Ukłon w stronę założyciela Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS

Fot. Kazimierz Netka

Minęła 6. rocznica śmierci dr. Krzysztofa Zawalskiego – głównego twórcy i dyrektora Narodowego Centrum Żeglarstwa Akademii Wychowania Fizycznego i Sportu, sportowca, wybitnego dydaktyka, trenera i osoby wielce zasłużonej dla pomorskiego i polskiego żeglarstwa oraz wieloletniego kierownika Zakładu Teorii i Metodyki Żeglarstwa na AWFiS w Gdańsku.

 – To już tradycja, że właśnie 9 marca spotykamy się na grobie Krzysztofa Zawalskiego. Ten smutny dzień jest z drugiej strony łącznikiem pokoleń, ponieważ w dalszym ciągu pracują w centrum osoby, które współpracowały z naszym patronem i niezwykle ceniły sobie jego osobę – mówi Maciej Szafran, menedżer NCŻ AWFiS.

Jest to też dobra chwila do refleksji nad działalnością Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS, które zostało utworzone przy wydatnym wsparciu uczelni, ale też Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku i Unii Europejskiej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

 – Śmiem twierdzić, że nasza codzienna praca, kierunki rozwoju, ale i wydarzenia przez nas organizowane wpisują się w model, który wypracował doktor Zawalski. Przypomnę, że nasze centrum było wzorowane na podobnym ośrodku znajdującym się we francuskim Quiberon. Dzięki temu Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu wyróżnia się na tle innych polskich, a być może i europejskich uczelni. Jako jedyna akademia wychowania fizycznego w Polsce posiadamy własny, nadmorski i do tego w pełni wyposażony ośrodek żeglarski wraz z bazą gastronomiczno-noclegową. Pełnimy też rolę ośrodka szkoleniowego dla polskiej kadry narodowej – podkreśla Maciej Szafran.

Fot. Kazimierz Netka

To właśnie dla studentów NCŻ AWFiS w Górkach Zachodnich stał się drugim domem. Tu bowiem odbywają się zajęcia dydaktyczne oraz motorowodne i żeglarskie.

 – Przez ostatnie lata zajęcia praktyczne studentów były w lekkiej defensywie, ale zaczęło się to zmieniać. Cieszę się, ponieważ jest to kolejny atut, który przy wyborze szkoły wyższej przemawiać będzie za naszą uczelnią. Swój drugi dom znaleźli u nas młodzi adepci żeglarstwa ze Szkoły Mistrzostwa Sportowego na gdańskiej Przeróbce. Od jakiegoś czasu obserwuję, że młodzi ludzie coraz chętniej garną się do żeglarstwa. Ta dyscyplina sportu nie tylko rozwija fizycznie, ale również – jak chyba żadna inna dyscyplina – kształtuje charakter młodego człowieka – dodaje Maciej Szafran.

Patrząc na dynamiczny rozwój centrum, trudno nie powiedzieć, że jego budowa była strzałem w dziesiątkę. Wisienką na torcie, wieńczącą działalność ostatnich lat, może być certyfikat Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej – World Sailing. Otrzymują go jedynie nieliczne ośrodki na świecie, gdzie prowadzone jest szkolenie, a certyfikat jest rekomendacją dla międzynarodowych federacji i klubów z całego świata.

 – Otrzymanie certyfikatu byłoby ukłonem w stronę jego założyciela – dr. Krzysztofa Zawalskiego, ale też świetną promocją umożliwiającą dalszy rozwój, nie tylko na arenie krajowej, ale i międzynarodowej – podsumowuje Maciej Szafran.

Karolina Rogowska, rzecznik AWFiS Gdańsk

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *