Wielkie kultury Pomorza. Światowy Dzień Kociewia

Kraina przyjaźni zaprasza

Człowiek ma tym większą wartość, im więcej potrafi uczynić dla dobra innych. Dla regionu, kraju, świata. Pomorzanie mogą poszczycić się dużymi zasługami dla bliźnich. I odwrotnie: dla Pomorza, Gdańska dużo dobrego zrobiło wielu obywateli innych państw, kontynentów. I czyni to nadal.

Do poznawania świata przyczynił się mieszkaniec Pomorza, prof. Johann Reinhold Forster (urodzony w XVIII wieku w Tczewie, na Kociewiu). Był naukowcem specjalizującym się m.in. w historii naturalnej, a jego rodzina pochodziła ze Szkocji. Jako mieszkaniec Kociewia, uczestniczył w wyprawie Jamesa Cooka, po Oceanie Spokojnym. Dzięki temu wzbogacić mógł światową naukę w nową wiedzę na temat zwierząt i roślin żyjących na Ziemi.

Zamek_w_Gniewie_-_zwiedzanie

Na zdjęciu: Zamek w Gniewie. Tu była pierwsza stolica województwa pomorskiego. Pierwszym wojewodą pomorskim został, w średniowieczu, rycerz z Kociewia: Jan z Jani.

Profesor Johann Reinhold Forster to nie jedyny Kociewiak, który wzbogacał inne regiony. Znacznie wcześniej, bo w XIII wieku, na rzecz Skandynawii działała księżniczka Małgorzata, córka księcia Sambora II, mającego swą siedzibę w Tczewie.

Warto mówić mieszkańcom innych państw, kontynentów, o takich zasługach byłych i obecnych obywateli województwa pomorskiego. Dba o to Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE, która przypomina nam, że we wtorek, 10 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Kociewia:

Był początek roku 1807… Na Pomorzu trwała wojna francusko – pruska. Oddziały polskie walczyły przeciwko zaborcy. Podpułkownik Józef Hurtig raportował Janowi Henrykowi Dąbrowskiemu, że wysyła „patrol ku Gociewiu”. Ten fragment oficerskiego listu z 10 lutego 1807 roku wysłany z Nowego nad Wisłą jest pierwszym historycznym zapisem nazwy Regionu KOCIEWIE.

Na pamiątkę tego wydarzenia, 10 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kociewia.

Ideą tego Dnia jest wspólne przeżycie emocji związanych z Kociewiem. Mieszkańcy, przyjaciele, znajomi, goście, turyści – wszyscy zimową porą roku 2015 pomyślmy ciepło o Kociewiu, Łagodnej Krainie…

Poznajcie i przeżyjcie Łagodną Krainę – jeden z regionów etniczno-kulturowych Pomorza. Jest nas Kociewiaków około 340 tysięcy, a Kociewie to 3,5 tys. km kw. Jeden procent Polski i jeden procent Polaków to Kociewie i Kociewiacy…

– Jest o Kim i o Czym myśleć z gorącą serdecznością. Dziesiątki pięknych miejsc, ważnych historycznych momentów, interesujących wydarzeń współczesnych… – zachęca LOT Kociewie. – Gdy za oknem mróz, śnieg i krótkie dni – rozkoszujmy się świątecznie Kociewiem pełnym barw, dźwięków i emocji: Kociewie – Dźwiękowa pocztówka.

Celebrując Światowy Dzień Kociewia potwierdźmy swoją kociewskość, polubmy ją oraz dajmy polubić innym. Tak jak dzieli się tort, podzielmy się ze znajomymi Kociewiem. Zamiast zdmuchiwać świeczki – rozgrzejmy internetowe łącza. Niech i światłowody podniosą temperaturę otoczenia tu na Kociewiu oraz wszędzie tam, gdzie są Kociewiacy i Kociewie ma swoich przyjaciół. Zapraszamy do wspólnego świętowania!

Lokalna Organizacja Turystyczna KOCIEWIE; Kociewski Ośrodek Informacji Turystycznej, ul. 30 Stycznia 4, Tczew, tel. 58 531 37 41,  info@kociewie.eu , www.lot.kociewie.eu .

KOCIEWIE – kraina etniczno kulturowa Pomorza, którą zamieszkuje około 340 tysięcy mieszkańców stanowiących ważną grupę społeczną Polski Północnej. Region zajmujący około 3,5 tysiąca km² na pograniczu dwóch województw. W województwie pomorskim: powiaty starogardzki i tczewski w całości oraz fragmenty powiatów, gdańskiego, kościerskiego a także chojnickiego. W województwie kujawsko-pomorskim spora część powiatu świeckiego oraz fragment powiatu tucholskiego – czytamy na stronie internetowej: kociewie.eu .

Niektórzy nazwę Kociewie (Gociewie) wywodzą od Gotów – przybyszy ze Skandynawii, w pierwszych wiekach naszej ery. Około tysiąc lat później, zrewanżowaliśmy się mieszkańcom północnej Europy. Do Skandynawii udała się, wspomniana już, polska, pomorska kociewska księżniczka Małgorzata, córka Samobora II. Została królową Danii. Książę pomorski, Sambor II, miał swój gród najpierw Lubiszewie, potem w nieodległym od tej miejscowości (około 7 km na wschód) nad Wisłą – w Tczewie.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *