Źródła ilustracji: prezentacje, pokazane podczas webinarium ZUS.
Żeby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek należy, najpóźniej do końca października, złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe
Proszę zapisujcie się na webinar ZUS. Specjalnie dla nas jest robiony. Trzeba wejść na stronę i zarejestrować się: https://pracodawcypomorza.pl/exnt/impreza/1142 – napisał Wiesław Niechwiedowicz – właściciel Agencji Podróży i Turystyki Holidays. Skorzystaliśmy z tego zaproszenia.
Oto program:
Webinarium prowadzili eksperci ZUS: Tomasz Czerwiński – kierownik Inspektoratu – Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Gdańsku Inspektorat w Starogardzie Gdańskim i Beata Engel-Pukała z tegoż Inspektoratu.
Nagranie webinairum znajduje się pod adresem https://youtu.be/xyjBwLppg4I – poinformował nas Maciej Michniewski – specjalista ds. komunikacji w stowarzyszeniu Pracodawcy Pomorza.
Wiedzę na temat zakresu wsparcia ZUS udzielanego przedsiębiorcom, zwłaszcza branży turystycznej, przekazał nam również Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego:
Kwota składek, na którą pomorscy płatnicy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej zostali zwolnieni ze składek w ramach Tarczy 5.0. to blisko 1,4 mln zł. Z kolei kwota wypłaconych świadczeń postojowych przekroczyła 210 tys. zł. Płatnicy, którzy ubiegają się o zwolnienie ze składek muszą pamiętać o upływającym terminie na złożenie dokumentów rozliczeniowych.
Przedsiębiorcy o przeważającej działalności w sektorze turystycznym, hotelarskim, organizacji i obsługi targów, konferencji lub wystaw mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania należnych składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Warunkiem jest bycie płatnikiem składek przed 30 czerwca 2020 r. Trzeba też wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu do tego samego miesiąca kalendarzowego w 2019 r. Wniosek o symbolu RDZ-B można złożyć do końca listopada 2020 r. Żeby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek należy, najpóźniej do końca października, złożyć w ZUS dokumenty rozliczeniowe. Zdarza się bowiem, że przedsiębiorcy zapominają o przekazaniu tych informacji na czas. Spóźnienie będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia.
Agenci turystyczni, przewodnicy turystyczni lub piloci wycieczek mają prawo do świadczenia postojowego. W przypadku pierwszych, warunkiem jest rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020 r. i przestój w prowadzeniu działalności w następstwie COVID-19. Działalność przewodników turystycznych i pilotów wycieczek musi mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez nie dłużej niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy i piloci, którzy zawiesili działalność gospodarczą po 31 sierpnia 2019 r. Wniosek o nazwie RSP-DB można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.
Prowadzący działalność m.in. w zakresie transportu turystycznego, wystawiania i występowania w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenia dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż lub jarmarków mogą wnioskować o dodatkowe świadczenie postojowe. Prawo do niego mają osoby, które uzyskały przychód z działalności w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku, niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w analogicznym miesiącu w 2019 r. i wcześniej otrzymały świadczenie postojowe co najmniej raz. Wniosek o nazwie RSP-DD można złożyć najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od zniesienia stanu epidemii.
Wnioski o pomoc w ramach Tarczy Turystycznej można składać wyłącznie elektronicznie za pomocą PUE. Taka forma zmniejsza ryzyko popełnienia błędu i tym samym przyspiesza realizację sprawy i wypłatę świadczenia – poinformował Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych województwa pomorskiego.
(K.N.)
Czytaj również na portalu: netka.gda.pl