Turystyka morska w stolicy województwa pomorskiego

Sezon wycieczkowy 2015 w Porcie Gdańsk

Jeden Bałtyk, mnóstwo możliwości

Już blisko ćwierć setki statków pasażerskich – wycieczkowców – zgłosiło swe wizyty na przyszły rok w Porcie Gdańsk. To dowód, że znaczenie stolicy województwa pomorskiego w świecie morskich i oceanicznych podróży wzrasta. Zarząd Morskiego Portu Gdańsk dokonał też podsumowania bieżącego sezonu wycieczek, które z oceanów i mórz przybyły do Gdańska.

Wisłoujście widok na wejście do portu

Na zdjęciu: Widok z Twierdzy Wisłoujście na Zakręt Pięciu Gwizdków w gdańskim porcie. Tędy płyną statki, także wycieczkowce. Twierdza Wisłoujście jest jedną z największych atrakcji w Gdańsku dla morskich podróży turystycznych. Fot. Kazimierz Netka.

W miniony czwartek, wraz z zawinięciem jednostki Europa z 608 osobami na pokładzie, w Porcie Gdańsk oficjalnie zakończył się kolejny sezon wycieczkowy 2015 – wynika z informacji, które przekazano nam z Zarządu Morskiego Portu Gdańsk.

Sezon, zapoczątkowany równo 4 miesiące temu zawinięciem jednostki Serenissima, zamknął się ostatecznie liczbą 25 zawinięć i 10.814 pasażerów obsłużonych w Porcie Gdańsk. To nieco gorsza statystyka niż w roku poprzednim, jednak większość portów akwenu Morza Bałtyckiego od samego początku przewidywała, że rok bieżący przyniesie nieco słabsze wyniki w porównaniu z rokiem ubiegłym. Pomimo tego w Gdańsku nie obyło się bez rekordów.

Już dziś wiadomo, że rok 2015 był jak dotąd najlepszym w historii jeśli chodzi o wielkość obsłużonych statków. Ich średnia długość wyniosła bowiem aż 172 metry, podczas gdy dla porównania jeszcze 5 lat temu średnia ta kształtowała się na poziomie 143 metrów, a dekadę temu – na poziomie zaledwie 122 metrów.

Inny rekord dotyczył średniej liczby pasażerów na jedno zawinięcie. W zakończonym właśnie sezonie średnio na jeden statek przypadało aż 433 pasażerów, co było drugim w historii tak dobrym wynikiem w Porcie Gdańsk. Jedynie w roku 2003 zanotowano nieco lepszy rezultat, bowiem wówczas średnia liczba pasażerów na statek wynosiła 481 osób.

Jak zapowiadaliśmy na początku sezonu, największą jednostką, która zawinęła w tym roku do Gdańska był statek Marina z 1223 osobami na pokładzie oraz Ocean Dream, który przywiózł do Gdańska 1023 pasażerów.

Za kolejną dobrą wiadomość uznać należy liczbę statków pasażerskich zaawizowanych już na rok kolejny. Na ten moment takich jednostek mamy już 24, co w praktyce oznaczać może bardzo duży wzrost liczby zawinięć statków pasażerskich na rok przyszły. Zwyczajowo apogeum awizacji statkowych przypada na końcówkę roku. Jeśli zatem już dziś awizacja statków pasażerskich w Gdańsku opiewa na 24 jednostki, nie można wykluczyć, że rok kolejny przyniesie Gdańskowi rekordową liczbę cruiserów, a co za tym idzie i turystów przybywających na tego typu jednostkach. Taka kolej rzeczy jest tylko potwierdzeniem na ogromną atrakcyjność i popularność Gdańska wśród turystów morskich. Wspominaliśmy o tym na naszych stronach zaledwie kilka dni temu w relacji z targów Seatrade Cruise and River Cruise Convention w Hamburgu, podczas których Port Gdańsk wraz z Gdańską Organizacją Turystyczną prezentowały swoją ofertę.

Ogromne zainteresowanie stoiskiem niech będzie najlepszym podsumowaniem minionego sezonu wycieczkowego oraz perspektyw dla tego rynku w Gdańsku na kolejne lata – wynika z informacji, zamieszczonych ma stronie http://www.portgdansk.pl/wydarzenia/sezon-wycieczkowy-2015-w-porcie-gdansk-dobiegl-konca .

Państwa nadbałtyckie dążą do wzmocnienie turystyki na tym morzu i wokół niego. O tym ,jak wzmocnić przemysł czasu wolnego na północy Europy, mówiono m.in. podczas VIII Forum Turystyki Państw Bałtyckich, odbywające się pod hasłem: „Polityczne poparcie, współpraca, rozwój – jedno morze, milion możliwości”, zostało zorganizowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorską Regionalną Organizacją Turystyczną przy współpracy z przedstawicielami regionu Meklemburgii-Pomorza Przedniego z Niemiec, których reprezentowała Sylvia Bretschneider – przewodnicząca Parlamentu Meklemburgii-Pomorza Przedniego, przemawiająca podczas inauguracji obrad VIII Forum Turystycznego Państw Bałtyckich w Gdańsku. Obrady Forum skupiły się na czterech priorytetowych obszarach tematycznych: polityka morska jako podstawa do rozwoju turystyki na obszarach przybrzeżnych; wymagania dotyczące lepszej, zrównoważonej ponadnarodowej współpracy w ramach turystyki regionu Morza Bałtyckiego; wpływ branży konferencyjno – biznesowej na rozwój regionu Morza Bałtyckiego jako wspólnego kierunku turystycznego; zadania związane z trendami XXI wieku i ich wpływem na turystykę.

Udział w VIII Forum Turystyki Państw Bałtyckich zgłosiło ponad 180 osób, m.in. z Polski, Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Rosji i Szwecji. Uczestnikami forum są przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej, organizacji turystycznych i hotelarskich, instytucji, środowisk naukowych oraz przedsiębiorcy.

Inicjatorem zwoływania tych spotkań było w roku 2008 ówczesne Ministerstwo Gospodarki, Pracy i Turystyki Meklemburgii Pomorza Przedniego wraz z Regionalną Organizacją Turystyczną niemieckiego landu Meklemburgia-Pomorze Przednie (Mecklenburg-Vorpommern). Pierwsze Forum Turystyczne Państw Bałtyckich, odbyło się w Rostocku.

Zwieńczeniem VIII Forum były ogólnopolskie obchody Światowego Dnia Turystyki w Malborku, 23 września. W tym roku to celebrowanie odbywa się pod hasłem: „Miliard turystów, miliard możliwości” – co podkreśla globalny potencjał turystyki i jej znaczenie dla rozwoju społeczno – gospodarczego państw i regionów. Oficjalnie, Światowy Dzień Turystyki przypada na 27 września.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *