W Pomorskiem trwa budowa i modernizacja obiektów dla osób z niepełnosprawnościami. Na te cele przyznano dotacje kilkunastu twórcom budynków i urządzeń, służących lecznictwu i poprawie kondycji zdrowotnej podopiecznych.

Fot. Kazimierz Netka.

Ulepszenia w rehabilitacji chorych na wsi oraz w miastach.

Osobom z niepełnosprawnościami w Pomorskiem będzie łatwiej dotrzeć do miejsc, w których mogą poprawiać swą kondycje. Powstaną dla nich nowe obiekty, a stare zostaną zmodernizowane. Tam, gdzie musieli pokonywać stopnie schodów, będą windy. Takie udogodnienia powstaną w kilkunastu instytucjach, zajmujących się pomocą ludziom potrzebującym wsparcia. Pieniądze na to pochodzą z zasobów PFRON – Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Umowy w sprawie dofinansowania prac budowlanych podpisano 24 kwietnia 2018 roku, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Łącznie Zarząd Województwa Pomorskiego przyznał środki finansowe w wysokości 3 418 269 zł dla 11 wnioskodawców z Pomorza.

 

Fot. Kazimierz Netka

Wśród beneficjentów znalazły się jednostki samorządu terytorialnego, organizacje pożytku  publicznego, jednostki instytucji kultury, ochrony zdrowia i kultu religijnego – informuje Dorota Patzer – inspektor w Biurze Prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Powiat Kartuski otrzymał wsparcie na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy w Kobysewie. Całkowity koszt inwestycji wynosi 3 951 197,71 zł. Dofinansowanie z PFRON: 1 450 000 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Apostolstwa Katolickiego (Siostry Pallotynki) na przebudowę siedziby Zgromadzenia na obiekt użyteczności publicznej w celu dostosowania dla potrzeb osób niepełnosprawnych w Gdańsku otrzymały dofinansowanie z PFRON w kwocie 1 000 269 zł. Całkowity koszt inwestycji to 2 114 982,85 zł. Siostry Misjonarki, w dowód wdzięczności, wręczyły kwiaty Mieczysławowi Strukowi – marszałkowi województwa pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gmina Bytów na zwiększenie dostępności usług edukacyjno – kulturalnych dla osób niepełnosprawnych w obiekcie bytowskiego zamku uzyskała dofinansowanie z PFRON w wysokości 200 000 zł. Koszt realizacji inwestycji oszacowano na 752 431,50 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

Powiat Człuchowski dostał dotację z PFRON w wysokości 185 000 zł na zbudowanie świetlicy terapeutycznej na tarasie budynku mieszkalno – socjalnego w Domu Pomocy Społecznej w Czarnem. Całkowity koszt inwestycji to 501 913,92 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

Stowarzyszenie Pomocy Osobom Autystycznym w Gdańsku wyremontuje Centrum Aktywizacji Zawodowej i Społecznej dla Dorosłych Osób z Autyzmem w Gdańsku za 197 016,50 zł. Dofinansowanie z PFRON wynosi 98 000 złotych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie dobuduje szybu windy oraz wyremontuje i dostosuje łazienkę do potrzeb osób niepełnosprawnych za 323 944,51 zł. Dofinansowanie z PFRON wynosi 97 000 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gmina Miasto Lębork na zbudowanie windy dla osób niepełnosprawnych kosztem 181 186,56 zł uzyskała dofinansowanie z PFRON w wysokości 90 000 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

Powiat Tczewski na modernizację pomieszczeń pracowni terapeutycznych w Domu Pomocy Społecznej w Pelplinie otrzymał dofinansowanie z PFRON w kwocie 90 000 zł. Całkowity koszt inwestycji to 190 928,91 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Skarszewach na remont budynku przeznaczonego do rehabilitacji osób niepełnosprawnych wyda 152 926,11 zł. W tym, dofinansowanie z PFRON sięga 70 000 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. Dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie Spółka z o.o. na remont i wymianę dźwigu w budynku Zakładu Rehabilitacji Leczniczej potrzebuje 237 764 zł. Uzyskało dofinansowanie z PFRON w wysokości 70 000 złotych. Jak powiedziała Barbara Gierak-Pilarczyk – prezes zarządu Pomorskiego Centrum Reumatologicznego, zmodernizowanie windy pozwoli na zagospodarowanie strychu w Zakładzie Balneologii. To bardzo ważne bo brakuje pomieszczeń do rehabilitacji indywidualnej. Duże potrzeby ma też Oddział Dziecięcy. Jest jedynym na trzy województwa.

 

Fot. Kazimierz Netka

Gmina Miejska Starogard Gdański na remont elewacji oraz remont pomieszczeń piwnicznych Środowiskowego Domu Samopomocy MOPS potrzebuje 125 738,67 zł. Zdobyła dofinansowanie z PFRON w wysokości 62 000 złotych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na tym nie koniec. Jak zapewnił Paweł Orłowski – wicemarszałek Pomorskiego, znajdą się też pieniądze – z zasobów Regionalnego Programu Operacyjnego – na wsparcie działalności tego rodzaju placówek opiekuńczo – rehabilitacyjnych.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *