Sympozjum Budownictwa Energooszczędnego

W Polsce obecnie obowiązują najgorsze przepisy budowlane, które wymagają radykalnej zmiany.

Budownictwo z drewna jest wyzwaniem dla polityków, architektów i wykonawców.

210 mln zł na projekty i inwestycje termomodernizacyjne.

Takie trzy najistotniejsze wnioski nasuwają się z pierwszego sympozjum o budownictwie energooszczędnym, które 3 czerwca 2016 odbyło się w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Jego organizatorami by Pomorski Klaster Drzewny Czarna Woda oraz Pracodawcy Pomorza.
Fot. Włodzimierz Amerski 025
Arkadiusz Gliniecki (na powyższym zdjęciu), Przewodniczący Rady Pomorskiego Klastra Drzewnego „Czarna Woda” na wstępie swojej wypowiedzi wspomniał, iż sto lat temu w budownictwie stosowano około 200 drewnianych wyrobów, obecnie ta liczba wynosi 20 tys. Mimo tego, w naszym kraju nadal w budownictwie mieszkaniowym przeważa cegła, pustak i beton. Co zrobić – zapytał retorycznie Gliniecki – aby przekonać Polaków do domów wykonanych z drewna?

W jego ocenie – jak stwierdził – na Śląsk trzeba wysłać sygnał, aby na Pomorze przyjeżdżali i osiedlali się górnicy pozostający tam bez pracy i tutaj zaczęli pracować w przemyśle drzewnym. A to dlatego, bo wiele firm tej branży potrzebuje u nas ludzi do pracy.
Fot. Włodzimierz Amerski 027
Zbigniew Canowiecki (na powyższym zdjęciu) – prezes Pracodawców Pomorza publicznie przyznał się do swojego błędnego pojmowania budownictwa mieszkaniowego z drewna. Otóż ćwierć wieku temu ówczesny minister budownictwa z asystującą mu polską delegacją ludzi biznesu gościł z wizytą w Los Angeles. Tam pokazano polskiej delegacji w jaki sposób drewno wykorzystuje się do budowy domów. Canowiecki zadrwił z tego, ba nawet wyszydził, no bo jak to z desek można wybudować dom? Wówczas w jego ocenie tylko nasze z cegieł i pustaków były najlepsze. Obecnie całkowicie zmienił na ten temat zdanie. Ba, wykorzystanie drewna w budownictwie to nasza pomorska specjalność. Prezes Zbigniew Canowiecki teraz popiera tę gałąź naszej gospodarki.
Fot. Włodzimierz Amerski 033

Zwolennikiem budownictwa z drewna jest też marszałek pomorski Mieczysław Struk (na powyższym zdjęciu), chociaż jak powiedział z żalem, on z rodziną niestety mieszka w betonie. Ale Pomorskie chce się wznosić na coraz wyższy poziom technologiczny również w zakresie przemysłu drzewnego. I dlatego z europejskich funduszy w świetle strategii Europa 2020, zostaje w pomorskim przeznaczonych aż 210 mln zł na projekty i inwestycje termomodernizacyjne.

Mieczysław Struk – jak wspomniał – pod koniec maja 2016 gościł w Lęborku i podziwiał wybudowaną za szwajcarskie pieniądze nową elektrociepłownię dającą energię z odpadów. Marszałek zaapelował, aby inwestycji energooszczędnych było u nas coraz więcej, a Pomorze stało się wzorcowym dla całego kraju.
Fot. Włodzimierz Amerski 040
W zastępstwie Kazimierza Smolińskiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, który w Warszawie tego dnia przedstawiał program Mieszkanie Plus, głos zabrał Piotr Niedźwiecki. Uzasadniał, że ten program oznacza budowanie tanich, dobrych jakościowo mieszkań dostępnych dla przeciętne zarabiającej rodziny. Jest to kolejny program tego rządu będący szansą dla polskiej gospodarki.

????????????????????????????????????
Steffen Zimny, przewodniczący Forum Współpracy Polsko-Niemieckiej, od 12 lat zamieszkały na Pomorzu stwierdził, że obecnie nadeszły czasy komfortu. Budowy zdrowych i komfortowych w użyciu domów mieszkalnych z drewna. W fabryce w Czarnej Wodzie budującej takie domy jest zatrudnionych 30 proc. kobiet, gdyż brakuje mężczyzn. Dlatego pomysł ściągnięcia ze Śląska górników na Pomorze jest uzasadniony. Uzywanie drewna w budownictwie staje się u nas coraz bardziej popularne. W USA ma ono zastosowanie w 85 proc., a w Europie staje się obecnie priorytetową strategią. Problem w tym, że polskie prawo budowlane nie dopuszcza drewna w mieszkaniowym budownictwie o dużych gabarytach.

????????????????????????????????????

Michał Komorowski z firmy Steico CEE omówił zalety budownictwa energooszczędnego z materiałów drewnopochodnych. Mają one wysoki współczynnik lambda, a także gwarancję na sto lat. Jego zdaniem w Polsce projektanci nie uwzględniają ciepła właściwego stosowanych w budownictwie materiałów. A należy też brać pod uwagę przewodność cieplną i objętościową gęstość. Wykonywane z materiałów firmy Steico domy mają dawać i dają komfort zamieszkiwania przez cały rok. W ocenie Komorowskiego materiały drewnopochodne wytwarzane na Pomorzu mogą się stać ambasadorem budownictwa energooszczędnego w Polsce.

 

Fot. Włodzimierz Amerski 053
Tomasz Balcerowski prezes spółki Ekoinbud wraz z architektem Wojciechem Pilawskim zapoznali uczestników sympozjum z budową przez ich firmę drewnianego żłobka w Gdańsku. Parterowy budynek powstał z gotowych elementów w okresie zaledwie 1,5 miesiąca. Powstały już takie dwa żłobki: przy ulicy Damroki i Olsztyńskiej; ten drugi – dzięki nabytemu doświadczeniu – był montowany dwa razy szybciej.

Fot. Włodzimierz Amerski 055
Michał Szreder (na powyższym zdjęciu) opowiedział, jak to jego firma w 112 dni wybudowała drewniany dwukondygnacyjny budynek szkolny w Czarnej Wodzie. Podstawa fundamentu to 30×15 m, w której zamontowano wodny rurkowy system grzewczy. Ściany podczas transportu były zaizolowane folią chroniącą przed opadami deszczu. W tym drewnianym przedszkolu zachowana jest 3 proc. wilgotność. Komfort odpowiedniego dla płuc powietrza zapewnia w 97 proc. zamontowana wentylacja.
Fot. Włodzimierz Amerski 062
Gunter Schlagowski (na powyższym zdjęciu),z Instytutu PIBP i EO w Gdańsku, a wieloletni mieszkaniec Bremy, stanowczo stwierdził, że w Polsce obecnie obowiązują najgorsze przepisy budowlane, które wymagają radykalnej zmiany. Wprowadzana termomodernizacja umożliwi nam w kolejnych 30 latach na redukcję energii pierwotnej aż o 40 procent. My jesteśmy pierwszą generacją na Ziemi – jak powiedział mówca – która ma wiedzę i zna tę technologię termomodernizacji; zna metody jej zastosowania. W Polsce około 30 tys. budynków wymaga przeprowadzenia termomodernizacji. Głównie jako priorytet należy odpowiednio zaizolować dachy. W Niemczech od stycznia 2016 roku każdy nowowznoszony budynek musi w 40 proc. wykorzystywać energię odnawialną OZE. To samo powinno obowiązywać w Polsce.
Fot. Włodzimierz Amerski 058

Prof. dr hab. Henryk Mruk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu zwrócił uwagę na konieczność lepszego marketingu w Polsce na rzecz budownictwa drewnianego. Ten rodzaj budownictwa był znany u nas od wieków czego potwierdzeniem jest rekonstrukcja średniowiecznego Grodziska Owidz koło Starogardu Gdańskiego. Obecnie budownictwo mieszkalne wykonane z drewna jest też wyzwaniem dla polityków, architektów i wykonawców.

Wła-49

Fot. Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *