W edukacji wykorzystują nawet… psa. To dość niezwykłe, ale też dzieje owej szkoły: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 1 są godne uwagi, gdyż łączą się z gmachem przedwojennego Gimnazjum Polskiego w Wolnym Mieście Gdańsku.

Fot. z Archiwum CKZiU nr 1.

Polska może być z nich dumna… Sprawdź dlaczego – podczas Dni Otwartych w CKZiU nr 1, w dniach 9 i 10 marca 2018 roku.

Gdy blisko 100 lat temu generał Józef Haller przejmował dla II Rzeczypospolitej Pomorze Gdańskie, zapewne nie śmiał marzyć, że w Gdańsku będzie miał swą ulicę. Jeszcze bardziej by się zdziwił i pewnie byłby zaszczycony, gdyby wiedział, że przy jego ulicy będzie unikatowa szkoła, bo osoby niepełnosprawne zdobywają tam wiedzę z zakresu najnowocześniejszych technologii. Adres: Gdańsk, al. Gen. J. Hallera 16/18.

Na stronie internetowej: http://ckziu1.gda.pl/ można przeczytać: Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku to publiczna placówka edukacyjna dla młodzieży i dorosłych. Oferujemy bezpłatną naukę dla młodzieży w technikum i branżowej szkole I stopnia. Dla dorosłych przygotowaliśmy bezpłatną naukę w liceum ogólnokształcącym, szkole policealnej i kwalifikacyjnych kursach zawodowych. Zapraszamy. Powyżej tej wiadomości jest informacja: Dni Otwarte 9 – 10 .03. 2018.

O unikatowości Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Nr 1 w Gdańsku, dowiadujemy się z informacji, które przekazała nam Beata Lost – kierownik Biura Warsztatowego i Szkoleń w tej uczelni.

Niebawem w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (CKZiU) kilka osób dotkniętych autyzmem rozpocznie w CKZiU nr 1 naukę na kwalifikacyjnym kursie zawodowym w celu zdobycia zawodu technika cyfrowych procesów graficznych. Ten projekt edukacyjny realizowany jest we współpracy z Stowarzyszeniem Pomocy Osobom Autystycznym i dzięki wsparciu finansowemu z budżetu Gdańska. CKZiU nr 1 jako pierwsza szkoła w w Polsce przeciera szlaki kształcąc osoby niepełnosprawne w zawodach technik fotografii i multimediów, technik grafiki i poligrafii cyfrowej oraz technik procesów introligatorskich. Pomysłodawczynią oraz inicjatorką jest wicedyrektor szkoły, Maria Kluszczyk.

Nauka odbywa się w specjalnie wyposażonych salach. CKZiU nr 1 jest jedyną w województwie pomorskim placówką posiadającą tak profesjonalnie wyposażoną pracownię druku cyfrowego przystosowaną dla osób niepełnosprawnych – informuje Beata Lost – kierownik Biura Warsztatowego i Szkoleń CKZiU nr 1 w Gdańsku.

– Poza zajęciami kierunkowymi słuchacze mogą skorzystać z nauki języka angielskiego, koła fotograficznego, zajęć dogoterapii – mówi Maria Kluszczyk – wicedyrektor ds. form pozaszkolnych w CKZiU nr 1 w Gdańsku. – Podczas zajęć osoby niepełnosprawne mają pomoc asystentów, możliwość skorzystania z pokoju relaksacyjnego wyposażonego w specjalistyczny sprzęt. Szkoła posiada własny transport do przewożenia osób niepełnosprawnych. Nasze kursy dają ogromną szansę zdobycia ciekawego zawodu oraz wejścia na rynek pracy jako w pełni wykwalifikowany pracownik. Pomagamy przełamać bariery, na które natrafiają osoby niepełnosprawne. Posiadamy bogatą ofertę kwalifikacyjnych kursów zawodowych dla dorosłych, którzy chcą zdobyć lub podnieść posiadane kwalifikacje. Współpracujemy z Pracodawcami Pomorza. Pomagamy w znalezieniu miejsca praktyki zawodowej oraz pracy. Nasze działania są skuteczne dzięki wysoce wykwalifikowanej kadrze specjalistów z zagadnień rynku pracy.

Od roku szkolnego 2016/2017 niepełnosprawni uczniowie na kierunku technik cyfrowych procesów graficznych korzystają z dogoterapii. Zajęcia prowadzi trenerka Justyna Szeląg-Markuszewska, właścicielka psa Enzo.

Słuchacze, dzięki temu doskonalą swą sprawność ruchową, zmysły dotyku, wzroku i słuchu, poprawiają koncentrację uwagi. Tych umiejętności nabierają w trakcie następujących ćwiczeń: chodzenie z psem na smyczy, wydawanie komend, czesanie psa.

Podczas Dni Otwartych, 9 i 10 marca 2018 roku, zainteresowani mogą poznać m.in. Branżową Szkołę I Stopnia Nr 2 , przeznaczoną dla tych absolwentów gimnazjów, którzy chcą zdobyć nowy i poszukiwany zawód. Oferta tej zasadniczej szkoły zawodowej jest dostosowana do potrzeby rynku pracy. Przyjmowani są kandydaci na 4 rozwijające się kierunki nauki następujących fachowców: szkutnik (nowość), monter kadłubów jednostek pływających, mechanik – monter maszyn i urządzeń oraz sprzedawca. Dzięki własnej siedzibie i bardzo dobrze wyposażonym pracowniom zawodowym, nauka idealnie łączy się z praktyką. Wysoki poziom kadry nauczycielskiej procentuje podczas wyników z egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie. Wielu nauczycieli pracuje w firmach branżowych co pozwala im dostosować zajęcia do realnych potrzeb rynku pracy. Branżowa szkoła I stopnia jest bezpłatna. Uczeń NIE płaci za naukę i egzaminy zawodowe. Za darmo otrzyma legitymację szkolną, zaświadczenia do ZUS, KRUS; darmowy dostęp do pakietu biurowego Microsoft Office 360.

Podobnie bezpłatne świadczenia są dla uczniów Technikum Nr 2 – dla absolwentów gimnazjów. Rekrutacja odbywa się tu na 2 kierunki: technik fotografii i multimediów oraz technik grafiki i poligrafii cyfrowej.

Do CKZiU nr 1 znajdującej się w Gdańsku przy ul. Hallera 16/18, łatwo można dojechać. Obok budynku znajduje się przystanek tramwajowy linii 2, 3, 4, 5, 8. Niedaleko jest stacja SKM Gdańsk Politechnika. Przy szkole – parking z 150 miejscami postojowymi – napisano na stronie internetowej http://ckziu1.gda.pl .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *