We wtorek, 17 marca przypada Światowy Dzień Morza. Warto podsumować to, co Polska osiągnęła. Mamy projekt planu zagospodarowania naszej części Bałtyku. W portach przeładowuje się coraz więcej towarów – co potwierdzają zarówno Urząd Statystyczny w Gdańsku jak i zarządy portów

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku

Polska gospodarka morska rośnie w siłę

Jednym z najważniejszych wydarzeń, o których trzeba wspominać podczas Światowego Dnia Morza, to opracowanie projektu „Planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich (PZPPOM) w skali 1:200 000”. Plan ten powstawał w ciągu kilku lat, a koordynatorem prac jest Urząd Morski w Gdyni. Polska jest jednym z pierwszych w świecie krajów, tak zaawansowanych w opracowywaniu planów zagospodarowania mórz.

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni

Przegląd naszych niektórych zasobów gospodarki morskiej, a zwłaszcza portów, przedstawia Urząd Statystyczny w Gdańsku, a informacje na ten temat przekazała nam Małgorzata Miryn – Specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Dane z końca roku 2018. Oto one:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku

Są już informacje z portów Trójmiasta, dotyczące przeładunków w 2019 roku. W Morskim Porcie Gdańsk w 2019 roku przeładowano 52 mln ton towarów. W Morskiem Porcie Gdynia w 2019 roku przeładowano 24 mln ton towarów.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *