UNICEF uruchomił w Polsce sześć Spilno Hubs aby wspierać uchodźców z Ukrainy i integrować lokalne społeczności. Spilno (czyli razem) są prowadzone przy współpracy z samorządami i organizacjami. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy Spilno powstały w Łodzi, a następnie w Lublinie, Białymstoku, Poznaniu, Katowicach i Gdyni

Fot. © UNICEFUN0770707Filippov.

Spilno Hubs w Polsce są częściowo inspirowane przez Spilno Child Spots prowadzone przez UNICEF w Ukrainie

Z ogromną dumą i radością dzielę się informacją, że w zaledwie pięć miesięcy UNICEF otworzył w Polsce sześć punktów Spilno – napisała do nas dr Monika Kacprzak – Specjalista ds. Komunikacji (Media), Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. – Czym są Spilno? Kto może z nich korzystać? Oto ciąg dalszy informacji:

– Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce otworzyło właśnie szóste Spilno Hub, aby wspierać uchodźców, którzy uciekli przed wojną w Ukrainie, a także lokalne społeczności. Spilno są prowadzone przy współpracy z samorządami i lokalnymi organizacjami społecznymi. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy powstały w Łodzi, a następnie w Lublinie, Białymstoku, Poznaniu, Katowicach i Gdyni.

W miarę przedłużania się wojny w Ukrainie, uchodźcze rodziny potrzebują bardziej trwałego wsparcia w społecznościach, w których żyją. Ideą „Spilno”, co w języku ukraińskim oznacza „wspólnie” lub „razem” jest zapewnienie kompleksowego i długofalowego wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego, pomocy prawnej, edukacyjnej i społecznej dla najbardziej potrzebujących rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Spilno zapewniają również bezpieczną przestrzeń do integracji z lokalną społecznością. Zlokalizowane w miejscach takich jak domy kultury, oferują szeroki zakres zajęć i wsparcia dla dzieci i dorosłych.

Kiedy przyjechałem do Polski niedługo po eskalacji wojny w Ukrainie zobaczyłem, jak wiele dzieci i rodzin potrzebuje natychmiastowego wsparcia w zakwaterowaniu, wyżywieniu czy opiece zdrowotnej. Zobaczyłem też, jak solidarnie Polacy otworzyli swoje serca i domy na gości z Ukrainy, powiedział dr Rashed Mustafa, Krajowy Koordynator Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. „Te potrzeby są nadal aktualne, ale zapewnienie długoterminowego wsparcia jest teraz równie ważne. Spilno Hubs robią to właśnie w miejscu, w którym społeczności ukraińskie i lokalne mogą spędzać razem czas i lepiej się poznawać, co jest tak ważne w promowaniu integracji.”

Każde Spilno Hub jest dostosowane do lokalnych potrzeb, ale każde zapewnia też podstawowy pakiet usług mających na celu integrację uchodźców. Spilno Hubs oferują kompleksowe wsparcie informacyjne dotyczące funkcjonowania w mieście, gry i zabawy dla najmłodszych, naukę języka polskiego i angielskiego, porady prawne, psychologiczne i psychospołeczne, zajęcia ruchowe, warsztaty komputerowe i artystyczne czy pomoc przy aktywizacji zawodowej.

Szeroki wachlarz usług oferowanych w Spilno Hubs nie są przeznaczone tylko dla dzieci i ich rodzin, które uciekły przed wojną w Ukrainie, ale także dla wszystkich osób w lokalnej społeczności, które potrzebują naszego wsparcia, mówi Rashed Mustafa. Tutaj najmłodsi mogą się uczyć, bawić i nawiązywać nowe znajomości, czyli robić to, co dzieci lubią i czego potrzebują najbardziej – bo dziecko jest dzieckiem bez względu na wszystko.

Spilno Hubs w Polsce są częściowo inspirowane przez Spilno Child Spots prowadzone przez UNICEF w Ukrainie. Są to ośrodki pomocy humanitarnej, których celem jest wspieranie dzieci poszkodowanych na skutek wojny poprzez pomoc rzeczową, dostęp do usług i inne działania.

Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, które powstało w marcu 2022 r., działa na rzecz pomocy dzieciom i ich rodzinom, które uciekły przed wojną na Ukrainie. Współpracujemy z władzami krajowymi i samorządowymi, a także partnerami społeczeństwa obywatelskiego, aby zapewnić, że dzieci mogą się uczyć, być zdrowe i bezpieczne.

Więcej informacji na stronie Biura UNICEF www.unicef.org/eca/poland oraz na naszej stronie Spilno, która zawiera najnowsze informacje w języku ukraińskim dla rodzin szukających schronienia w Polsce: https://spilnoinpl.org/.

Ta praca na rzecz wspierania dzieci i rodzin uchodźców w Polsce jest możliwa dzięki darowiznom publicznych i prywatnych darczyńców z całego świata – poinformowała dr Monika Kacprzak – Specjalista ds. Komunikacji (Media), Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *