W gdańskim zoo urodziła się hipopotamica karłowata. W naturze, w Afryce zwierzęta te zagrożone są wyginięciem. Z okazji powiększenia się rodziny, hipopotamy otrzymały w Gdańsku nowe mieszkanie; z basenem

Fot. Kazimierz Netka.

Sapo, Tosia i Tanga gościły u siebie panią prezydent Gdańska

Uroczystość przekazania kluczy do nowej siedziby hipopotamów karłowatych, odbyła się w Gdańskim Ogrodzie zoologicznym. To wydarzenie niezwykłe, gdyż nowy pawilon przydzielono stworzeniom, których na świecie, w dzikim środowisku, jest coraz mniej, a w Gdańsku się rozmnażają; jest ich coraz więcej. Nowa posiadłość gdańskich hipopotamów karłowatych składa się z pawilonu, trawiastego wybiegu – pastwiska, błotnistego gruntu oraz stawu – „basenu” kąpielowego. Poprzednio na tym obszarze mieszkały duże hipopotamy nilowe. One też miały dobrze; np. mogły korzystać z prysznica.

Fot. Kazimierz Netka.

Obiekt został przystosowany do potrzeb nowych mieszkańców pod fachowym nadzorem, architekta Marka Nakoniecznego. Trzeba było dostosować się do norm, jakie obowiązują w zoo należących do EAZA – Europejskiego Stowarzyszenia Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, którego członkiem jest też Gdański Ogród Zoologiczny. Spełniono również nasze, krajowe normy. Chodzi o zapewnienie zwierzętom odpowiednich warunków życia.

Fot. Kazimierz Netka.

Mieliśmy przyjemność uczestniczyć w tej uroczystości przekazania obiektu – oficjalnego, bo rzeczywiste nastąpiło wcześniej. Szczegółowe wiadomości przekazała nam Adrianna Witczak-Bielawska z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego:

Nowy wybieg i pawilon dla rodziny hipopotamów karłowatych

W gdańskim ZOO został otwarty nowy wybieg dla hipopotamów karłowatych. Zamieszkały na nim: samiec Sapo i samica Tosia z córką Tangą. Całkowity koszt inwestycji to 777 tys. złotych.

Fot. Kazimierz Netka.

W piątek, 9 lipca Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i Michał Targowski, dyrektor Ogrodu Zoologicznego w Gdańsku zaprezentowali odremontowany wybieg i pawilon dla rodziny hipoptamów.

– Gdańskie ZOO to jedna z naszych najfajniejszych atrakcji. Odwiedzający to zarówno mieszkańcy Gdańska, którzy korzystając z Karty Mieszkańca, raz w roku mogą wejść na teren bezpłatnie, ale także turyści, którzy przyjeżdżają tu, gdy pogoda jest mniej plażowa. Sukcesywnie zmieniamy nasze ZOO, kolejna inwestycja została otwarta, to właśnie miejsce, które nazywa się hipopotamiarnia. Poza samą inwestycją, która kosztowała podatników blisko 800 tysięcy złotych, mamy także nową mieszkankę gdańskiego ZOO, czyli córkę pary naszych hipopotamów. To co ważne, to w tym miejscu były kiedyś inne hipopotamy, a samo miejsce funkcjonowało tylko latem, gdy były one na świeżym powietrzu. Dzięki budowie pawilonu, także w zimie, będziemy mogli podziwiać hipopotamy. Zmieniamy ZOO i nieustająco zapraszamy do odwiedzin naszego Ogrodu Zoologicznego – mówiła podczas otwarcia nowego wybiegu i pawilonu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Nowy wybieg i pawilon

Zakres remontu nowego wybiegu hipopotamów karłowatych objął zmianę ukształtowania powierzchni wybiegu, zmniejszenie istniejącego basenu o połowę, wykonanie błotnej plaży dla zwierząt, zamocowanie do istniejącego ogrodzenia nieregularnej palisady z drewna naturalnego, wykonanie dwóch punktów widokowych z bezpiecznego szkła, wkomponowanych w drewnianą palisadę od strony trasy zwiedzania. Koszt remontu wybiegu zewnętrznego wyniósł 178.000 zł netto.

Fot. Kazimierz Netka.

Z myślą o hipopotamach wyremontowano także pawilon znajdujący się obok wybiegu, który do tej pory zajmowany był przed gady i owady, znany jako motylarnia. Wcześniej mieszkające tam gady przeniesione zostały do pawilonu ptaków i gadów. Teraz stanowi zadaszoną przestrzeń dla hipopotamów karłowatych, żółwi pustynnych i promienistych oraz w niedalekiej przyszłości zupełnie nowego gatunku, niewielkiej antylopy dujker.

Fot. Kazimierz Netka.

Budynek wzbogacony został o prysznice z ciepłą wodą, znajdujące się bezpośrednio nad wybiegami, legowiska z kory, basen i nieckę na wodę, miejsce na porodówkę z promiennikiem ogrzewającym pomieszczenie, gdzie samica będzie odchowywała młode w intymnych warunkach. Ponadto zakres przebudowy pawilonu objął wstawienie okien połaciowych w celu doświetlenia obiektu światłem naturalnym, przez które goście zoo będą mogli obserwować także hipopotamy znajdujące się w pomieszczeniach wewnętrznych. Dobudowano do istniejącego pawilonu nowe pomieszczenia hodowlane dla dujkerów, które w przyszłości będą dzieliły wybieg zewnętrzny z hipopotamami.

Wykonano szklaną zabudowę wejścia i wyjścia dla gości zoo, tworząc tzw. przedsionki oraz dwa pomieszczenia hodowlane dla żółwi pustynnych i promienistych. Zamontowano drewniane okładziny na ścianach wewnętrznych wraz z izolacją. Ponadto przebudowano infrastrukturę wewnętrzną – wodociągową, kanalizacyjną, grzewczą, oświetleniową, a także wymieniono ocieplenie ścian zewnętrznych i połaci dachowej. Koszt inwestycji wyniósł 599.000 zł netto.

Hipopotamia rodzina w gdańskim ZOO

– W tej chwili wszystkie obiekty muszą spełniać odpowiednie warunki dla zwierząt. Tu na wybiegu jest błoto, to nie efekt deszczu, tylko specjalne środowisko dla karłowatych. Hipopotamy też świetnie pływają, więc obok jest basen, w którym mogą się kąpać – mówił Michał Targowski, dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Mamy parę hipopotamów i niedawno urodziła się samiczka. Jednak w środowisku naturalnym te zwierzęta są samotnikami, tylko w ogrodach zoologicznych pary akceptują się przez wiele lat. Teraz samiec oddzielony jest jeszcze od samicy i młodej, ale w najbliższych dniach będziemy próbowali całą rodzinę łączyć – dodał dyrektor Targowski.

Fot. Kazimierz Netka.

Narodziny hipopotamicy Tangi to ogromny sukces hodowlany Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, ze względu na fakt, iż w naturze hipopotamy karłowate są zagrożone wyginięciem. Światowa populacja składa się z nie więcej niż 2500 osobników. Hipopotamy karłowate zamieszkują Afrykę Zachodnią. To gatunek endemiczny, czyli znajdujący się wyłącznie na tym niewielkim obszarze Afryki.

Samiec Sapo urodził się w ZOO Whipsnade, w Wielkiej Brytanii, w 2011 roku. Do gdańskiego ZOO przyjechał w 2012 r. Samica Tosia natomiast urodziła się w gdańskim ZOO w 1998 roku.

Fot. Kazimierz Netka.

W tej chwili Sapo oddzielony jest od Tosi i Tangi, ze względu na agresywne zachowania samicy. W naturze hipopotamy karłowate są samotnikami, nie tworzą stad oraz nie wychowują razem potomstwa, dlatego instynktownie samica Tosia broni młodą Tangę przed samcem. Hipopotamy osobno wychodzą na wybieg, a w pawilonie wewnętrznym również mają osobne pomieszczenia; widują się przez ogrodzenie – poinformowała Adrianna Witczak-Bielawska z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

* * *

Fot. Kazimierz Netka.

Warto zaglądać do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. Znajduje się on przy ul. Karwieńskiej, tam, gdzie kiedyś (do 1945 roku) funkcjonowało sanatorium, a miejsce to uznawano za uzdrowiskowe. Do gdańskiego zoo można dojść z Gdańska Oliwy (po drodze zwiedzając np. Park Oliwski, Katedrę, Muzeum Etnograficzne) albo dojechać autobusem z przystanku przy pętli tramwajowej. Więcej wiadomości znajduje się na stronie: www.zoo.gda.pl .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *