W Pomorskiem ruszył program Ekopracownia – zielone serce szkoły. Powstanie 40 takich gabinetów. Budżet to 2,5 mln zł z NFOŚiGW. Program w woj. pomorskim realizowany jest przez WFOŚiGW w Gdańsku

Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku.

W całym kraju powstanie 760 pracowni

Ruszył nabór wniosków o dofinansowanie w programie Ekopracownia – zielone serce szkoły. W województwie pomorskim powstanie 40 szkolnych pracowni. Budżet naboru to 2,5 mln zł. To środki Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program w naszym regionie realizowany jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku – poinformowała Urszula Pakulska – rzecznik prasowy Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej WFOŚiGW) w Gdańsku:

Nabór skierowany jest do szkół podstawowych i średnich. Mogą one otrzymać dofinansowanie na modernizację lub adaptację istniejącego pomieszczenia na ekopracownię. W każdym pomorskim powiecie powstaną dwie pracownie: przyrodnicza oraz poświęcona odnawialnym źródeł energii.

Dla Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku edukacja ekologiczna była zawsze bardzo ważna. A prowadzona w niebanalny sposób, w nowoczesnych pracowniach, przynosi niesamowite efekty.

Fot. z Archiwum WFOŚiGW w Gdańsku.

– Edukacja ekologiczna to ważny element w kształtowaniu postaw i rozwijaniu świadomości młodych ludzi, a ekopracownie są do tego idealnym celem. To interesująca inicjatywa, która niewątpliwie pomoże w kształtowaniu postaw przyszłych pokoleń, wraz ze wzrostem ich świadomości za otaczający nas świat. Zachęcam pomorskie szkoły, aby zgłaszały swoje projekty. Warto postawić na nowoczesne zielone serce szkolnej placówki. Z ciekawością będziemy śledzić realizację tego programu i jego wpływ na społeczeństwo – powiedział Szymon Gajda – prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Ekopracownia – zielone serce szkoły to program ogólnopolski. Z inicjatywy minister klimatu i środowiska Anny Moskwy w całym kraju powstanie 760 pracowni. Ogólnopolski budżet to 50 mln zł. To środki NFOŚiGW, które trafiły do 16 wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Ten program to inwestycja w przyszłość, inwestycja w młodych ludzi, którzy dzięki narzędziom, które dostaną będą mogli odkryć procesy zachodzące w przyrodzie. Mam nadzieję, że pracownie przyrodnicze będą okazją, aby wyjść w teren, obserwować zjawiska przyrodnicze. A te poświęcone OZE wzbudzać będą ciekawość świata, wpływać na rozwój nowych technologii – tłumaczył Sławomir Mazurek – zastępca prezesa NFOŚiGW.

Szkoły mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości 90% kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Maksymalna dotacja na modernizację lub adaptację pomieszczenia na pracownię przyrodniczą wynosi 50 000 zł, na pracownię poświęconą zagadnieniom OZE – 75 000 zł. Jedna szkoła może złożyć jeden wniosek.

Wnioski i projekty oceniać będzie komisja konkursowa WFOŚiGW w Gdańsku.

Nabór potrwa do 27 kwietnia 2023 roku. Oficjalne rozstrzygnięcie nastąpi 5 czerwca.

Szczegółowe informacje

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *