„Szanuję-segreguję” – akcja edukacyjna Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.  Do 4 kwietnia można się zgłaszać do tego programu. Warto, bo czeka nagroda. Zdecyduj się już dzisiaj.

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańszczanie chcą poszerzać swa wiedzą na temat gospodarki odpadami. Miasto im w tym pomaga, umożliwiając zdobywanie praktycznych umiejętności.

Gdańsk przeprowadzi dokładne badania, jak mieszkańcom idzie segregowanie odpadów. Do uczestniczenia w testach zostanie zaangażowanych kilka rodzin. Przyjmowanie zgłoszeń udziału w tych badaniach już rozpoczęto.

Na zdjęciu, od lewej: Iwona Bolt, rzecznik Zakładu Utylizacyjnego; Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju miasta i mieszkalnictwa; Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego; dr hab. Robert Bęben, prof. nadzw. Katedra Marketingu UG. Fot. Z Archiwum Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

O szczegółach poinformowano podczas konferencji prasowej w Centrum Hewelianum, 21 marca 2019 roku. Dotychczasowe efekty produkowania odpadów przez gdańszczan, odzyskiwania surowców wtórnych, znajomości zasad segregowania śmieci w mieszkaniach i planów na przyszłość przedstawili m.in: Piotr Grzelak – zastępca prezydenta gdańska ds. zrównoważonego rozwoju miasta i mieszkalnictwa; Michał Dzioba – prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku; Robert Bęben – profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego. Oto szczegóły dotyczące nowego eksperymentu w działaniach na rzecz czystości środowiska i gospodarki o obiegu zamkniętym, przekazane nam przez Biuro Prasowe Miasta Gdańska I Zakład Utylizacyjny w Gdańsku:

Ruszyła nowa akcja edukacyjna Zakładu Utylizacyjnego „Szanuję-segreguję”. Podejmiesz wyzwanie?

Pierwszego dnia wiosny, 21 marca 2019 roku, podczas briefingu prasowego w Centrum Hewelianum odbyła się inauguracja projektu edukacyjno-badawczego, który zostanie przeprowadzony na terenie Miasta Gdańska od marca do czerwca 2019 roku. Co odróżnia tę akcję od innych? Formuła „Szanuję-segreguję” bazuje na indywidualnym udziale mieszkańców Gdańska w badaniach i dzieleniu się doświadczeniem z innymi.

Celem akcji jest sprawdzenie, czy możliwa jest zmiana naszych nawyków na te przyjazne środowisku i czy można to osiągnąć, z wykorzystaniem celowanych działań, w okresie 21 dni.

Projekt składa się z pięciu etapów. W pierwszej odsłonie poproszono Pomorski Instytut Naukowy o przygotowanie diagnozy, która stanowi punkt wyjścia dla przeprowadzenia dalszych części eksperymentu. Ocena efektów selekcji odpadów u źródła (tam, gdzie powstają, czyli w naszych mieszkaniach) pokazało, że ponad 82% badanych uważa, że każde gospodarstwo domowe powinno segregować śmieci. Taki sam procent ankietowych wskazuje, że segregując odpady mają realny wpływ na ochronę środowiska. Taki wynik napawa optymizmem.

Fot. Kazimierz Netka

– Należy nieustannie podkreślać, że odpowiedzialne postępowanie z odpadami dotyczy nas wszystkich i zaczyna się już w domu. To właśnie my – mieszkańcy Gdańska – stojąc codziennie przed wyborem w jakim opakowaniu kupić dany produkt, czy do jakiego kosza je później wyrzucić, decydujemy o stanie naszego środowiska, ale też o wielkości poziomów odzysku, które spełniamy jako gmina. Tak – mamy realny wpływ na ilość i jakość surowców, które odzyskujemy. Tak wygląda gospodarka obiegu zamkniętego w praktyce – komentuje Piotr Grzelak, Zastępca Prezydenta ds. zrównoważonego rozwoju miasta i mieszkalnictwa.

Jednak, pomimo że większość respondentów (ponad 70 %) deklaruje, że wie co, gdzie należy wyrzucać, to już bardziej szczegółowe badanie nawyków, takich jak np. sprawdzanie czy opakowanie produktu jest przyjazne dla środowiska, pokazuje, że nad świadomością ekologiczną gdańszczan należy stale pracować.

Fot. Kazimierz Netka

– Warto jednak podkreślić, że gdańszczanie są świadomi niedostatków wiedzy, ale odnoszą to do społeczeństwa jako całości, a nie personalnie do siebie. I, co bardzo ważne, deklarują, że chcą tę wiedzę poszerzać. Zatem pożądana jest tu edukacja skoncentrowana na kształtowaniu prośrodowiskowych nawyków, w szczególności kompleksowego podejścia do ochrony środowiska: nie tylko segregacja odpadów, ale także dobór opakowań, oszczędność wody, energii – podsumowuje dr hab. Robert Bęben, prof. nadzw. Katedry Marketingu Uniwersytetu Gdańskiego.

Etap II akcji to casting skierowany do mieszkańców Gdańska , którzy wraz ze swoimi bliskimi mogą wziąć udział w projekcie. Ze zgłoszeń zostanie wyłonionych 5 gospodarstw domowych, które będą uczestniczyć w kolejnych etapach projektu.

Fot. Kazimierz Netka

– Dzisiaj uruchomiliśmy stronę szanujesegreguje.pl , na której zainteresowani podjęciem wyzwania mogą zgłaszać się do projektu poprzez wypełnienie ankiety. Ankiety te będą zbierane do 4 kwietnia do północy. Rodziny, które wyrażą wolę wzięcia udziału w projekcie przejdą jeszcze casting, a wyłonione w ten sposób gospodarstwa otrzymają wyposażenie niezbędne do pomiaru ilości odpadów przez nie produkowanych – konkretyzuje Iwona Bolt, rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

W etapie III, przez 21 dni, minimum raz w tygodniu, wykonywany będzie pomiar wygenerowanej ilości odpadów z 5 frakcji: papier, szkło, plastik i metale, odpady resztkowe, odpady bio. Gospodarstwa domowe będą korzystały z wydzielonych pojemników na odpady, oznakowanych logo projektu i zamykanych na klucz podczas całego eksperymentu.

Źródło ilustracji: Zakład Utylizacyjny w Gdańsku

W etapie IV Zakład Utylizacyjny wyposaży rodziny we właściwy sprzęt domowy ułatwiający segregację odpadów i przeprowadzi 7 warsztatów i spotkań edukacyjnych. Wśród nich między innymi:

  • Warsztaty dot. właściwego segregowania odpadów z SuperSorterem

  • Warsztaty związane z możliwościami kompostowania odpadów biodegradowalnych połączone z wizytą na placu budowy hermetycznej kompostowni w Gdańsku

  • Wizyta w firmie Elcen – produkującej płatki, geowłókninę

  • Warsztaty dot. świadomego doboru i unikania nadmiernej ilości plastikowych opakowań przy współpracy z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną

  • Warsztaty związane z problemami marnowania żywności – kuchnia „zero waste” z Bankiem Żywności w Trójmieście i Akademią Kulinarną K5

Ostatnim etapem projektu będzie ponowny pomiar ilości odpadów wyprodukowanych w poszczególnych gospodarstwach domowych.

Fot. Kazimierz Netka

– Nasz projekt opiera się przede wszystkim na zebraniu informacji zwrotnej od mieszkańców na temat barier praktycznych i socjologicznych utrudniających prawidłowe segregowanie odpadów na co dzień. To bezcenna wiedza. Wierzymy, że dzięki naszej pomocy udział w tym projekcie wywoła pozytywne emocje, które zainspirują uczestników do trwałych zmian. Biorąc pod uwagę, jak wielu partnerów zgodziło się wesprzeć nasza akcję, nie jesteśmy osamotnieni w tym założeniu – podsumowuje Michał Dzioba, prezes Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka

Na rodziny biorące udział w projekcie czeka również nagroda – weekend w hotelu Kozi Gród, w dowolnie wybranym przez siebie terminie. Specjalne wyposażenie do domu, które rodziny otrzymały na początku programu edukacyjnego, zostanie z nimi na zawsze, by pomóc utrwalać zdobyte nawyki – zapewnia Iwona Bolt – rzecznik prasowy Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *