Święto Świata Turystyki 2021 – 27 września. Jaka była ta branża w 2020 roku – pokazuje Urząd Statystyczny w Gdańsku. Nastąpiło załamanie, ale niewykluczone, że będzie coraz lepiej, bo pandemia najprawdopodobniej zostanie opanowana, jeżeli będziemy przestrzegali odpowiednich zasad

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Szanse na rozkwit w latach następnych

Turystyka rozwija się mimo pandemii. Oczywiście, podróże, wczasy, wycieczki zostały znacznie sparaliżowane przez koronawirusa i wiele firm ucierpiało pod względem finansowym. Jednak, przyszłość, jeśli nie zostanie zakłócona podobnymi zdarzeniami jak covid, rysuje się przed turystyką obiecująco. Zwłaszcza w Pomorskiem. Powstają nowe, unikatowe atrakcje. Jedna już jest do oglądania: budowa kanału w poprzek Mierzei Wiślanej. Ten przesmyk będzie służył m.in. wycieczkom morskim.

A jak wyglądała w Pomorskiem branża wypoczynku i podróży w 2020 roku​? Z okazji Światowego Dnia Turystyki, informację na ten temat przygotował Urząd Statystyczny w Gdańsku. Infografikę, z „obrazem” pomorskiej turystyki w 2020 roku, przekazała nam Aleksandra Gąsior – samodzielny referent w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku:

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Jakie są nadzieje na rozwój turystyki? Na jej umocnienie się? Na nowe oferty? Wspomnieliśmy już o kanale żeglugowym w poprzek Mierzei Wiślanej, będącym elementem drogi wodnej dla morskich statków, które będą mogły kursować na szlaku Bałtyk – Elbląg, niezależnie od korzystania z Cieśniny Pilawskiej w rosyjskim Obwodzie Kaliningradzkim. Odzyskanie swobody w żegludze z Zatoki Gdańskiej bezpośrednio na Zalew Wiślany znacząco może ożywić gospodarczo ten Zalew, a także resztę delty Wisły, na której zrealizowano projekt unijny: „Pętla Żuławska – rozwój turystyki wodnej”.

Nową szansą dla przemysłu wypoczynku i podróży może być realizacja projektów budowy farm morskich elektrowni wiatrowych na Bałtyku. Ten przemysł, zwany offshore, ma opierać się głównie na ternie Pomorza. Niewykluczone, że wczasowicze będą chcieli zobaczyć , jak i gdzie powstają takie farmy. Z lądu te fabryki prądu będą prawie niewidoczne, więc bardzo możliwe, że znajdą się zainteresowani wycieczkami w rejon powstawania morskich elektrowni wiatrowych. Wzrośnie też zapotrzebowanie na miejsca noclegowe, na usługi gastronomiczne dla budowniczych obiektów na Bałtyku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.