Wielkie kultury Pomorza. Kresowianie

Święto 120-lecia Wyspy Sobieszewskiej i powstania Wisły Przekop

Wydarzenia u styku Królowej rzek i Bałtyku – z udziałem zagranicznych artystów

Można odnieść wrażenie, że Kaszubi nie chcą być Polakami. Dążą do separacji. Wytyczają i oznaczają swe granice.

Inni, bo otwarci na świat, są Kresowianie. Oni przekraczają granice, by naszą kulturę ubogacić.

Kresowianie w tym roku specjalnie przybyli do Gdańska i uświetniają podczas tegorocznych wakacji tutejsze, ważne wydarzenia. Ich kultura wkracza coraz silniej w ujście Wisły. W sobotę, 18 lipca, 2015 roku, w Gdańsku Świbnie wystąpi zespół artystyczny „Kresowiacy” z Lidy. Uświetni uroczystości 120-lecia powstania Wyspy Sobieszewskiej oraz istnienia Wisły Przekop. Potem da koncerty w Sobieszewie i w centrum Gdańska.

Przekop tablica

Na zdjęciu: Tablica w Gdańsku Świbnie z informacją na temat historii powstania Wyspy Sobieszewskiej i Wisły Przekop.

– W imieniu Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Gdańsku Świbnie serdecznie zapraszam na nasze XXIV przedsięwzięcie – napisał do nas prezes OSP Jerzy Petryczko. Chodzi o Festyn „Świbnieńskie Lato 2015″, który odbędzie się 18 lipca 2015 roku, przy przeprawie promowej w Gdańsku Świbnie.

Główne założenia imprezy to: rozpropagowanie wśród mieszkańców Gdańska i województwa tej atrakcyjnej, a jednocześnie mało znanej dzielnicy jaką jest Świbno; przybliżenie wielofunkcyjnej struktury Straży Pożarnej społeczeństwu; edukacja w zakresie zachowań podczas klęsk żywiołowych i innych zagrożeń.

Organizatorzy to: Ochotnicza Straż Pożarna Świbno, Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa – Brzegowa Stacja Ratownicza w Gdańsku Świbnie. Festyn współorganizowany jest przy udziale Biura Prezydenta ds. Kultury i Promocji; Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku; Gdańskiego Archipelagu Kultury Wyspa Skarbów w Gdańsku Sobieszewie; Rady Osiedla Wyspa Sobieszewska; Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie – Centrum Pracy Socjalnej 5.

Początek – w sobotę 18 lipca 2015 roku, o godzinie 10. do godziny 13.00 będzie możliwość honorowego oddania krwi w autobusie, na placu festynowym. Równocześnie odbywać się będą zawody sportowo – pożarnicze, czyli rywalizacja o Puchar Prezydenta Miasta Gdańska w grupie seniorów.

Po południu, w godzinach 15.15 – 16.00 – pokaz ratownictwa wysokościowego wodnego i podwodnego (ratowanie tonącego, wyciąganie rozbitków, gaszenie pozorowanego pożaru statku). pokazy wykonają: Państwowa Straż Pożarna Specjalistyczna Grupa Wodno-Nurkowa, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa – stacje Świbno, Sztutowo, Zakładowe Straże, Służby Ratownicze, Ochotnicze Straże Pożarne.

W godzinach 16.00 – 17.00 – występ zespołu muzycznego „KRESOWIACY” z Białorusi.

Od godziny 12.00 do 17.30 – występy zespołów muzycznych, konkursy, gry, zabawy dla dzieci i dorosłych z udziałem sprzętu pożarniczego przejażdżki konne strzelanie z broni pneumatycznej park zabaw dla dzieci ”Lumiś”.

Prowadzący: OSP Gdańsk Świbno, Komisariat Policji Stogi, Straż Miejska, Gdański Archipelag Kultury „Wyspa Skarbów”, Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

W godzinach: 15.30 – 18.00 – finał turnieju piłki nożnej o Puchar Prezesa OSP Gdańsk Świbno w grupie seniorów. Potem, w godz. 18.00 – 19.30 – Koncert zespołu DISCO POLO „MASTERS. Na zakończenie, w godz. 20.00 – 3.00 – zabawa taneczna dla dorosłych przy kapeli muzycznej MAR-BEAT.

Niezwykłością „Świbnieńskiego Lata 2015” będzie występ zespołu muzycznego „KRESOWIACY” z Białorusi.

– Zapraszam w imieniu Lidzian, Ich Potomków i Przyjaciół na występy Zespołu Kresowiacy (poznałam Ich osobiście w zeszłym roku będąc na Białorusi z Towarzystwem Miłośników Lidy i Ziemi Lidzkiej) – napisała Maria Wieloch, wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej. – Każdy znajdzie dogodne dla siebie miejsce, by posłuchać pięknego śpiewu i porozmawiać z żyjącymi na Białorusi Polakami.

W sobotę, 18 lipca, o godz. 19 zespół „Kresowiacy” wystąpi z koncertem w Kościele pw. Matki Boskiej Saletyńskiej w Gdańsku Sobieszewie. W niedzielę, 19 lipca, o godz. 12, artystów z tego zespołu podziwiać będzie można w centrum Gdańska, w Bazylice Mariackiej. W repertuarze ich występów jest muzyka kościelna, pieśni patriotyczne, żołnierskie, dworkowe, ludowe polskie i białoruskie. Kresowiacy występują pod kierownictwem Czesława Januszkiewicza z Lidy w Białorusi.

O tym, co repatrianci, Kresowianie zrobili dla Gdańska, dla Polski, Pomorza będziemy jeszcze wiele razy informować. Rok 2015 jest w Gdańsku Rokiem Pamięci o tych, którzy przybyli do stolicy województwa pomorskiego z dawnych kresów wschodnich Rzeczypospolitej.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *