W Davos, w Szwajcarii, na Światowym Forum Ekonomicznym, mamy Dom Polski. W Polish House można porozmawiać o problemach, które są szeroko dyskutowane podczas Davos, czyli m.in. rewolucji przemysłowej 4.0.

Fot. Polska Agencja Prasowa.

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Prezydent RP otworzył w Davos, w Szwajcarii, Dom Polski, powstały z inicjatywy PZU i Banku Pekao S.A.

Polska, jako miejsce otwarte dla inwestycji, jest obecna w Davos dzięki Polish House – powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji działania polskiego pawilonu na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF). Dom Polski powstał z inicjatywy PZU i Banku Pekao S.A.

Jest to pierwsza tego typu polska inicjatywa w szwajcarskim Davos, w którym spotykają się przedstawiciele rządów, biznesu, organizacji pozarządowych i nauki z całego świata.

„Ogromnie się cieszę z miejsca, w którym jesteśmy, w którym się znajdujemy (…) Polska, jako państwo, jako miejsce otwarte dla inwestycji, jako świetnie rozwijająca się gospodarka, jest tutaj obecna dzięki Polish House” –  podkreślił prezydent. Podziękował przedstawicielom Banku Pekao S.A. oraz PZU, z których inicjatywy powstał polski pawilon.

„Mam nadzieję, że te wydarzenia, które tutaj będą miały miejsce, będą ciekawe, będą inspirujące, a przede wszystkim, że będą też stwarzały okazję do nowych kontaktów biznesowych, nowych kontaktów politycznych, wszystkiego tego, co jest esencją dorocznej światowej konferencji gospodarczej w Davos” – zaznaczył prezydent.

Jak powiedział obecny w Davos prezes PZU Życie Roman Pałac, Polish House to przede wszystkim miejsce spotkań. „W Polish House można porozmawiać o problemach, które są szeroko dyskutowane podczas Davos, czyli m.in. rewolucji przemysłowej 4.0. Jest to też miejsce, w którym osoby przebywające w Davos, a nie znające dobrze naszych firm, mają okazję je poznać” – wyjaśnił prezes PZU Życie.

Dodał, że w Domu Polskim są obecne firmy reprezentujące wiele różnych sektorów polskiej gospodarki, od młodych firm technologicznych przez firmy medyczne, kończąc na liniach lotniczych. „Jest tu naprawdę bardzo dobra polska reprezentacja i myślę, że przed nami interesujące dyskusje” – zaznaczył szef PZU Życie.

Zdaniem prezesa Banku Pekao Michała Krupińskiego, Dom Polski pokazuje sukces polskiej gospodarki, która od 30 lat nieprzerwanie się rozwija i jest już zaliczana do grupy rynków rozwiniętych. „To znak tego, że polskie firmy stają się coraz bardziej międzynarodowe i wychodzą odważnie za granicę. Bank Pekao chce im w tej ekspansji pomagać, także dzięki udziałowi w takich wydarzeniach jak Światowe Forum Ekonomiczne w Davos” – zaznaczył prezes Pekao.

Projekt polskiego pawilonu został zorganizowany w ramach kampanii #PolandCanDoNation, która ma na celu promocję Polski. Uczestnicy Światowego Forum Ekonomicznego w Domu Polskim będą mogli uczestniczyć w szeregu wydarzeń i porozmawiać na temat wyzwań, jakie stoją przed Europą Środkowo-Wschodnią. Miejsce będzie dostępne dla odwiedzających przez cały czas trwania forum, które kończy się w piątek.

Jednym z zaplanowanych spotkań jest organizowana we wtorek przez PZU i Financial Times debata odnośnie globalnego dostępu do opieki zdrowotnej. W dyskusji wezmą udział m.in. wiceprezes ds. korporacyjnych Microsoft Healthcare Peter Lee oraz rektor Thomas Jefferson University i dyrektor generalny Jefferson Health Stephen Klasko. Eksperci z zakresu ochrony zdrowia oraz nowych technologii będą dyskutować na temat wyzwań związanych z rozwojem systemów opieki zdrowotnej.

Ponadto w Domu Polskim zorganizowane zostaną spotkania, w trakcie których odbędą się dyskusje na temat globalnych trendów jak rewolucja przemysłowa 4.0, biotechnologia, sztuczna inteligencja i cyfryzacja z udziałem m.in. przedstawicieli Google czy McKinsey.

Na środę zaplanowano Polish Night, podczas której gościom polskiego pawilonu zostanie przybliżona polska kultura i kuchnia.

W Domu Polskim, który mieści się przy głównej promenadzie w Davos, odbywać się będą również spotkania z klientami oraz funduszami inwestycyjnymi, które są zainteresowane zwiększaniem swojej obecności w Polsce.

Światowe Forum Ekonomiczne w Davos to jedno z najważniejszych spotkań przedstawicieli świata biznesu i polityki. Uczestniczą w nim liderzy światowej polityki, szefowie najważniejszych międzynarodowych instytucji gospodarczych i finansowych, ekonomiści, politolodzy, bankierzy, prezesi koncernów oraz szefowie wielu organizacji pozarządowych. Tematem przewodnim tegorocznego forum jest Globalizacja 4.0.

Z Davos

Mateusz Kicka

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Źródło: http://kurier.pap.pl/

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *