Ważny etap w modernizacji obiektów na międzynarodowej trasie kolejowej E-65 w stolicy województwa pomorskiego. Od poniedziałku, 9 kwietnia 2018 roku, otwarte będzie duże przejście pod torami na terenie dworca PKP Gdańsk Główny, łączące śródmieście z dworcem PKS.

Fot. Kazimierz Netka

Duże zmiany zajdą na jednej z najważniejszych w Polsce stacji kolejowych – w Gdańsku Głównym

Trwają intensywne prace budowlane na stacji kolejowej Gdańsk Główny. Dzięki nim będą cztery windy oraz schody ruchome na peron nr 1 i peron 2. Poprawi się obsługa osób z ograniczoną mobilnością. Bardziej funkcjonalne i estetyczne staną się dwa przejścia podziemne.

 

Fot. Kazimierz Netka

Zakończył się pierwszy etap intensywnych prac na peronie nr 2 oraz w tunelu, łączącym ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja, stacji Gdańsk Główny. W ostatnich miesiącach wykonawca wymienił część płyt stropowych w okolicach placu przydworcowego oraz pod peronem nr 2 w przejściu podziemnym, łączącym ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja. Powstał pierwszy szyb, w którym zainstalowana zostanie winda. Wykonawca skuł stary tynk w tunelu. Przygotował również warunki dla budowy nowych schodów na peron nr 2. Zdemontowany został peron dalekobieżny nr 2 wraz z wiatami, nawierzchnią i instalacją. Usunięto także ok. 500 m toru. W miejscu poprzedniego obiektu postawiono konstrukcję nowego peronu. Wszystkie prace prowadzone były z zapewnieniem obsługi pasażerskiej na stacji Gdańsk Główny. Wymagało to od wykonawcy szczególnego przestrzegania zasad bezpieczeństwa, gdyż po sąsiednim torze przejeżdżały pociągi – informuje Martyn Janduła z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

 

Fot. Kazimierz Netka

Stacja Gdańsk Główny to istotny punkt na mapie kolejowych podróży. W trakcie przebudowy zapewnione jest dodatkowe oznakowanie ułatwiające poruszanie się po dworcu i peronach. Osoby z ograniczoną możliwością poruszania się mogą skorzystać z asysty na peronie nr 1 i w budynku dworca. Do dyspozycji jest numer telefonu kontaktowego 534 603 101.

 

Fot. Kazimierz Netka

9 kwietnia tunel łączący ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja zostanie otwarty dla pasażerów. Wykonawca zapewni bezpieczne dojście na perony i rozpocznie prace wykończeniowe. Efektem będzie poprawa funkcjonalności i estetyki tunelu. Przejście uzyska lepsze oświetlenie i oznakowanie.

W kwietniu kontynuowana będzie budowa nowego peronu nr 2. Wykonawca zacznie stawiać pierwsze elementy zabytkowej wiaty. Położone zostaną płyty z nawierzchnią antypoślizgową. Będzie nowe oświetlenie, ławki i tablice informacyjne. Po zakończeniu wszystkich prac i udostępnieniu peronu, wykonawca rozpocznie przebudowę peronu nr 1.

 

Fot. Kazimierz Netka

Od 9 kwietnia do końca czerwca wykonawca zamknie tunel prowadzący z budynku dworca na peron nr 1. Rozpoczną się zaawansowane prace związane z wymianą płyt stropowych oraz budową wind i schodów ruchomych. Dojście na perony zapewni tunel łączący ul. Podwale Grodzkie z ul. 3 Maja. O zmianach poinformują tablice, plakaty oraz ulotki.

Wygodniejszy Gdańsk Główny

Przebudowa stacji Gdańsk Główny zwiększy wygodę w codziennych podróżach mieszkańców miasta i regionu oraz turystów. Jednym z istotnych efektów modernizacji jest likwidacja barier architektonicznych i „otwarcie” stacji dla wszystkich podróżujących. Na stacji pojawią się cztery windy na perony nr 1 i 2 oraz dwie pary schodów ruchomych.
Na peronach zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne i zegary. Nawierzchnia peronu będzie antypoślizgowa, a linie prowadzące ułatwią poruszanie się osobom niewidomym i słabowidzącym.

 

Fot. Kazimierz Netka

Inwestycja na stacji Gdańsk Główny rozpoczęła się 3 lipca 2017 r. i realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 5.1-19.2 „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny.” Wartość projektu wynosi 73,4 mln zł. Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Prace budowlane potrwają do stycznia 2020 r. Termin zakończenia robót zostanie dotrzymany – zapewnia Ireneusz Krzywicki, inżynier kontraktu w gdańskim oddziale Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK.

PLK zwiększają komfort obsługi podróżnych na stacjach i przystankach. Nie tylko w Gdańsku modernizowany jest dworzec. Przebudowywane są m.in. stacje Szczecin, Kutno, Łowicz, Lublin, Dęblin. Prace te odbywają się w ramach Krajowego Programu Kolejowego.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *