Światowy Dzień Lasów. Pomorskie. Wizerunek Godła Polski – dowodem na znaczenie szaty roślinnej dla naszego kraju. Jak gęsty jest ten strój w Pomorskiem? Obliczył to Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Województwo, które potrafi odświętnie się ubrać w… drzewa.

Mierzeja Łebska, Półwysep Helski, Mierzeja Wiślana – pewnie by nie istniały, gdyby nie były chronione przez tych, którzy dbają o szatę roślinną Polski, czyli przez leśników. 21 marca przypada Światowy Dzień Lasów.

Ile jest lasów w województwie Pomorskim? Warto mieć wiedzę na ten temat, Wszak między innymi w Pomorskiem, znajduje się część Borów Tucholskich – jednego z największych zespołów leśnych w Europie. W Pomorskiem doszło do jednej z największych w Europie, tragicznych dla ludzi katastrof przyrodniczych – powalenia lasów przez huragan, w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 roku. By zrekompensować straty wyrządzone przyrodzie przez przyrodę, ludzie rozpoczęli wyrównywanie tych strat. Zorganizowane zostały dwie akcje: Sadzimy Las dla Niepodległej – w Nadleśnictwie Lipusz oraz tworzenie – „sadzenie” wizerunku orła też w Nadleśnictwie Lipusz.

Ile lasów województwo pomorskie posiada? Najwięcej jest ich w gestii państwa – pod pieczą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Gdańsku. Jednak, warto wiedzieć, że na obszarze administracyjnym województwa pomorskiego znajdują się lasy zarządzane również przez RDLP Toruń, RDLP Olsztyn, RDLP Szczecinek, RDLP Piła, a także niemało jest lasów prywatnych i gminnych.

O szczegółach dowiadujemy się z opracowania Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Informacje na ten temat przekazała nam Agnieszka Sągolewska – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych – Referat Wojewódzkie Informatorium Statystyczne w Urzędzie Statystycznym w Gdańsku, a publikujemy je poniżej:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *