Na zdjęciu: Obelisk upamiętniający marszałka Józefa Piłsudskiego w Tczewie. Fot. Kazimierz Netka.
Od marszałka Józefa Piłsudskiego do generała Józefa Hallera. Jak to było 100 lat temu? Dowiesz się pod Arkadami Kopernika w Tczewie, akurat w imieniny Józefa…
Świętując odzyskanie niepodległości, pamiętajmy również o tym, co tczewianie zrobili dla Europy, dla świata, dla Pomorza.
Miasto od 1260 roku, jedna z siedzib książąt pomorskich, źródło polskiego szkolnictwa morskiego – taki jest Tczew. To nie tylko skarbiec wiedzy o Wiśle i centrum kultury. Za kilkanaście dni miasto Tczew stanie się znane z kolejnego wydarzenia dotyczącego świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Będą to jedne z najdłuższych obchodów tej rocznicy, bo uroczystości zaczęły się 30 stycznia 2018 roku, a zakończą się w 2020 roku. Są to uroczystości suwerenne, niezależne od wojewódzkich ceremonii samorządowych. Tczew ma bowiem unikatowe pomysły na upamiętnianie tego niezwykłego wydarzenia jakim było przybycie do Warszawy w 1918 roku brygadiera Józefa Piłsudskiego i generała Józefa Hallera do Tczewa, w 1920 roku.
Fot. Kazimierz Netka
Wydarzeniom kulturalnym, w tym uroczystościom związanym z obchodami Niepodległości, poświęcona była w Tczewie konferencja prasowa 6 marca 2018 roku. O planach w tym zakresie mówili m.in. Mirosław Pobłocki – prezydent Tczewa, Adam Urban – wiceprezydent, Małgorzata Mykowska – rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Tczewie, Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk w Tczewie i Małgorzata Kruk – specjalista ds. organizacji imprez w Fabryce Sztuk oraz Monika Fabich ze Straży Miejskiej.
Uroczysta inauguracja w Tczewie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości, odbyła się 30 stycznia 2018 roku, podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej. Natomiast już za kilkanaście dni: 19 marca 2018 roku, rozpocznie się w Tczewie wystawa – w Parku Kopernika, niedaleko obelisku upamiętniającego marszałka Józefa Piłsudskiego.
Już teraz jest czynna wystawa „20 lat wolności. Tczew 1920 – 1939” – pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
To kolejna ekspozycja historyczna przedstawiająca dzieje Tczewa. Tym razem zostały poruszone najważniejsze aspekty z okresu międzywojennego: powrót Tczewa do Polski w 1920 roku, życie polityczne, społeczne, gospodarcze i kulturalne. Klimat epoki został podkreślony licznymi efektami multimedialnymi, które zainteresują współczesnego odbiorcę. Interaktywny quiz, multimedialna podłoga, multimedialne manekiny – to tylko niektóre z nich. Niewątpliwą atrakcją jest fotoplastykon, w którym można obejrzeć najciekawsze miejsca przedwojennego Tczewa. Przygotowaliśmy dla odwiedzających liczne gadżety, w tym zeszyt ćwiczeń dla najmłodszych. Ekspozycji towarzyszy publikacja „Kulisy międzywojennego Tczewa. 1920 – 1939” autorstwa komisarza wystawy Józefa M. Ziółkowskiego, którą można zakupić w cenie 14,17 zł. Wystawa jest czynna od 31 stycznia 2016 roku do 31 grudnia 2018 roku w naszej siedzibie przy ul. 30 Stycznia 4. Ze względu na długi czas zwiedzania wystawy ostatni goście zwiedzający wpuszczani są o godz. 17.00 – napisano na stronie internetowej http://fabrykasztuk.tczew.pl .
Świętując 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę, miejmy na uwadze to, co tczewianie zrobili dla Polski, dla Pomorza, dla Europy i świata. Na przykład córka księcia tczewskiego w średniowieczu niosła mądrość na Kaszuby: Małgorzata – do Białogardy, a potem aż do Skandynawii, gdzie została władczynią, uzyskując to zaszczytne stanowisko, nie prowadziwszy o to wojny.
Fot. Kazimierz Netka
Wielką atrakcją w Tczewie będzie Jarmark Wielkanocny, który potrwa od 17 do 18 marca na Placu Hallera w Tczewie. Ekspozycje przygotowują wystawcy z różnych stron kraju. Organizatorzy proszą o zabranie samochodów z Placu Hallera oraz z ul. Mickiewicza. Gdyby ktoś miał kłopoty – pomoże Straż Miejska, która niedawno kupiła urządzenie rozruchowe, pozwalające uruchomić auto z rozładowanym akumulatorem.
Kazimierz Netka