Tania energia, także ze Słońca

El._sloneczna_IMG_3634Na zdjęciu: Elektrownia słoneczna, zbudowana niedaleko Gdańska.

Elektrownie dla mieszkańców Gdyni

Zarobią na prądzie, dzięki inteligentnym licznikom

30 przydomowych elektrowni chce „rozdać” Energa mieszkańcom województwa pomorskiego. Wśród tych fabryk prądu będą też ogniwa fotowoltaiczne, umożliwiające wytwarzanie elektryczności z energii Słońca.

Elektrownię otrzyma co 10. rodzina, uczestnicząca w innowacyjnym projekcie: Energa Living Lab. Projekt ten będzie wdrażany w 300 gospodarstwach domowych na terenie Gdyni.

Energa Living Lab to pierwsze w Polsce laboratorium nowoczesnej energetyki, stworzone przez i dla mieszkańców. 300 gospodarstw domowych w Gdyni przetestuje najnowsze pilotażowe rozwiązania do zarządzania i świadomego zużycia energii elektrycznej. Rekrutacja uczestników, którzy zapoczątkują budowę innowacyjnej społeczności, rusza już 26 stycznia – informuje Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. Chodzi o mieszkania w siedmiu dzielnicach: Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny. Do realizacji projektu wybrane zostaną te gospodarstwa, które posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu (tzw. inteligentnych). Energa Living Lab to projekt, w ramach którego powstanie pierwsze w Polsce i jedno z niewielu w Europie „żywe laboratorium” energetyczne.

Uczestnicy projektu będą mieli szansę nie tylko obniżyć swoje rachunki za prąd i nauczyć się, jak świadomie korzystać z energii, ale także testować najnowsze rozwiązania. Kontrolę nad rachunkami, bieżącym zużyciem i planowaniem zużycia energii ułatwią im wielostrefowe programy cenowe, oferujące zmienne stawki za energię w ciągu doby oraz innowacyjne usługi, takie jak raporty na temat zużycia energii oraz inteligentna sieć domowa (ISD), będąca nowoczesnym systemem zarządzania energią elektryczną. Optymalizacja zużycia energii docelowo przyczyni się również do poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji CO2. Faza testów potrwa 18 miesięcy, a udział w projekcie jest całkowicie bezpłatny.

– Tworząc to laboratorium, chcemy nauczyć jego uczestników: klientów Grupy Energa jak racjonalnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej. Pomocne przy tym będą nowoczesne narzędzia i usługi, przewidziane do szerkiego zastosowania w najbliższej przyszłości – wyjaśnia Beata Ostrowska, rzecznik prasowy Grupy Energa. – Wyniki gdyńskiego projektu zostaną wykorzystane podczas wdrożenia podobnych rozwiązań nie tylko w Polsce.

Energa Living Lab stwarza uczestnikom projektu szansę na obniżenie rachunków za energię: jeśli stosując nowy program cenowy uda im się obniżyć koszty energii elektrycznej, otrzymają zwrot nadpłaty w stosunku do standardowego rachunku. W przypadku, gdy wysokość rachunku według nowych cen okaże się wyższa od tradycyjnego, nie zostaną doliczone żadne dodatkowe koszty.

Spośród 300 gospodarstw domowych zaangażowanych w ten innowacyjny projekt, zostanie wybranych 30, które zostaną wyposażone w urządzenia umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. panele fotowoltaiczne. Uczestnicy będą regularnie otrzymywać wskazówki, które pomogą zmienić im dotychczasowe przyzwyczajenia związane z korzystaniem z energii elektrycznej oraz niezbędne wsparcie techniczne. Ich postępy i wrażenia będą na bieżąco dokumentowane za pomocą wywiadów oraz ankiet. Po zakończeniu projektu realizator opracuje raporty podsumowujące oraz techniczne, które potem wspomogą wdrożenie systemu inteligentnej sieci domowej.

Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Instrumentu LIFE , a jego całkowity budżet wynosi ponad 1 mln 360 tys. euro. Energa Living Lab jest objęty patronatem Prezydenta Miasta Gdyni Wojciecha Szczurka. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl.

Grupa ENERGA koncentruje się na rozwoju inteligentnych technik. Wdraża największy w Polsce program inteligentnego (umożliwiającego odczyty na odległość, bez konieczności przychodzenia inkasenta do odbiorcy elektryczności) opomiarowania (AMI). Zainstalowała już ponad 400 tys. inteligentnych liczników, u swoich klientów, m.in. w Kaliszu, Władysławowie, Ciechanowie, Drawsku Pomorskim, a także w niektórych dzielnicach Torunia, Gdańska, Gdyni, Olsztyna.

Watro wiedzieć, że w październiku ubiegłego roku Grupa Energa uruchomiła, jedną z największych w Polsce, elektrownię słoneczną. Znajduje się ona w rejonie miejscowości Przejazdowo, na wschód od Gdańska.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *