Wiadomości ze spotkania z cyklu „Dzień Dobry GOT”. Gdańska branża turystyczna solidarnie pomaga uchodźcom. Niestety, wskutek wojny na Ukrainie, zmniejsza się za granicą zainteresowanie rezerwacjami pobytów w Polsce. Zaproszenie na unikatowe wydarzenia biznesowe oraz na Nowe Trendy w Turystyce

Fot. Kazimierz Netka.

Nowe oferty Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Rozległa pomoc członków GOT uchodźcom z Ukrainy

Polska turystyka staje przed kolejnym – po pandemii covid – problemem. Tym razem, chodzi o to jak skutecznie pomóc osobom, uciekającym przed wojskami rosyjskimi, zabijającymi Ukraińców i niszczącymi ich Ojczyznę. Do Polski przybyło już około 1,5 miliona uchodźców. Trzeba im zapewnić dach nad głową, wyżywienie, dać pracę, a dzieci przyjąć do żłobków, przedszkoli, szkół, zaś studentów na uczelnie. Dobrą bazą do zakwaterowania są turystyczne zasoby noclegowe. O tym, jak pomagać Ukraińcom, uciekającym przed zabiciem przez wojska Rosji, rozmawiano 14 marca 2022 roku, podczas spotkania, na które reprezentantów różnych środowisk zaprosiła Gdańska Organizacja Turystyczna.

Fot. Kazimierz Netka.

Spotkanie – jedno z cyklu pod nazwą: „Dzień dobry GOT!” – odbyło się w hotelu Radisson Blu w centrum Gdańska. Wcześniej zaplanowany program spotkania uzupełniono o sprawy bieżące – problemy, które zaistniały całkiem niedawno, bo pod koniec lutego, gdy Ukraina została zaatakowana zbrojnie przez putinowską Rosję. Polska oraz inne kraje zaczęły przyjmować obywateli Ukrainy, uciekających przed bombami, pociskami, rakietami, by uratować swe życie.

Gości na spotkaniu „Dzień Dobry GOT” powitali Marzena Kijak – General Manager w hotelu Radisson Blu Gdańsk oraz Łukasz Wysocki – Prezes Zarządu Gdańskiej Organizacji Turystycznej – Gdansk Convention Bureau.

Fot. Kazimierz Netka.

Symbolicznym odzwierciedleniem rzeczywistości było uhonorowanie głównego organizatora spotkania Łukasza Wysockiego – prezesa Gdańskiej Organizacji Turystycznej. Reprezentacja hotelu Radisson Blu wręczyła Solenizantowi kawałek ciasta ze sztucznym ogniem. To była miła chwila, ale zaraz potem zebrani zaczęli rozmawiać o smutnych sprawach, których symbolicznym zwiastunem był ów sztuczny ogień, przypominający, że na ukraińskie miasta i wioski spadają rosyjskie rakiety.

Gdańska Organizacja Turystyczna od początku włączyła się aktywnie w przyjmowanie w Polsce Ukraińców, uchodzących przed wojną w swym kraju. Sprawnie, wspólnie z Pomorskim Urzędem Wojewódzkim, Urzędem Marszałkowskim Województwa Pomorskiego oraz z Urzędem Miejskim w Gdańsku, Gdańska Organizacja Turystyczna oraz podmioty, instytucje osoby, które GOT zrzesza, zajęły się przyjmowanie uciekinierów pod swój dach, szukaniem dla nich zakwaterowań w innych miejscach, zapewnianiem wyżywienia itp. Dzięki temu, dzisiaj nie widać osób nocujących w śpiworach na ulicach Gdańska.

– Za to, że przyjęliście uchodźców, położyliście ich, nakarmiliście – serdeczne dzięki – powiedział prezes Łukasz Wysocki do uczestników spotkania „Dzień Dobry GOT”.

Nie wiadomo jednak, jak długo to potrwa, gdyż uchodźców przybywa, miejsc zaczyna brakować, a wkrótce zacznie się sezon turystyczny i ośrodki wypoczynkowe, hotele zaczną przyjmować wczasowiczów, urlopowiczów. Co dalej?

Nie wiadomo jak długo jeszcze uchodźcy będą przebywać w dotychczasowych kwaterach, kto oraz ile będzie płacił za ich pobyt. Te sprawy nie są jeszcze ostatecznie uregulowane, ale współpraca z urzędami Wojewódzkim, Marszałkowskim, Miejskim w Gdańsku układa się bardzo dobrze – wynikało z relacji prezesa Łukasza Wysockiego.

Biznesowe środowisko turystyczne jest zdecydowane nadal nieść pomoc Ukraińcom – deklarowali uczestnicy spotkania „Dzień Dobry GOT”.

Prezes Jan Zacharewicz, reprezentujący władze Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku, past prezydent Rotary Club Gdańsk-Sopot-Gdynia, zapewnił, że Rotarianie są w stanie wesprzeć finansowo wysiłki związane z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy.

O możliwościach uzyskiwania wsparcia przez Ukraińców mówiła także Aneta Piotrowska z Gdańskiego Urzędu Pracy. Są w tym Urzędzie pieniądze na tworzenie miejsc zatrudnienia. 12 maja odbędą się targi pracy, przeznaczone m.in. dla turystyki, dla HoReCa – poinformowała Aneta Piotrowska. Dodała też, że w Urzędzie są oferty pracy dla mężczyzn. Potrzebne są oferty pracy dla kobiet.

Fot. Kazimierz Netka.

Symbolem, wyróżnikiem województwa pomorskiego, są bursztyny. To morskie złoto można znaleźć na plażach np. w Gdańsku i na Żuławach – Mierzei Wiślanej. Jak jantar wykorzystać w promocji – mówiła ekspertka Katarzyna Michalska – dyrektor Krajowej Izby Gospodarczej Bursztynu. Organizowane są wyprawy na poławianie bursztynu. Unikatową atrakcją jest Muzeum Inkluzji w Bursztynie, znajdujące się na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego – przypomniała dyrektor Katarzyna Michalska.

Zabieganie o klientów jest bardzo ważne. Bursztyn zaś to jeden z atutów Gdańska i Mierzei Wiślanej. Warto wykorzystać tę atrakcję, bo zainteresowanie przyjazdami cudzoziemców do nas maleje. Polska uznawana jest za kraj trochę niebezpieczny, w związku z wojną na Ukrainie. Zmniejsza się liczba rezerwacji miejsc w hotelach. Wiele wskazuje, że obłożenie obiektów noclegowych będzie w tym roku latem niższe od tego jakie zaistniało latem 2021 roku – mówiono podczas spotkania „Dzień Dobry GOT”.

Fot. Kazimierz Netka.

Niezwykle ważne dla branży turystycznej w Polsce, w tym w Pomorskiem i w Gdańsku, będą najbliższe wydarzenia. Łukasz Wysocki – prezes Gdańskiej Organizacji Turystycznej Gdańsk Convention Bureau zwrócił uwagę na duże znaczenie turystyki biznesowej. Gdańsk jest obecnie jednym z bardziej aktywnych ośrodków w Polsce, jeśli chodzi o rozwijanie przemysłu spotkań. Warto więc, by jeszcze bardziej rozbudowywać turystykę biznesową. I skorzystać z okazji, jakie się nadarzą podczas pierwszej edycji nowego branżowego wydarzenia – Let’s Meet oraz Event Professionals Forum (powered by M&I). Te wydarzenia zaplanowano na 30 – 31 marca. Następnie, 1 kwietnia 2022 roku, odbędzie się międzynarodowa konferencja pt. Nowe Trendy w Turystyce, 1 kwietnia 2022 roku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *