W sobotę – oficjalny początek realizacji uzgodnień ze Szczytu NATO w Warszawie. Powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT (Armored Brigade Combat Team).

Fot. Kazimierz Netka.

Wojewódzki piknik wojskowy „Bezpieczna Polska”, w Gdyni na Skwerze Kościuszki – pokaz Marynarki Wojennej; centralne uroczystości – w Żaganiu.

Oficjalnie i uroczyście w sobotę, 14 stycznia 2017 roku odbędzie się inauguracja realizacji postanowień ze Szczytu NATO w Warszawie, z lipca 2016 roku. Wojska amerykańskie zostaną powitane w Polsce!
Centralna, uroczysta ceremonia ugoszczenia reprezentantów Armii USA odbędzie się w Żaganiu, w woj. lubuskim. Tam odbędzie się oficjalne powitanie amerykańskich żołnierzy z III Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej ABCT (Armored Brigade Combat Team). To wydarzenie bez precedensu. Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło więc decyzję o przygotowaniu tego dnia imprez plenerowych w całej Polsce.
W Pomorskiem piknik wojskowy odbędzie się na Skwerze Kościuszki w Gdyni.
Fot. Kazimierz Netka

– Zapraszamy serdecznie, bo atrakcji nie zabraknie! – zachęcają organizatorzy wojskowego pikniku w Gdyni: Wojewoda Pomorski, Wojewódzki Sztab Wojskowy w Gdańsku oraz Prezydent Miasta Gdyni. W programie są m.in. pokazy dynamiczne oraz statyczne nowoczesnego uzbrojenia i sprzętu wojskowego, transmisja z centralnych uroczystości z Żagania, występy muzyczne, pokaz sztucznych ogni oraz tradycyjna wojskowa grochówka. A także zwłaszcza dla dzieci: płynna czekolada! To wszystko w sobotę, 14 stycznia, w godz. 12.00 – 17.00, w Gdyni na Skwerze Kościuszki.
O szczegółach poinformowali Dariusz Drelich – wojewoda pomorski oraz pułkownik Andrzej Płocha – szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Gdańsku.
Na zdjęciu: ORP Błyskawica. Fot. Kazimierz Netka

– Gdynia na jeden dzień staje się miastem wojewódzkim – żartował w piątek, wojewoda pomorski, Dariusz Drelich. W Gdyni bowiem odbędą się wojewódzkie uroczystości w związku z przybyciem do Polski wojsk amerykańskich. Dlaczego tam, a nie w Gdańsku? Chodziło bowiem o odpowiednie pokazy dla uczestników pikniku. A w Gdańsku, nikt okrętu podwodnego nie zwiedzi, nie może podziwiać. Za darmo będzie można wejść na ORP (Okręt Rzeczypospolitej Polskiej) Błyskawica, a jeśli pogoda pozwoli – także na jednostkę podwodną – ORP Sęp. Poza tym – chodzi o pokazanie Marynarki Wojennej Rzeczypospolitej Polskiej, a jak wiadomo, jej stolicą morską jest właśnie Gdynia.
Na zdjęciu: Okręty podwodne w porcie w Gdyni. Fot. Kazimierz Netka

Planowane są też występy Orkiestry Reprezentacyjnej, wykonanie musztry paradnej Kompanii Reprezentacyjnej Marynarki Wojennej; pokaz statyczny sprzętu (karetka wraz z obsługą i sprzętem do resuscytacji, pojazdy: HONKER, Quad POLARIS, drużyna strzelców wyborowych z bronią i wyposażeniem); wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych.
Wojska amerykańskie oraz innych krajów, brały udział w Polsce w Ćwiczeniach Anakonda, m.in. na Wiśle. Teraz, grupy bojowe będą stacjonować nie tylko w Polsce, ale też w Litwie, Łotwie i Estonii. W Polsce będzie dowództwo tych wojsk – mówił ppłk Andrzej Płocha. – W Gdyni, w ramach pokazów będą przeloty śmigłowców MiG z 49. Bazy Lotniskowej Wojsk Lądowych, śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych, samolotów Bryza, patrolowych.
Na zdjęciu: Śmigłowiec na lotnisku w rejonie Inowrocławia. Fot. Kazimierz Netka

Ale, warto pamiętać, że w Pomorskiem już wojsko amerykańskiej jest – w Redzikowie niedaleko Słupska. Przygotowania do oficjalnego otwarcia tej bazy przebiegają zgodnie z harmonogramem.
W sobotę, przy wsparciu harcerzy, organizacji proobronnych przy okazji spotkań z wojskiem zostanie przeprowadzona akcja charytatywna prowadzona przez Caritas Ordynariatu Polowego WP. Będą zbierane pieniądze na wsparcie rodzin chrześcijańskich w Syrii – zapowiedział powiedział rzecznik resortu obrony Bartłomiej Misiewicz zapraszając Polaków na spotkanie z żołnierzami.
Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *