Ułatwienia dla pasażerów samolotów. Na gdańskim lotnisku przeprowadzane są testy, na podstawie których można uzyskać zwolnienie z kwarantanny. Mogą z nich korzystać zarówno przybywający jak i odlatujący

Fot. Kazimierz Netka.

Badania antygenowe na życzenie podróżnych

W Porcie Lotniczym Gdańsk można zrobić szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa. Wykonują je dwa laboratoria. Negatywne wyniki badań zwalniają z kwarantanny osoby przylatujące do Gdańska, umożliwiają także wylot do wielu krajów – poinformowała Agnieszka Michajłow – rzecznik prasowy Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Zgodnie z rozporządzeniem polskiego rządu, od 30 marca 2021, podróżujący do Polski z krajów Strefy Schengen i spoza niej, mogą uzyskać zwolnienie z 10-dniowej kwarantanny, przedstawiając w ciągu 48 godzin od przyjazdu do Polski, wyniki testu, potwierdzającego zdrowie.

Spowodowało to duże zainteresowanie pasażerów możliwością wykonania testów antygenowych bezpośrednio po wylądowaniu na gdańskim lotnisku. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie, w Porcie Lotniczym Gdańsk pracują dwa laboratoria, wykonujące testy antygenowe zarówno wyjeżdżającym jak i powracającym do kraju.

Pasażerowie mogą korzystać z usług Przychodni HMS Assistance, która pracuje na lotnisku przez 7 dni w tygodniu od godziny 4.30 do 6.00 rano. Natomiast laboratorium Diagnostyki jest otwarte od 12.00 do 19.00. Obie firmy deklarują, że w ramach swoich możliwości, będą testować także poza wskazanymi godzinami. Czas pracy obu laboratoriów jest na bieżąco aktualizowany na stronie lotniska airport.gdansk.pl . Wiedzy na ten temat można zaczerpnąć również w Informacji Turystycznej i Lotniskowej, tel. +48 525 673 531.

Ceny testów antygenowych w obu laboratoriach na lotnisku to 160 zł od poniedziałku do piątku i 200 złotych w weekendy. Punkt testowania mieści się w terminalu pasażerskim T2, koło punktu odprawy bagażowej Check-in nr 1 – wynika z informacji, przekazanych przez Agnieszkę Michajłow – rzecznika prasowego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.