Vibrant public spaces

„Vibrant public spaces – Grunwaldzka Avenue – Przymorze-University”

Przestrzenie publiczne tętniące życiem – nagrody za najlepsze dokonania w Pomorskiem

W towarzystwie cudzoziemców, podczas międzynarodowej konferencji pt. „Vibrant public spaces – Grunwaldzka Avenue – Przymorze-University” poświęconej m.in. kampusowi Uniwersytetu Gdańskiego, odbyło się 10. jubileuszowe rozstrzygnięcie Konkursu „Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego”. Uhonorowanie laureatów nastąpiło w Politechnice Gdańskiej. W konferencji biorą udział udział reprezentanci m.in. Holandii, Ukrainy, Norwegii, Austrii – poinformowała Karolina A. Krośnicka – prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich Oddział Gdańsk. Konferencja została organizowana przez: Marszałka Województwa Pomorskiego; Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego; Towarzystwo Urbanistów Polskich, oddział w Gdańsku; TINA VIENNA, III; Biuro Rozwoju Gdańska; Politechnikę Gdańską

IMG_1777

Na zdjęciu, wykonanym podczas prezentacji w Politechnice Gdańskiej: gminy, które uczestniczyły w 10. edycji konkursu: Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Zdaniem Wiesława Byczkowskiego, wicemarszałka województwa pomorskiego, konferencja i rozstrzygnięcie konkursu to okazja do refleksji nad tym, jak zmienia się przestrzeń publiczna regionu. W ciągu 10 lat przedstawiono do oceny prawie 300 przedsięwzięć. Projekty takie są realizowane w różnych miejscach, niezależnie od wielkości i charakteru miejscowości. Wręczenie nagród podczas międzynarodowej konferencji stało się sposobnością do rozpropagowania pomorskiej gospodarki na forum międzynarodowym. W bieżącym roku około 40 prac spełniło wymagania formalne i merytoryczne konkursu. Coraz więcej jest pomysłów społeczności lokalnych, które włączają się też w realizacje projektów. Przestrzenie publiczne mają więc i pod tym względem integracyjny charakter – stwierdził wicemarszałek Wiesław Byczkowski.

Konferencja „Vibrant public spaces – Grunwaldzka Avenue – Przymorze-University” jest ważna z kilku względów. Po pierwsze, dotyczy komunalnych przestrzeni i odbywa się wręczenie nagród marszałka województwa, a także uhonorowanie zasłużonych architektów przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. Politechnika Gdańska pragnie zaś być ośrodkiem opiniotwórczym i kreatorem inicjatyw również w zagospodarowaniu przestrzennym w myśl zasady: smart university w smart city – mówił prof. Jacek Mąkinia – prorektor ds. współpracy i innowacji Politechniki Gdańskiej. – Internacjonalizacja to jeden z priorytetów naszej uczelni.

IMG_1805

Na zdjęciu: Tak wyglądają dokonania, za które gminie Stężyca przyznano Nagrodę Główną. Fot. fragmentu prezentacji przygotowanej przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego podczas uroczystości w Politechnice Gdańskiej: Kazimierz Netka.

Konferencja i wręczenie nagród dotyczą spraw przestrzeni publicznej – tego elementu, który jest istotą miejscowości. Czym byłyby społeczeństwa, gdyby nie agora w starożytności, rynek w średniowieczu, ogromna różnorodność przestrzeni publicznych w obecnych czasach? Miasto byłoby odhumanizowanym skupiskiem budynków i budowli – mówił prof. Antoni Taraszkiewicz – dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.

Prof. Piotr Lorens, prezes zarządu krajowego Towarzystwa Urbanistów Polskich (TUP), podkreślił, że TUP miało okazję być partnerem województwa pomorskiego w organizowaniu konkursu, na najlepsza przestrzeń publiczną od początku. To nie jedyna rywalizacja tego typu w kraju. TUP realizuje ogólnopolskie konkursy na najpiękniejsze przestrzenie publiczne, a wiele z nagradzanych w Pomorskiem projektów, odnosi w tych konkursach krajowe sukcesy.

Gości powitali też współorganizatorzy konferencji, architekci z Austrii: Huib Haccou oraz Vincent Neumayer. Wykład wprowadzający wygłosili Andreas Zoufall i Volkmar Pamer.

Ceremonia wręczenia nagród za 10 konkurs: “Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego” wywołała duże zainteresowanie, bo do ostatniego momentu werdykt był niejawny. Wyniki tej edycji, a jak też poprzednich dziewięciu, opublikowano w barwnym albumie pt. „10 lat konkursu: Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego” autorstwa Hanny Obracht-Prondzyńskiej, a wydanego przez Pomorskie Biuro Planowania Regionalnego w Słupsku.

IMG_1802

Na zdjęciu: Uhonorowanie zwycięzcy 10 edycji konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Pomorskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Główną Nagrodę zdobyła Gmina Stężyca – za budowę nadraduńskiego centrum turystyczno – rekreacyjnego w Stężycy.

I wyróżnienia przyznano Miastu Gdańsk – za rewitalizację ulicy Wajdeloty we Wrzeszczu oraz Gminie Smętowo Graniczne – za zbudowanie wiejskiego centrum historyczno – edukacyjnego w miejscowości Frąca wraz z rewitalizacją zabytkowego parku, infrastruktura techniczną, małą architekturą, zielenią towarzyszącą z dojściami, dojazdami i parkingiem.

II wyróżnienia otrzymały: Miasto Wejherowo – za urządzenie Szlaku Nut Kaszubskich w Wejherowie oraz Gmina Stara Kiszewa – za przystań kajakową nad Wierzycą wraz z Targowiskiem Gminnym w Stare Kiszewie.

Po uroczystościach uhonorowania laureatów konkursu, wstąpiła Anna Gwiazda, radna sejmiku województwa pomorskiego, członkini komisji konkursowej. Nie mówiła do mikrofonu, więc nie wszyscy dokładnie słyszeli, co mówi. Pani randa zgłosiła swe odrębne zdanie odnośnie werdyktu. Stwierdziła, ze wyróżniona przestrzeń publiczna w Wejherowie, powinna znaleźć się znacznie wyżej w kwalifikacji. Jest lepsza na przykład od ulicy Wajdeloty w Gdańsku Wrzeszczu, które to zgłoszenie znalazło się na wyższej pozycji.

Do tegorocznej edycji konkursu zgłaszać można przedsięwzięcia zrealizowane w przestrzeni publicznej polegające na rewaloryzacji lub ukształtowaniu nowych wartości, które zostały ukończone pomiędzy 1 stycznia 2013 roku a 31 grudnia 2014 roku i nie zostały zgłoszone do poprzednich edycji.

IMG_1815

Na zdjęciu: Uroczystość przyjęcia Państwa Danuty i Mieczysława Kochanowskich w poczet Honorowych Członków Towarzystwa Urbanistów Polskich. Fot. Kazimierz Netka.

Wręczono też Złote Odznaki Towarzystwa Urbanistów Polskich. Dr Danuta Kochanowska i prof. Mieczysław Kochanowski zostali przyjęci w poczet Członków Honorowych TUP.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *