doktor Ziajka.
Edukacja od najmłodszych lat
– Kształtowanie właściwych postaw, nawyków żywieniowych u dzieci spoczywa przede wszystkim na rodzicach. Od samego początku powinni myśleć o aspektach środowiskowych. Wszelkie zaburzenia wagi powinni konsultować z lekarzem pediatrą, a następnie z lekarzami zajmującymi się leczeniem otyłości zachowawczo a nie leczeniem chirurgicznym – radzi doktor Piotr Ziajka. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) rekomenduje osobom dorosłym przynajmniej 30 minut dziennie umiarkowanej aktywności fizycznej na przykład w formie spaceru, jazdy na rowerze, prac domowych, prac w ogrodzie, tańca, chodzenia po schodach, nordic walking. Natomiast aktywność fizyczna dzieci powinna trwać przynajmniej 60 minut dziennie i mieć zróżnicowaną formę.
Niebezpieczna granica
Specjaliści podają, iż wskaźnikiem stanu odżywienia, pozwalającym mierzyć poziom otyłości, jest BMI (Body Mass Index). BMI określa stosunek masy ciała, wyrażony w kilogramach do wzrostu mierzonego w metrach podniesionego do kwadratu. Powszechnie uważa się, że w przypadku osób dorosłych prawidłowe BMI znajduje się w przedziale 18,5 – 24,9. BMI równy bądź większy niż 25, ale mniejszy niż 30 wskazuje na nadwagę, natomiast równy bądź wyższy niż 30 wskazuje na otyłość. Przy wskaźniku BMI bierze się pod uwagę rodzaje występujących u pacjenta chorób.
Gdzie szukać pomocy?
– Z mojej wiedzy i doświadczenia wynika, że w Polsce leczenie otyłości odbywa się przy klinikach bariatrycznych. Do mnie na leczenie operacyjne najczęściej trafiają pacjenci po wielu różnych dietach wielu wysiłkach fizycznych, które z różnych względów były niewystarczające – wyjaśnia doktor Piotr Ziajka z Centrum Zdrowia i Urody Orchid w Sopocie. I dodaje: – Sama operacja nie leczy otyłości, jest elementem wspomagającym lecz na tyle silnym, iż przy otyłości warto ją rozważyć.
Zespół fachowców wpierających pacjenta w walce z otyłością
– Walkę z otyłością opieram na doświadczeniach wyniesionych przed laty ze specjalizacji w chirurgii ogólnej w klinice bariatrycznej, jednej z pierwszych w Polsce gdzie stworzyłem zespół bariatryczny do leczenia otyłości. W skład tego zespołu wchodzi zespół chirurgów oraz zespół osób wspomagających proces leczenia otyłości, czyli dietetyk i psycholog oraz pacjent – informuje doktor Ziajka. – Tę dobą praktykę stosuję także w prywatnej praktyce lekarskiej. Uważam, że pacjent potrzebuje różnorodnego wsparcia specjalistów. Współpraca z pacjentem na różnych płaszczyznach przynosi efekty. Gwarantuje nie tylko skuteczną utratę masy ciała lecz także pozwala utrzymać wymarzoną sylwetkę – dodaje Piotr Ziajka.
Pacjent po operacji traci masę ciała statystycznie w ciągu 6 miesięcy. Efekt po leczeniu widoczny jest kilka lat. Wymaga jednak samodyscypliny, zmiany nawyków żywieniowych. Aktywność fizyczna jest konieczna.
***
Warto wiedzieć
24 października obchodziliśmy światowy dzień walki z otyłością.
dr Piotr Ziajka jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.
W latach 2009/2010 brał udział w piątej i szóstej zmianie PKW w Afganistanie (mjr. starszy lekarz Szef Sekcji).
W latach 2008/2009 uczestniczył w Misji Obserwacyjnej UE w Gruzji (por. lekarz obserwator Sił Zbrojnych).
W latach 2008-2013 odbył służbę zawodową w korpusie Oficerów w 29 Eskadrze Lotniczej (ppor. lekarz ratownik pokładowy śmigłowca SAR).
W 2008 roku ukończył Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Lądowych we Wrocławiu (Studia Podyplomowe na pierwszy stopień oficerski, podporucznik lekarz).
Od 05.08.2005 – Wojskowy Instytut Medyczny Ministerstwa Obrony Narodowej, Oddział Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Torakochirurgii (młodszy asystent w trakcie specjalizacji z Chirurgii Ogólnej).
W okresie 01.10.2003 – 31.10.2004 pracował w Akademickim Centrum Klinicznym Akademii Medycznej w Gdańsku jako lekarz stażysta podyplomowy.
Autorka: Monika Ostrowska – Most PR i Komunikacja
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl