Zagrożenia militarne, terrorystyczne, dywersyjne na Bałtyku i nie tylko. Sposoby zapobiegania takim zdarzeniom, ich wykrywanie, unicestwianie. Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Fot. Kazimierz Netka.

Samoobrona gospodarki, nauki, kultury oraz innych dziedzin życia

Przemysł morski może być najbardziej narażony na cyberataki i inne rodzaje agresji. Szczególnie w związku z narastającymi napięciami na świcie, wojnami, zamachami, takie niebezpieczeństwa mogą zdarzać się coraz częściej. Obrona przed nimi musi być bardziej wszechstronna.

Fot. Kazimierz Netka.

Przeciwdziałania takim destrukcjom powinny być znane nie tylko wojskowym. Także wiele uczelni cywilnych specjalizuje się w konstruowaniu urządzeń oraz opracowywaniu metod obrony, oferując swe usługi podmiotom gospodarczym, także niemundurowym.

Fot. Kazimierz Netka.

Tradycyjne sposoby obrony powoli odchodzą do muzeów. Ochrona zostaje rozszerzona poza regularną armię, składającą się z żołnierzy zawodowych, rezerwistów i poborowych. Wiele zadań, które kiedyś były prawie wyłącznie w gestii wojska, a nawet specsłużb, teraz przejmują również podmioty cywilne.

O roli w tym zakresie przedsiębiorstw, instytucji i innych różnych niemilitarnych organizacji mówiono 18 kwietnia 2024 roku właśnie w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – podczas szóstego Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego. Konferencja ta zorganizowana została przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną, PZU LAB, pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Marszałka Województwa Pomorskiego – poinformowała Pani prowadząca Forum.

Fot. Kazimierz Netka.

Coraz więcej uwagi poświęca się taktyce działań; nie tylko na siłowe rozwiązania – stwierdziła jedna z Pań, przedstawicielek organizatorów.

– Witam państwa serdecznie na kolejnym wydaniu naszej konferencji Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego – powiedział Przemysław Sztandera – prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE).

Fot. Kazimierz Netka.

– Jak co roku postaraliśmy się, żeby nie powielano tematów poruszanych na innych konferencjach związanych z gospodarką morską. Będziemy mówić o tym, co czeka w przyszłości przemysł morski. Będziemy mówili o zastosowaniu sztucznej inteligencji w przemyśle morskim, o cyfrowych bliźniakach, o rozwiązaniach podwójnego przeznaczenia czyli zarówno dla celów militarnych jak i cywilnych w gospodarce morskiej, o predykcji zdarzeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, o startupach, które generują rozwiązania dla przemysłu morskiego.

Myślę, że będzie ciekawie. Zachęcam do wysłuchania wszystkich paneli i wystąpień

Mam nadzieję, że ta tematyka zainspiruje państwa, żeby się zastanowić jaka jest przyszłość przemysłu morskiego, szczególnie jeżeli chodzi o rozwiązania cyfrowe, cyfrowe bezpieczeństwo, jaka nas czeka przyszłość w tym przemyśle morskim.

– Witam pastwa bardzo serdecznie w imieniu Grupy PZU – mówił dr Dariusz Gołębiewski – prezes zarządu PZU LAB.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jest to dla nas duży zaszczyt, już po raz szósty być współorganizatorem wraz z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną tego zdarzenia.

Od początku na tym wydarzeniu pokazywaliśmy państwu trendy, wyzwania jakie stoją przed naszą gospodarką morską.

Dzisiejsza konferencja będzie troszkę podsumowaniem i zwieńczeniem tych lat pracy. Pokażemy państwu rozwiązania, które już są gotowe, zrealizowane wspólnie z naszymi partnerami i myślę, że będą one napędzały polski wkład w rozwój gospodarki morskiej, tak że bardzo serdecznie państwa zachęcam do uczestnictwa w konferencji. Życzę wielu wrażeń i ciekawych dyskusji kuluarowych.

Oto, kto jeszcze (według programu) i na jaki temat przekazywał wiedzę podczas Forum Bezpieczeństwa Przemysłu Morskiego:

BLOK I – SZTUCZNA INTELIGENCJA W GOSPODARCE MORSKIEJ

„Technologie dual-use do zabezpieczania infrastruktury krytycznej branży morskiej – NATO DIANA”, case study – prof. Łukasz Kulas, Politechnika Gdańska | Revobeam:

Fot. Kazimierz Netka.

„Zastosowanie sztucznej inteligencji (SI) w morskich systemach autonomicznych” – Sylwester Szewczyk, ABB Marine:

Fot. Kazimierz Netka.

Debata: „Wyzwania cyfrowej przyszłości w przemyśle morskim. Czy AI, AR i digital twin to remedium na budowanie odporności łańcuchów dostaw”. Moderator: red. Artur Kiełbasiński | Paneliści: prof. Łukasz Kulas – Politechnika Gdańska | Revobeam; Sylwester Szewczyk – ABB Marine; dr Tomasz Braun – Zarząd Morskiego Portu Gdańsk; mec. Mateusz Romowicz, radca prawny – Legal Marine.

Fot. Kazimierz Netka.

BLOK II – NOWOCZESNE ROZWIĄZANIA ENERGETYCZNE DLA GOSPODARKI MORSKIEJ

„Wykorzystanie AI w badaniach infrastruktury energetycznej na Morzu Bałtyckim. Szanse i zagrożenia” – Paweł Gajewski – prezes zarządu MEWO S.A.

„Nowe technologie w służbie optymalizacji energetycznej” – dr Patryk Chaja – Instytut Maszyn Przepływowych KEZO Centrum Badawcze PAN.

„Wykorzystanie symulacji cyfrowej w podniesieniu bezpieczeństwa na morskich farmach wiatrowych” – Tomasz Lisiecki – prezes Centrum Nowych Kompetencji.

„Predykcja awarii na farmach wiatrowych” – dr Sebastian Kowalczyk – dyrektor Oddziału Eksploatacji MFW, Energa Wytwarzanie S.A.

BLOK III – CYFROWE BLIŹNIAKI

„Digital Twin – case study portów morskich” – Michał Racław, Scan3D.

„Cyfrowy bliźniak – iTwin – Bezpieczeństwo” – Tomasz Owczarek – dyrektor Działu Transformacji Cyfrowej EUVIC Solutions S.A.; Piotr Bińkowski – konsultant do spraw informacji przestrzennej, EUVIC Solutions S.A.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *