Więcej autobusów w Gdyni!!!

Na zdjęciu: Przedstawiciel firmy MAN, producenta autobusów przekazał W. Szczurkowi symboliczny klucz Fot. Jerzy Uklejewski

16 października, na parkingu koło Riviery, zajechało 55 ultra ekologicznych autobusów. To nowy nabytek gdyńskiej komunikacji, trafią one od dziś do eksploatacji na gdyńskich liniach komunikacji publicznej.

Wszystkie spełniają najbardziej restrykcyjne unijne normy spalania EURO 6 D, są w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, wyposażone w gniazda USB i oczywiście klimatyzowane. Koszt zakupu pojazdów to ponad 76 mln złotych brutto, z czego 75 procent to unijna dotacja.

Te nowoczesne pojazdy to najwyższy standard światowy. Niezmiernie się cieszę, że mogę przekazać gdynianom w użytkowanie aż 55 autobusów bezpiecznych dla środowiska i wygodnych dla pasażerów – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. – Wprowadzenie tak dużej liczby pojazdów ekologicznych do taboru w znaczący sposób zwiększy udział przyjaznego środowisku transportu publicznego. Liczymy, że dzięki podniesieniu komfortu podróży zachęcimy kolejną grupę gdynian do korzystania z komunikacji miejskiej.

Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni nie ukrywał swego zadowolenia z zakupu nowych autobusów. Fot. Jerzy Uklejewski

Euro 6 D, to kolejna, wyższa od Euro 6 norma świadcząca o bardzo wyśrubowanej, niezwykle niskiej emisji spalin, badanej, na poziomie uzyskiwania homologacji w realnym ruchu, a nie w laboratorium.

Zakup jest również elementem naszej strategii dostępności. Wszystkie 55 autobusów to pojazdy nie tylko niskopodłogowe, ale co bardzo ważne podłoga na całej długości pozbawiona jest barier takich jak stopnie pośrednie wewnątrz pojazdu czy drzwiach wejściowych, dzięki czemu są one przyjazne dla osób z niepełnosprawnościami i z ograniczoną sprawnością ruchową – dodaje Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni. – W każdym autobusie znajduje się miejsce dla wózka dziecięcego i wózka inwalidzkiego oraz rampa uchylna, umieszczona w drugich drzwiach pojazdu. Wszystkie przyciski wewnątrz oznaczone zostały alfabetem Brailla, by ułatwić podróż osobom niewidomym i słabo widzącym.

W pojazdach zamontowane zostały również tablice systemu informacji pasażerskiej w kolorze białym – są to monitory LCD o wysokiej rozdzielczości, gdzie widoczne są znane już gdynianom tzw. e-koraliki, czyli następujące po sobie przystanki w formie przypominającej właśnie sznur koralików. W celu zwiększenia bezpieczeństwa pasażerów całe wnętrze pojazdu jest monitorowane.

A tak prezentuje się w środku nowy autobus. Fot. Jerzy Uklejewski

Dodatkowo, dzięki dobrze przygotowanej specyfikacji w konstrukcji, silniku i wyposażeniu udało się uzyskać od producenta wykonanie z materiałów, które pozwolą na dłuższe bezawaryjne funkcjonowanie oraz ułatwią gdyńskim przedsiębiorstwom autobusowym utrzymanie i eksploatację pojazdu w dobrym stanie zarówno od strony technicznej jak i wygody podróżowania.

Na liniach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej będzie jeździło 30 autobusów (16 przegubowych oraz 14 krótkich), a na liniach obsługiwanych przez Przedsiębiorstwo Komunikacji Autobusowej – 25 autobusów (9 przegubowych i 16 krótkich). Wprowadzane autobusy będzie można spotkać praktycznie w całej sieci komunikacyjnej miejskiej.

(JU)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *