Ważne odkrycie w Tczewie. Poznajemy dokładniej historię Polski, Europy, świata. Otwarto  Kapsułę Czasu, wmurowaną 168 lat temu, podczas inauguracji budowy mostu przez Wisłę. To jedno z nielicznych w Pomorskiem, znalezisko tego rodzaju.

Fot. Kazimierz Netka.

Początek budowy mostu opisany na pergaminie.

 

Fot. Kazimierz Netka

W Tczewie trwa remont unikatowego, zabytkowego mostu przez Wisłę. 15 kwietnia bieżącego roku, podczas prac rozbiórkowych natrafiono na kamień węgielny, tablicę pamiątkową oraz pojemnik, będący „kapsułą czasu”, czyli zawierający pamiątkowe przedmioty i dokumenty. Czy rzeczywiście taka jest zawartość owego pojemnika?

Ostrożnego otwarcia dokonano w czwartek, 18 lipca 2019 roku, czyli niemal dokładnie w 3 miesiące po znalezieniu kapsuły. To ważne wydarzenie miało miejsce w Bibliotece Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk.

Co zawierała kapsuła? O tym poinformowano podczas konferencji prasowej, następnego dnia, czyli 19 lipca, w Fabryce Sztuk w Tczewie. Uczestnicy spotkania obejrzeli film pt. „Otwarcie kapsuły czasu Mostu Tczewskiego”. Realizatorem filmu jest Józef Ziółkowski.

Źródło ilustracji: Film pt. „Otwarcie kapsuły czasu Mostu Tczewskiego”

Podczas spotkania w Fabryce Sztuk w Tczewie, wiadomości na temat odkrycia kapsuły i jej otwierania, a także zawartości, przedstawili m.in.: Mirosław Augustyn – starosta tczewski; archeolog Mirosława Wiloch-Kozłowska z Pracowni Archeologicznej; Alicja Gajewska – dyrektor Fabryki Sztuk; Józef Ziółkowski – autor prezentacji i filmu; Marcin Tymiński – rzecznik prasowy Państwowego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku; Marcin Stolarski – rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Tczewie; Łukasz Brządkowski ze stowarzyszenia Dawny Tczew.

Kapsuła oraz pamiątkowa tablica z napisem: Des Konigs Majestat von Preussen Friedrich Wilhelm legte den Grundstein zur Weischelbrucke bei Dirschau am 27 Juli MDCCCLI, czyli: Jego Wysokość, król Prus Fryderyk Wilhelm IV położył kamień węgielny przy moście wiślanym przy Tczewie 27 lipca 1851 roku”. zostały wmurowane w miejsce budowy przyczółka mostu na lewym brzegu Wisły przy udziale króla Prus, Fryderyka Wilhelma, 27 lipca 1851 roku. 168 lat później natrafili na nią pracownicy firmy Banimex.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak powiedziała archeologi Renata Wiloch-Kozłowska, zdecydowano się na otwarcie kapsuły w pracowni konserwatorskiej, licząc się z tym, że w pojemniku są zabytki piśmiennicze, wymagające natychmiastowego zabezpieczenia. Spodziewano się dokumentu napisanego na papierze. Okazało się, że kapsuła zawiera zakonserwowane jakąś jeszcze nieznaną mazistą substancją dokumenty pergaminowe (napisane na specjalnie wyprawianej skórze) zabezpieczone metalowymi taśmami oraz monety z 1850 i 1851 roku.

 

Źródło ilustracji: Film pt. „Otwarcie kapsuły czasu Mostu Tczewskiego”

Pergaminy zostaną rozprostowane. Jeszcze nie wiadomo jakiej są długości ich zwoje, a szerokość wynosi około 10 cm. Po wyjęciu z puszki, włożono je do wody z alkoholem. Nie wiadomo, kiedy uda się odczytać to, co na nich napisano; może za kilka dni. Substancja, którą zakonserwowano zawartość kapsuły, zbadają naukowcy z Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Źródło ilustracji: Film pt. „Otwarcie kapsuły czasu Mostu Tczewskiego”

Otwarcia Kapsuły znalezionej przy moście w Tczewie, dokonano w pracowni Biblioteki Gdańskiej Polskiej Akademii Nauk. Narzędzia do otwarcia wykonali nauczyciele z Państwowych Szkół Budownictwa w Gdańsku; oni też odkręcili zamknięcie kapsuły. Ostatecznego jej otwarcia dokonał Mirosław Augustyn – starosta tczewski.

Znalezienie kapsuły czasu w Tczewie, jest jednym z nielicznych podobnych przypadków w województwie pomorskim. Takie przedmioty odkryto między innymi w kościele w Koźlinach, pod progiem kościoła Św. Jana w Gdańsku – mówiła archeolog Renata Wiloch-Kozłowska.

 

Fot. Kazimierz Netka

W Gdańsku takimi pamiątkami uwieczniono m.in. zwieńczenie prac na jednej z kamienic w Gdańsku Wrzeszczu, w którą około 30 lat temu uderzył piorun – przypomniał Marcin Tymiński – rzecznik prasowy Pomorskiego Wojewódzkiego Urzędu Konserwatora Zabytków. Druga kapsułę czasu odkryto w pomniku postawionym po I wojnie światowej przy ul Kartuskiej w Gdańsku, w dzielnicy Emaus.

Pamiątkowe dokumenty, gazety, a także monety umieszczone były również w figurze Świętego Jerzego zabijającego smoka, a zainstalowanej na Dworze Bractwa Świętego Jerzego w Gdańsku (obok Bramy Długoulicznej).

Archeolog, Renata Wiloch-Kozłowska, będąca też nauczycielem w klasie renowacji zabytków Państwowych Szkól Budownictwa w Gdańsku, wraz z uczniami podczas remontu jednej z sal w tej szkole, też pozostawiła kapsułę czasu – dla potomnych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Remont zabytkowego tczewskiego mostu potrwa jeszcze wiele miesięcy. Mirosław Augustyn – starosta tczewski zapowiedział, że fakt ten zostanie upamiętniony we współczesnej kapsule czasu. Mieszkańcy Tczewa, powiatu, proszeni są o składanie propozycji – co do takiego pojemnika, z przeznaczeniem dla następnych pokoleń, należałoby włożyć. Propozycje można przekazywać za pośrednictwem strony i poczty internetowej Fabryki Sztuk oraz Starostwa Powiatowego w Tczewie.

A jakie znaczenie ma zabytkowy most w Tczewie? Przede wszystkim to ważny łącznik komunikacyjny Tczewa z Żuławami. Jest niezwykłą atrakcją turystyczną powiatu i zarazem jedną z cenniejszych pereł w zbiorze atrakcji całego Pomorza. Dumą dla mieszkańców regionu jest fakt, że ten tczewski obiekt, podobnie jak legendarna Wieża Eiffla w Paryżu, został uznany przez Amerykańskie Towarzystwo Inżynierii Budowlanej za Zabytek Międzynarodowy – napisano na stronie internetowej https://www.powiat.tczew.pl/o-powiecie/charakterystyka-powiatu-tczewskiego.html .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *