Turniej Kół Gospodyń Wiejskich

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Grand Prix dla KGW Chwaszczyno

Piętnaście kół gospodyń wiejskich gminy Żukowo rywalizowało 21 listopada o Grand Prix w XIII Gminnym Turnieju Kół Gospodyń Wiejskich. Panie zmierzyły się w czterech kategoriach – kulinarnej, artystycznej, wokalnej i tanecznej.

Jak zwykle wszystkie koła przygotowały się znakomicie i zachwyciły swoją pomysłowością i talentem licznie zebraną publiczność w obszernej sali gimnastycznej Gimnazjum nr 2 w Żukowie.

Panie przygotowały w konkurencji kulinarnej pierogi, w artystycznej zaprezentowały sukienki z papieru, w wokalnej – piosenki kabaretowe z inscenizacją pod hasłem „Przez dziurkę od klucza”, a w tanecznej – tańce kaszubskie.

Fot. W+éodzimierz Amerski 372
Grand Prix XIII Gminnego Turnieju za największą ilość uzyskanych punktów zdobyło KGW Chwaszczyno. Puchary wręczyli Wojciech Kankowski, burmistrz Gminy Żukowo (na zdjęciu powyżej) oraz Aleksander Mach, dyrektor Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Fot. W+éodzimierz Amerski 363
Przewodniczącym wszystkich 15 kół zostały wręczone pokaźnych rozmiarów nagrody rzeczowe przydatne w gospodarstwie domowym oraz nagrody finansowe wręczone przez Marię Kosznik – dyrektor Banku Spółdzielczego w Tczewie oddział w Żukowie oraz przewodniczącego trzyosobowego jury Piotra Hałuszczaka – prezesa Wojewódzkiego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.
Fot. W+éodzimierz Amerski 262
Pozostali członkowie jury, to Barbara Ditrych – z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Janusz Stoppa – dyrektor Agencji Artystycznej Polonya Art Show.
Pierwszy konkurs był kulinarny. Każde koło przygotowało do oceny pierogi z dowolnie wybranym farszem. Ocenie podlegał smak produktu.
Fot. W+éodzimierz Amerski 371
I miejsce ex aequo – KGW Pępowo.
Fot. W+éodzimierz Amerski 349
I miejsce ex aequo – KGW Skrzeszewo.
Fot. W+éodzimierz Amerski 142
II miejsce – KGW Małkowo.

Fot. W+éodzimierz Amerski 303
III miejsce – KGW Niestępowo.

Druga konkurencja artystyczna polegała na tym, że z każdego koła zaprezentowała się na wybiegu jedna z modelek i przez co najmniej pół minuty prezentowała sukienkę wykonaną wyłącznie z papieru, gazet kolorowych i czarno białych oraz z tektury. Jak poinformowała nas główna organizatorka turnieju Janina Ulenberg, z UM Żukowo, do przygotowania stroju wykorzystać można było nici, sznurek, zszywacz i klej.

Fot. W+éodzimierz Amerski 170
I miejsce ex aequo – KGW Łapino i KGW Glincz (trzecia z lewej).

Fot. W+éodzimierz Amerski 172
I miejsce ex aequo – KGW Łapino.
Fot. W+éodzimierz Amerski 198
II miejsce – KGW Tychom.

Fot. W+éodzimierz Amerski 199
III miejsce – KGW Przyjaźń.

Fot. W+éodzimierz Amerski 207
Po zakończeniu:prezentacji indywidualnej nastąpiła wspólna prezentacja modelek. Nam do gustu najbardziej przypadły dwie suknie na powyższym zdjęciu.
Konkurencja wokalna polegała na tym, że każde koło zaśpiewało jedna piosenkę i jednocześnie przedstawiło inscenizację teatralną pod tytułem „Przez dziurkę od klucza”. Minimalnie musiało wystąpić 6 osób, a maksymalnie 12 z danego KGW. Czas wykonania wynosił maksymalnie trzy minuty.

Fot. W+éodzimierz Amerski 210
I miejsce – KGW Borkowo.

Fot. W+éodzimierz Amerski 238
II miejsce – KGW – Otomino.

Fot. W+éodzimierz Amerski 270
III miejsce – KGW Widlino.

Ostatnią czwartą konkurencją był taniec ludowy z mojego regionu. W tym przypadku również mogło zatańczyć minimalnie 6 osób, a maksymalnie 12. czas trwania występu wynosił maksymalnie dwie minuty.
Fot. W+éodzimierz Amerski 293
I miejsce – KGW Sulmin.

Fot. W+éodzimierz Amerski 286
II miejsce – KGW Miszewo.

Fot. W+éodzimierz Amerski 308
III miejsce – KGW Żukowo.
Fot. W+éodzimierz Amerski 339
W przerwie pomiędzy występami a obradami jury, zaśpiewała Dominika Kwiatkowska oraz zatańczyły członkinie istniejącego od 16 lat Zespołu Tanecznego „Rapsodia” z Żukowa.

Fot. W+éodzimierz Amerski 348
Młode dziewczęta znakomicie się zaprezentowały pod kierownictwem choreograf Beaty Stoppa. Było co oglądać i podziwiać. A widzami najbardziej zainteresowani tańcami byli najmłodsi mieszkańcy gminy Żukowo (co uwidocznia powyższe zdjęcie).
Fot. W+éodzimierz Amerski 378
Na koniec czterogodzinnej imprezy, zdobywczynie nagrody Grand Prix – KGW Chwaszczyno zrobiły sobie wspólne pamiątkowe zdjęci ze sponsorami i organizatorami.

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *