Swarovski – globalny potentat w przemyśle dzieł pięknych – wybrał światową stolicę bursztynu, czyli Gdańsk, na jedną ze swych siedzib.

Na zdjęciu powyżej, od lewej: Mieczysław Struk – marszałek woj. pomorskiego; Krzysztof Senger – wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych; Marcel Angst, wiceprezes firmy Swarovski ds. operacyjnych finansów i administracji; Wojciech Krygowski – dyrektor zarządzający Swarovski GBS Hub & Spokes w Gdańsku; Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska. Fot. Kazimierz Netka.

Król sztuki jubilerskiej: światowe, rodzinne przedsiębiorstwo Swarovski z Austrii – otwiera kolejną swą siedzibę zagraniczną. Tym razem w stolicy województwa pomorskiego.

To wyzwanie dla polskiego przemysłu jubilerskiego, ale też duża korzyść dla prestiżu wytwórców biżuterii. Swarovski otwiera w Gdańsku swe globalne centrum usług. Na całym świecie ma placówki aż w 170 krajach.

Od 1895 roku czołowy producent szlifowanego kryształu na świecie, którego wyroby nie tylko dodają blasku i prestiżu biżuterii, zegarkom oraz akcesoriom odzieżowym, ale także błyszczą na pokazach haute couture i jako elementy nowoczesnych artykułów oświetleniowych – tak brzmi najkrótsza charakterystyka firmy Swarovski, przedstawiona nam przez Agencję Rozwoju Pomorza. To bowiem Agencja Rozwoju Pomorza oraz Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA) współpracujące w ramach inicjatywy Invest in Pomerania, oficjalnie ogłosiły rozpoczęcie w Pomorskiem nowej inwestycji przez znaną zagraniczna firmę, której nazwę do końca trzymano w tajemnicy. Sekret zdradzono w Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku– na tle portretów monarchów – królów Polski.

Fot. Kazimierz Netka

Swoją siedzibę w Gdańsku otwiera rodzinna firma Swarovski posiadająca jedną z najbardziej prestiżowych i rozpoznawalnych marek na świecie. Pomoc Swarovskiemu w znalezieniu miejsca na siedzibę w stolicy województwa pomorskiego to jeden z najważniejszych projektów zrealizowanych do tej pory przez Invest in Pomerania – działającej w ramach Agencji Rozwoju Pomorza.

Fot. Kazimierz Netka

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Ryszard Świlski – wicemarszałek województwa pomorskiego, Paweł Adamowicz – prezydent Gdańska, Krzysztof Senger – wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Łukasz Żelewski – prezes Agencji Rozwoju Pomorza, Alan Aleksandrowicz – prezes Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego InvestGda oraz partnerzy inicjatywy Invest in Pomerania.
Aby utrzymać swoją wiodącą pozycję na światowych rynkach, Swarovski nieustannie poszukuje metod usprawnienia i dostosowania swoich procesów biznesowych. Otwarcie globalnego centrum usług w Gdańsku wpisuje się w globalną strategię firmy mającą na celu maksymalne usprawnienie działania działu finansowo – administracyjnego, a tym samym zapewnienie marce dalszych sukcesów. W ramach tej inicjatywy wybrane funkcje działu finansowo – administracyjnego przejmie nowa gdańska jednostka.
Uroczyste ogłoszenie inwestycji Swarovskiego odbyło się w Gdańsku 2 lutego, wieńcząc długi proces analityczny.

Na zdjęciu: Marcel Angst, wiceprezes firmy Swarovski ds. operacyjnych finansów i administracji. Fot. Kazimierz Netka

– Decyzja o systematycznej budowie nowego globalnego centrum usług w Gdańsku jest wynikiem wnikliwej ewaluacji tej lokalizacji – mówił Marcel Angst, wiceprezes firmy Swarovski ds. operacyjnych finansów i administracji. – Profesjonalizm i ogromne zaangażowanie przedstawicieli władz stworzyło solidną podstawę do długotrwałych zobowiązań z naszej strony.
– Dzisiejsze wydarzenie potwierdza, że jesteśmy wiarygodnym i szalenie atrakcyjnym partnerem dla firm o zasięgu globalnym – powiedział Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego. – Z dumą witamy firmę Swarovski na Pomorzu. – Jest to również wynik udanej współpracy pomiędzy przedstawicielami władz krajowych i lokalnych, koordynowanej przez inicjatywę Invest in Pomerania.
– Jesteśmy bardzo zadowoleni z decyzji firmy Swarovski o otwarciu swojego globalnego centrum usługowego właśnie w Gdańsku – powiedział Paweł Adamowicz – prezydent miasta Gdańska. – Ta inwestycja pokazuje, że nasz region jest w stanie dostarczyć utalentowanych pracowników, którzy świetnie poradzą sobie z obsługą różnorodnych i zaawansowanych procesów takiej firmy jak Swarovski.
Inwestycja firmy Swarovski w Gdańsku otworzy dla trójmiejskich pracowników szeroki wachlarz możliwości zawodowych.

Na zdjęciu: Wojciech Krygowski – dyrektor zarządzający Swarovski GBS Hub & Spokes w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka

– W firmie Swarovski cenimy ludzi z pasją, zaangażowanych, takich którzy inspirują i zarażają entuzjazmem swoje otoczenie – zachęca Wojciech Krygowski – dyrektor zarządzający Swarovski GBS Hub & Spokes w Gdańsku. – Poszukujemy kompetentnych osób chcących pracować w firmie o silnej i rozpoznawalnej marce, za którą stoją wartości wypracowane w 120 letniej historii firmy. Nasza działalność w Gdańsku zakłada w przyszłości rozbudowę zespołów procesowych jak również centrów wiedzy. Jako globalne centrum usług nasz zespół będzie rozwijał i dostarczał kompleksowe rozwiązania biznesowe wszystkim oddziałom firmy Swarovski.

Na zdjęciu: Krzysztof Senger – wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Fot. Kazimierz Netka

Otwarcie w Gdańsku siedziby firmy Swarovski – globalnego potentata w przemyśle sztuk pięknych wywołało duże uznanie także w Warszawie. Pomocy w osiedleniu się Swarovskiego w stolicy województwa pomorskiego udzielała też Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Krzysztof Senger – wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych przekazał ukłony od ministra. Zapewnił, że PAIiIZ gotowa jest udzielać dalszej pomocy. To dopiero początek rozwoju tego projektu – powiedział prezes Krzysztof Senger. – W trakcie jego rozwoju jesteśmy do państwa dyspozycji i proszę się bezpośrednio kontaktować.
Nowa lokalizacja firmy Swarovski będzie powstawała etapowo: dyrektor zarządzający rozpoczął tworzenie niewielkiego zespołu i stopniowe organizowanie prac oddziału. Oficjalne otwarcie stałego biura firmy Swarovski GBS będzie miało miejsce w czerwcu 2017 roku – wynika z informacji, które przekazał Marcin Grzegory – zastępca dyrektora Invest in Pomerania.
Jak powiedział nam Piotr Ciechowicz – wiceprezes Agencji Rozwoju Pomorza, powstanie ośrodka światowej obsługi biznesu firmy Swarovski w Gdańsku, to duża szansa dla pomorskiego przemysłu jubilerskiego. To jednak również wyzwanie, potrzeba dorównania i rywalizacji z najlepszymi na świecie.

Fot. Kazimierz Netka

Firma Swarovski ma globalny zasięg, zatrudniając ponad 26 000 pracowników w 2 680 sklepach w 170 krajach, a jej dochód w 2015 roku przekroczył 2,6 mld euro. Zajmuje się projektowaniem, produkcją i sprzedażą kryształów, kamieni szlachetnych, kamieni sztucznych i gotowych produktów, takich jak akcesoria oraz systemy oświetleniowe. Zaczynała swoją działalność w 1895 roku jako małe przedsiębiorstwo produkujące kryształy w Wattens w Austrii. Przez kolejne dekady nieustannie się rozwijała, osiągając pozycję wiodącego producenta kryształów na świecie. Czerpiąc ze swojej tradycji, historii i olbrzymich pokładów kreatywności, firma nie przestaje się rozwijać, zachowując jednocześnie swoje miejsce w ścisłej światowej czołówce w zakresie projektowania, kreatywności i technologicznej innowacyjności. Na czele firmy Swarovski stoi pięcioro członków rodziny – przedstawicieli już piątego pokolenia. Więcej wiadomości jest na stronie: www.swarovskigroup.com/S/careers/Gdansk.en.html .
Od samego początku inwestycja firmy Swarovski w Pomorskiem wspierana była przez inicjatywę Invest in Pomerania, a w szczególności przez Agencję Rozwoju Pomorza oraz Gdańską Agencję Rozwoju Gospodarczego (InvestGDA). Invest in Pomerania jest regionalną inicjatywą, która w oparciu o zasadę non-profit pomaga inwestorom zagranicznym realizować projekty inwestycyjne na Pomorzu. Partnerami inicjatywy są: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, miasta: Gdańsk, Gdynia, Słupsk, Sopot, Kościerzyna, Pruszcz Gdański, Powiat Wejherowski, Gmina Miejska Tczew, Gmina Słupsk, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, InvestGDA oraz Agencja Rozwoju Pomorza, która koordynuje działania inicjatywy. Invest in Pomerania oferuje szerokie wsparcie podczas procesu inwestycyjnego, a także kompleksową opiekę poinwestycyjną. Całość systemu opiera się na zasadzie One-Stop-Shop. Więcej wiadomości – na www.investinpomerania.pl .
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *