Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet – już po raz piąty w Gdyni. Program ten jest realizowany przez miasto w partnerstwie z PGE Energia Ciepła S.A. i OPEC Sp. z o.o.

Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła, www.gdynia.pl

Ceny energii rosną. Musimy zmniejszać produkcję gazów cieplarnianych. Warto więc poprawiać efektywność energetyczną naszych domów

Miasto Gdynia już po raz piąty zaprasza swoich mieszkańców do przeprowadzenia nieodpłatnych badań kamerą termowizyjną w budynkach wielorodzinnych. Partnerami akcji „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet” są PGE Energia Ciepła – producent ciepła i energii elektrycznej w Gdyni i OPEC Sp. z o.o. – dostawca ciepła do domów i mieszkań – poinformowała Katarzyna Dudzin – Główny Specjalista ds. Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A. W ramach tegorocznej edycji projektu „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet – edycja V” właściciele, zarządcy oraz administratorzy wielorodzinnych budynków mieszkalnych mogą zgłaszać swoje budynki do udziału w akcji.

Termowizja jest nowoczesną, bezinwazyjną metodą diagnozy miejsc, gdzie utrata ciepła jest największa. Takie badanie pozwala na wykrycie wad konstrukcyjnych, wskazanie nieszczelnych okien i ram okiennych, źle izolowanych ścian i podłóg, czy drzwi o niskich parametrach izolacyjności. Dodatkowo można zbadać także jakość powietrza w budynku: stężenie CO2, temperaturę, wilgotność, punkt rosy, pyły: PM10, PM 2,5, formaldehydy.

Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła, www.gdynia.pl

Spodziewanym efektem badań będzie uzyskanie informacji, które pozwolą na podjęcie działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej, ulepszenia izolacji mieszkań i domów, zwiększenia wydajności ogrzewania, co ostatecznie przełoży się na oszczędności w domowych budżetach mieszkańców.

– Zachęcam mieszkańców Gdyni do udziału w kolejnej edycji programu, tym bardziej, że jest całkowicie bezpłatny. Mieszkańcy po badaniu otrzymują zdjęcia i jasne wskazówki, gdzie znajdują się miejsca wymagające interwencji. Czasami już niewielkie inwestycje poprawiające efektywność energetyczną budynku wpływają bezpośrednio na obniżenie kosztów ogrzewania. W tym naborze zapraszamy zarówno właścicieli budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych – zapowiada Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

W ramach poprzednich edycji akcji przeprowadzono badania termowizyjne w 590 budynkach. Tegoroczna edycja zakłada przebadanie 130 budynków: 80 – wielorodzinnych i 50 – jednorodzinnych.

Program „Termowizja, czyli jak uszczelnić domowy budżet” jest realizowany przez miasto w partnerstwie z PGE Energia Ciepła S.A. i OPEC Sp. z o.o. Badania przeprowadzane będą zimą, od listopada 2021 do końca lutego 2022 roku.

Chętnie angażujemy się w projekty, które popularyzują zasady zrównoważonego rozwoju i sprzyjają likwidacji niskiej emisji. Wspieramy likwidację lokalnych, nieekologicznych źródeł ciepła, jak również działania, takie jak termowizja – na rzecz zwiększania efektywności energetycznej w budynkach. Przynoszą one wymierne korzyści tak w kontekście oszczędności energii, jak i ograniczenia negatywnego wpływu na środowisko. To jeden z najlepszych sposobów na sprostanie wyzwaniom, w obliczu których stoimy, a które wynikają z coraz bardziej ograniczonych zasobów energetycznych – powiedziała Elżbieta Kowalewska, Dyrektor Oddziału Wybrzeże PGE Energia Ciepła.

Źródło ilustracji: PGE Energia Ciepła, www.gdynia.pl

Na pokazaniu miejsc największych strat ciepła i wskazaniu możliwości zaoszczędzenia na kosztach ogrzewania skorzystają mieszkańcy, a przeprowadzona po badaniach ankieta będzie miała na celu sprawdzenie, czy i jakie działania zostały przez nich podjęte. Czasem okazuje się, że proste uszczelnienie okien czy drzwi może w znaczący sposób poprawić efektywność ogrzewania, jak i podnieść komfort życia samych mieszkańców.

Korzystając z własnych doświadczeń, rekomendujemy przeprowadzenie badań termowizyjnych do identyfikacji miejsc, w których występują ponadnormatywne straty energii, a w konsekwencji do wykonywania na tej podstawie dedykowanych prac termomodernizacyjnych. Takie podejście sprzyja efektywnemu wykorzystywaniu środków finansowych oraz ograniczaniu kosztów eksploatacji. Jest to też sprawdzona metoda służąca weryfikacji jakości wykonywanych prac termomodernizacyjnych oraz działanie prewencyjne – powiedział Piotr Surma, Dyrektor Rozwoju OPEC Sp. z o.o.

Ruszył już nabór zgłoszeń od właścicieli budynków, którzy są zainteresowani termowizją. Zgłoszenia budynków mieszkalnych przyjmowane są wyłącznie on-line, za pośrednictwem formularza dostępnego na stronie www.gdynia.pl w zakładce Gdynia Energetyczna, gdzie znajduje się także regulamin programu. Nabór trwa do 30 września.

Szczegółowych informacji na temat programu udziela Samodzielny Referat ds. Energetyki Urzędu Miasta Gdyni. Kontakt pod adresem e-mail: ref.energetyki@gdynia.pl.

Okręgowe Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej z siedzibą w Gdyni, to firma ze 100 proc. kapitałem polskim, której właścicielami są: Komunalny Związek Gmin „Dolina Redy i Chylonki” oraz Gmina Miasta Gdyni, Gmina Miasta Wejherowa i Gmina Miasta Rumi. OPEC w sposób: nowoczesny, bezpieczny, niezawodny i przyjazny środowisku zapewnia ciepło mieszkańcom: Gdyni, Rumi i Wejherowa oraz części gminy Kosakowo, obsługując ponad 60 proc. mieszkańców i pokrywając około 70 proc. zapotrzebowania na energię cieplną. Spółka poza bieżącą działalnością związaną z produkcją, dystrybucją i dostawą ciepła do budynków, podejmuje także liczne działania na rzecz lokalnych społeczności.

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 16 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,8 GWt i mocy elektrycznej 2,5 GWe) i sieci ciepłownicze o długości 672 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce i Szczecin. Spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu, Siechnicach i Gryfinie, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych – poinformowała Katarzyna Dudzin – Główny Specjalista ds. Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A.

Ciepło uciekające z naszych domów, to strata nie tylko dla rodzinnych budżetów. Musimy kupować więcej energii, a ciepłownie więcej jej produkować. Z tego powodu cierpi również środowisko, bo do atmosfery dostaje się więcej pyłów i gazów cieplarnianych przyczyniających się do zmiany klimatu na Ziemi.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *