W Nadleśnictwie Elbląg: miejsca wypoczynku ludzi i postoju pojazdów do remontu. Delta Wisły i okolice mają nowe atrakcje dla urlopowiczów krajowych i zagranicznych

Fot. A. Niemczyk.

Przygotowania do sezonu turystycznego w lasach na Mierzei Wiślanej i na Wysoczyźnie Elbląskiej

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych ma w swych granicach najbardziej atrakcyjne w Pomorskiem, zakątki. Posiada lasy nadmorskie, a także unikatowe skarby natury w głębi lądu. Dlatego, w RDLP Gdańsk turystyce poświęca się wiele uwagi. Wzorem do naśladowania może być Nadleśnictwo Elbląg.

Co roku, wiosną Nadleśnictwo Elbląg przeprowadza kontrolę oraz remonty obiektów turystycznych. Naprawiane są np. urządzenia do parkowania pojazdów, wiaty, ławki, płotki, miejsca palenia ognia itp. w celu przygotowania ich dla turystów przed sezonem turystycznym – wynika z informacji, które przekazał nam Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP Nadleśnictwa Elbląg:

Każdego roku w kwietniu wykonywane są także remonty i uzupełnienia brakujących elementów infrastruktury, zwykle intensywnie niszczonej. Niemal regularnie dewastowane są ławki i stoły na Jeleniej Dolinie czy wiaty i ławki w Kadynach. Już w 2022 r. złamany i przewrócony został „parasol” – wiata na punkcie widokowym w Suchaczu, natomiast w Stobojach po zamontowaniu nowych ławek i stołów, następnego dnia turyści już ich nie zastali bo zostały ukradzione. Oprócz napraw, co roku impregnowane są wszystkie elementy drewnianych konstrukcji, po to aby dłużej służyły wypoczywającym.

W bieżącym roku po przeglądzie infrastruktury turystycznej dokonanej przez leśników, zapadała decyzja o likwidacji wiat i ławo-stołów w 4 miejscach postoju pojazdów: w miejscowości Stoboje, przy leśniczówce Dąbrowa (tu zlikwidowane zostały tylko wiaty) i przy tak zwanych krzyżówkach w Kadynach. W tych lokalizacjach nadal będzie można parkować samochody. W Rangórach (w okolicy domu Pomocy Społecznej za wsią Jagodno) po zlikwidowaniu wiat i miejsca do parkowania, ławeczki zostaną przeniesione w okolicę zatoczki naprzeciwko domu pomocy społecznej, na której będzie także można pozostawić pojazd wybierając się do lasu .

Już niedługo nastąpi wymiana zniszczonych elementów i impregnacja wieży na górze Pirata, która została zbudowana przez Nadleśnictwo Elbląg we współpracy ze Stowarzyszeniem Drapolicz i służy do obserwowania migrujących ptaków. Zaplanowane prace również zostaną wykonane dzięki współpracy obu instytucji. Podobne prace Nadleśnictwo zaplanowało także dla wieży obserwacyjnej na Wielbłądzim Garbie znajdującym się bliżej Krynicy Morskiej niż Góra Pirata. Razem z mieszkańcami wsi Suchacz pracujemy również nad rozwiązaniem dla zniszczonej wiaty na punkcie obserwacyjnym Carla Pudora.

Przeglądane są także szlaki turystyczne. Usuwane będą drzewa zagrażające upadkiem na szlak, lub te, które już na nich leżą. Wkrótce rozpocznie się także naprawa uszkodzeni trasy rowerowej, na Mierzei Wiślanej, w okolicy miejscowości Stegna.

Fot. A. Niemczyk.

Sezon turystyczny dopiero przed nami, mamy nadzieje że naprawione i zaimpregnowane obiekty będą służyły zarówno mieszkańcom jak i turystom przybywającym na tereny nadleśnictwa – dodaje Jan Piotrowski. Prosimy o rozważne korzystanie z obiektów i szlaków turystycznych. Przypominamy, że na tablicach informacyjnych znajdują się czerwone naklejki informacyjne, na których odnaleźć można informację jak wezwać pomoc i odnaleźć konkretne miejsce, w którym się aktualnie znajdujemy,

Przypominamy także o możliwości korzystania z aplikacji mBDL z mapami lasów, dzięki której będzie nam łatwiej odnaleźć się w lesie w razie gdybyśmy się zgubili. Zachęcamy także do odkrywania lasów Wysoczyzny Elbląskiej przy pomocy aplikacji mobilnej „Kraina Buka”, za pośrednictwem której do czerwca można wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Zapraszamy do lasu – zachęca Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP w Nadleśnictwie Elbląg.

Warto pamiętać, że w granicach Nadleśnictwa Elbląg są takie obszary jak Mierzeja Wiślana, Wysoczyzna Elbląska a między tymi lądowymi obszarami znajduje się Zalew Wiślany. Teren Nadleśnictwa Elbląg jest więc unikatowy dla turystyki. Rejon ów zyskuje coraz bardziej na atrakcyjności, a zwieńczeniem tego procesu będzie oddanie do użytku kanału żeglugowego w poprzek Mierzei Wiślanej, powstającego w rejonie osiedla Nowy Świat, w gminie Sztutowo. Tam budowany jest też port dla statków. Turyści będą mogli przypływać małymi wycieczkowcami np. z Trójmiasta, ale również z zagranicy. W Nowym Świecie ma bowiem powstać przejście graniczne. To również niedaleko wejścia dla statków na Kanał Elbląski – unikatową na skalę świata, wodno – lądową drogę dla jednostek pływających, zrewitalizowaną przez PGW Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *