To ma być największa demonstracja siły europejskiej solidarności. Silniejsza nawet niż Plan Marshalla. Szczegóły zostaną omówione 26 marca 2020 roku podczas nadzwyczajnego posiedzenia Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy będzie zastosowany system głosowania na odległość w PE

Na zdjęciu: Gmach Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Fot. Kazimierz Netka

Sassoli: Europa pokazuje siłę solidarności

Przewodniczący David Sassoli wydaje oświadczenie o działaniach Parlamentu Europejskiego w odpowiedzi na kryzys COVID-19

Po przeprowadzeniu wideokonferencji z przywódcami grup politycznych w Parlamencie Europejskim przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli zwołał na 26 marca nadzwyczajną sesję plenarną w celu zatwierdzenia środków przeciwdziałających kryzysowi wywołanemu przez COVID-19. Będzie to pierwsza sesja plenarna, podczas której posłowie będą mogli skorzystać z systemu głosowania na odległość – poinformowali nas Cezary Lewanowicz i Dorota Kolińska z Serwisu Prasowego Parlamentu Europejskiego. Oto, co mówił przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli:

„Chcę wyrazić moje współczucie i solidarność ze wszystkimi cierpiącymi i tymi, którzy stracili bliskich”. Chcę podkreślić mój podziw i wsparcie dla wszystkich tych, którzy są na pierwszej linii walki z pandemią.

„Europa zaczęła działać. W obliczu tej dramatycznej sytuacji, z obowiązkiem obrony życia, środków do życia i stabilności dla wszystkich, Unia Europejska podejmuje działania. Oczywiście, musieliśmy walczyć z narodowym egoizmem, ale teraz jest jasne, jak zamierzamy stawić czoła tej sytuacji kryzysowej.

„Decyzja EBC z ubiegłej nocy o udostępnieniu 750 mld euro stanowi uzupełnienie, zgodnie z wezwaniami Parlamentu, środków wyasygnowanych przez Komisję i przez państwa członkowskie oraz ewentualnych dodatkowych inicjatyw, takich jak mobilizacja kolejnych 500 mld euro z europejskiego mechanizmu stabilności, tzw. funduszu ratunkowego. Mówimy o interwencji, która w sumie wynosi blisko dwóch bilionów euro. Jest to największa demonstracja siły europejskiej solidarności, jaką kiedykolwiek widziano. Silniejsza nawet niż plan Marshalla, program, który pomógł nam odbudować się z ruin II wojny światowej.

„Pieniądze te pomogą nam ograniczyć skutki działania Covid-19 i wesprą badania mające na celu znalezienie skutecznej szczepionki”. Zapewnią one wsparcie naszej gospodarce i naszemu modelowi ochrony socjalnej. Pozwoli to na ochronę miejsc pracy, pomoc przedsiębiorstwom i zapewni, że rodziny nie zostaną pozostawione same sobie w tych trudnych czasach.

„Na tym etapie dzięki interwencji dostarczone zostaną pieniądze potrzebne naszym placówkom medycznym, lekarzom i pracownikom, którzy z wielką pasją angażują się w ratowanie życia wielu osób. Unia nie może pozwolić nikomu pozostać samemu. Nikt z was nie pozostanie sam.

„Parlament Europejski również wykonuje i będzie nadal wykonywał swoje obowiązki. Byłem zdecydowany, by Parlament pozostał otwarty, ponieważ ten wirus nie może powstrzymać demokracji, ponieważ jesteśmy jedyną instytucją europejską wybraną przez obywateli i chcemy ich reprezentować i bronić.

„Z tego powodu postanowiłem zwołać nadzwyczajne posiedzenie plenarne w czwartek 26 marca w celu zatwierdzenia środków nadzwyczajnych przedstawionych przez Komisję Europejską. Będzie to pierwsza sesja plenarna, na której zostanie zastosowany system głosowania na odległość. W obliczu tej nadzwyczajnej sytuacji musimy wykorzystać wszystkie dostępne nam środki.

„To trudny czas. Chcemy być blisko rodzin, które straciły bliskich, tych, którzy są chorzy i europejskich rodaków, którzy przeżywają moment wielkiego strachu. Musimy wykorzystać całą naszą energię i odwołać się do odpowiedzialności każdego z nas. Europa odniesie sukces tylko wtedy, gdy będziemy zjednoczeni, odważni i wspierający”.

Nagranie oświadczenia prezydenta Sassoliego jest dostępne tutaj.

Oświadczenie Davida SASSOLI, Przewodniczącego PE w związku z decyzją podjętą przez EBC – zachęcają Cezary Lewanowicz i Dorota Kolińska z Serwisu Prasowego Parlamentu Europejskiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *