W Gdańsku powstanie stacja tankowania pojazdów LNG – gazem płynnym oraz CNG – gazem sprężonym. Zbudują ją Grupa LOTOS i Stocznia Remontowa LNG Systems – jako uzupełnienie oferty LOTOS Paliwa o LNG i CNG. Przedsięwzięcie jest współfinansowane ze środków UE w ramach programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF)

Fot. z Archiwum Grupy LOTOS

LOTOS otworzy swoją pierwszą stację tankowania LNG (Liquefied Natural Gas) – ziemnego, naturalnego gazu skroplonego

– W czasach walki z epidemią koronawirusa nie zapominamy o ciągłości funkcjonowania naszych spółek związanej z ich bieżącą działalnością – mówi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych. wspieramy polskie służby w walce z koronawirusem, ale równolegle też cały czas pracujemy nad kolejnymi projektami – podkreśla Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS.– Poprzez ten projekt wdrożymy co najmniej kilka bardzo wymagających technologii – powiedział Piotr Dowżenko, prezes Zarządu spółki Remontowa LNG Systems z grupy Remontowa Holding

Grupa LOTOS, LOTOS Paliwa i Remontowa LNG Systems podpisały pod koniec marca 2020 r. umowę na budowę pilotażowej stacji dokującej LNG. Powstanie ona na stacji paliw LOTOS w Gdańsku-Osowej zlokalizowanej przy trójmiejskiej obwodnicy (w kierunku Gdyni). Planowany termin oddania do użytku to połowa 2021 roku – poinformował Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– W czasach walki z epidemią koronawirusa nie zapominamy o ciągłości funkcjonowania naszych spółek związanej z ich bieżącą działalnością. To nie tylko szansa na szybki powrót do normalnego działania, ale także nadzieja na dynamiczny wzrost gospodarczy w niedalekiej przyszłości. Innowacyjność będzie tu elementem kluczowym – twierdzi Jacek Sasin, wicepremier, minister aktywów państwowych.

– Grupa LOTOS niezmiennie stawia na rozwój poprzez innowacje. Chcemy podkreślić to zwłaszcza w tym trudnym dla wszystkich czasie pandemii. Bez zakłóceń produkujemy i dostarczamy na rynek nasze produkty, wspieramy polskie służby w walce z koronawirusem, ale równolegle też cały czas pracujemy nad kolejnymi projektami – podkreśla Paweł Jan Majewski, prezes Zarządu Grupy LOTOS. – Inwestycja realizowana z Remontową LNG Systems umożliwi uzupełnienie oferty LOTOS Paliwa o LNG i CNG, nowoczesne paliwa alternatywne, bardziej ekonomiczne i niskoemisyjne, przeznaczone przede wszystkim dla ciężkiego transportu samochodowego.Tego typu inicjatywy to dla nas ważny kierunek, który zamierzamy aktywnie rozwijać.

Podstawową funkcjonalnością stacji będzie możliwość tankowania pojazdów LNG oraz CNG. Zastosowana w niej skraplarka kriogeniczna pozwoli na skroplenie odparowanego gazu i ponowne wtłoczenie go do zbiornika, co z kolei przełoży się na zerową emisję metanu do atmosfery podczas pracy stacji. Co więcej, automatyczne sterowanie i monitoring umożliwi obsługę stacji dokującej przez jedną osobę oraz zdalne jej serwisowanie.

Stacja dokująca zaznaczone.jpg

Fot. z Archiwum Grupy LOTOS

Unikatową funkcją stacji będzie długoterminowe utrzymywanie bezpiecznych parametrów technicznych LNG zmagazynowanego w intermodalnych, kriogenicznych zbiornikach kontenerowych. Umożliwi to np. dalszą dystrybucję LNG do klientów końcowych, przy wykorzystaniu wszystkich możliwych środków transportu.

– Cieszę się, że wreszcie wprowadzamy na rynek rozwiązanie zaprojektowane przez polskich inżynierów i wyprodukowane w kraju. Szczególnie cieszy fakt, że stacja powstanie na Pomorzu we współpracy z najlepszym partnerem jakiego mogliśmy sobie wymarzyć w tym projekcie, czyli z LOTOSEM – liderem nowoczesności w przemyśle paliwowym – mówi Piotr Dowżenko, prezes Zarządu spółki Remontowa LNG Systems z grupy Remontowa Holding. – Poprzez ten projekt wdrożymy co najmniej kilka bardzo wymagających technologii, poszerzymy gamę oferowanych przez nas rozwiązań dla LNG oraz wchodzimy na rynek lądowy z technologiami stosowanymi przez nas wcześniej w przemyśle morskim – dodaje Dowżenko.

Stacja dokująca powstanie na stacji paliw LOTOS przy ul. Spacerowa 50 w Gdańsk-Osowej i będzie obsługiwana przez spółkę LOTOS Paliwa. Budowa w proponowanej lokalizacji przyczyni się do rozwoju infrastruktury transportowej w ramach korytarza sieci bazowej TEN-T. Wpłynie to nie tylko na stworzenie systemu dystrybucji paliwa LNG na terenie Gdańska. Oddziaływanie projektu obejmie też Gdynię (węzeł miejski sieci bazowej), a także co najmniej region województwa pomorskiego (w Polsce Północnej nie istnieje obecnie źródło paliwa LNG). W przyszłości, poza funkcją stacji paliw, może pełnić ona również rolę bazy dla wirtualnych rurociągów LNG, stanowiąc klucz do nowoczesnej dystrybucji tego paliwa na obszarze Polski i poza nią.

Obecnie realizowane są już pierwsze prace montażowe, trwają szkolenia m.in. z nakładania izolacji kriogenicznej MLI (Multi Layer Insulation) stosowanej, co ciekawe, także w przemyśle kosmicznym. Dobiega również końca kompletowanie niezbędnych, często trudno dostępnych komponentów. Podpisanie umowy, zakończenie prac projektowych oraz zakończenie dostaw oznacza przejście do fazy uzgodnień formalnych, budowy i uruchomienia.

Projekt jest współfinansowany ze środków UE w ramach programu „Łącząc Europę” (ang. Connecting Europe Facility – CEF), a obejmuje zaprojektowanie, budowę oraz przeprowadzenie badań pilotażowej stacji dokującej LNG.

***

LOTOS to polska grupa kapitałowa, której działalność ma strategiczne znaczenie dla krajowego i europejskiego bezpieczeństwa w sektorze energii oraz polskiej gospodarki. LOTOS wydobywa gaz ziemny i ropę naftową w Polsce, Norwegii oraz na Litwie. Należy do niego, zlokalizowana w Gdańsku, jedna z najnowocześniejszych europejskich rafinerii, gdzie surowiec przerabiany jest głównie na wysokiej jakości paliwa, w tym paliwa premium – LOTOS Dynamic, a także paliwo lotnicze i żeglugowe.

LOTOS to także sieć ponad 500 stacji paliw, dogodnie zlokalizowanych przy autostradach i drogach ekspresowych, we wszystkich aglomeracjach i wielu miejscowościach na terenie całego kraju. LOTOS, jako sprzedawca detaliczny i hurtowy, zaopatruje w paliwa blisko 1/3 polskiego rynku. Zajmuje też pozycję drugiego przewoźnika kolejowego w kraju. LOTOS to także czołowy producent asfaltów drogowych, olejów silnikowych oraz smarów do samochodów, samolotów, pociągów, statków, a nawet pojazdów techniki wojskowej.

***

Remontowa LNG Systems sp. z o.o. należy do polskiej grupy kapitałowej REMONTOWA HOLDING. Firma powstała w 1945 roku, a od 2013 roku specjalizuje się w produkcji systemów zasilania LNG. Jest jedyną w Polsce i jedną z nielicznych na świecie firm produkujących paliwowe systemy LNG przeznaczone do instalacji na statkach. Produkuje także wymienniki ciepła, kotły parowe i wodne, zbiorniki, chłodnice, podgrzewacze, skraplacze oraz konstrukcje stalowe. Spółka wykonała i dostarczyła kompletny system zasilania LNG m.in. na prom Samso (obecna nazwa: Prinsesse Isabella) – pierwszy prom z napędem LNG w Unii Europejskiej, zbudowany i dostarczony w 2014 roku duńskiemu armatorowi przez stocznię Remontowa Shipbuilding S.A. z grupy REMONTOWA HOLDING – wynika z informacji, przekazanych przez Dział Komunikacji Zewnętrznej, Grupa LOTOS S.A. oraz REMONTOWA HOLDING S.A.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *