Toruń. 1 marca ruszy pilotażowy program wdrażania systemu biletu elektronicznego.

Fot. UM Toruń.

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Miasto Kopernika przymierza się do wprowadzenia elektronicznego biletu

1 marca rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będzie testowany na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września.

Program pilotażowy potrwa od 1 marca do 30 września 2019 roku. Pilotaż będzie realizowany przez Gminę Miasta Toruń i dwie firmy: Bee-Tech Sp. z o.o., która jest odpowiedzialna za wdrożenie, oraz R&G Plus Sp. z o.o., która odpowiedzialna jest za dostarczenie infrastruktury niezbędnej do uruchomienia pilotażu.

Pilotaż zostanie przeprowadzany we wszystkich pojazdach obsługujących linie tramwajowe nr 1 i 1N. System zaproponowany przez wykonawców łączy możliwość płatności za bilet za pośrednictwem bankowej karty płatniczej oraz smartfona z funkcją NFC, jak również dedykowanej karty miejskiej.

– Chcemy, aby coraz więcej torunian jeździło tramwajami i autobusami oraz aby płatności za te przejazdy odbywały się w sposób jak najbardziej wygodny i dostępny. Dzięki takiemu systemowi coraz więcej płatności będzie się odbywać w formie elektronicznej: za pomocą Toruńskiej Karty Miejskiej, bankomatowej karty płatniczej lub telefonu z odpowiednim modułem. Przed nami swego rodzaju próba, a po przeprowadzeniu pilotażu będziemy wiedzieli, czy torunianie akceptują tego typu rozwiązania, a następnie przygotować się do przetargu na uruchomienie takiego systemu na wszystkich liniach tramwajowych i autobusowych – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

W okresie trwania pilotażu możliwość testowania pilotażowej Toruńskiej Karty Miejskiej będzie miało 700 osób, które zadeklarują chęć skorzystania z takiej formy płatności za bilety, wypełnią wniosek na użytkowanie kart, a ponadto zaakceptują Regulamin korzystania z pilotażowego programu „System biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu”. – Osoby te w cenie miesięcznego biletu na wszystkie linie tramwajowe otrzymają personalizowaną kartę miejską z uzupełnioną ePortmonetką. W momencie personalizacji pTKM i zarejestrowania ulgi na karcie zapisana zostanie domyślna taryfa kasowania (bilet normalny lub ulgowy).Obowiązkiem pasażera będzie po wejściu do pojazdu każdorazowo zarejestrowanie karty w terminalu biletu elektronicznego, tj. poprzez przyłożenie jej do czytnika w celu umożliwienia urządzeniu obciążenia ePortmonetki, zgodnie z domyślną taryfą kasowania – wyjaśnia dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej UMT Marcin Kowallek.

Aby zachęcić mieszkańców, którzy wezmą udział w pilotażu, do wyrażenia swoich spostrzeżeń i uwag, przeprowadzony zostanie konkurs.

Źródło: UM Toruń.

Źródło: http://kurier.pap.pl/

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *