Wieniec w hali Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni (UMG). Zakończono budowę w stanie surowym. Uroczyste otwarcie tego obiektu planowane jest za rok. UMG planuje wznieść akademik. Jednak, na drugą inwestycję UMG jest tyle pieniędzy ile mieli trzej bohaterowie powieści Ziemia Obiecana – zażartował pan rektor

Fot. Cezary Spigarski.

Na ukończeniu jest Centrum Offshore, a już w połowie gotowe jest Centrum Sportu najbardziej morskiej polskiej uczelni

Jeszcze niedawno rywalizowali sportowo w Sznurkach – w obiekcie użyczonym przez kapelana ludzi morza ojca doktora Edwarda Pracza. Za rok – zawody odbędą się we własnym ośrodku – w samym centrum uczelni – na swoim terytorium, czyli w Uniwersytecie Morskim w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

Zmianę na lepsze zapowiada też zaproszenie, które przekazał nam Bartosz Tobieński – kierownik Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

Jego Magnificencja Rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit zaprasza na uroczystość zawieszenia wiechy na powstającym Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Uroczystość odbędzie się 25 maja 2023 r. (czwartek) na terenie budowy, kampusu UMG przy ul. Morskiej 81. Rozpoczęcie o godz. 11.00. Po zakończeniu części oficjalnej dla osób chętnych przewidziano możliwość spaceru po powstającym Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

– To pierwsze spotkanie w miejscu wyjątkowym: na budowie Centrum Sportu i Rekreacji. Jego Magnificencjo, Wysoki Senacie, Szanowna Rado Uczelni, zaproszeni goście, witam bardzo serdecznie na uroczystości zawieszenia wiechy na budowie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego – mówił Bartosz Tobieński, prowadzący uroczystość. – Proszę o zabranie głosu Jego Magnificencję Rektora, profesora doktora habilitowanego inżyniera kapitana żeglugi wielkiej Adama Weintrita.

– Dziękuję bardzo, witam państwa wszystkich serdecznie – powiedział pan rektor, prof. Adam Weintrit:

Fot. Kazimierz Netka.

I dodał:

– Narodziła się taka nowa tradycja – pamiętam jak otwieraliśmy i wieszaliśmy wiechę w Centrum Offshore, dokładnie kiedy miałem zabrać głos, zadzwonił kapitan Królikowski, a w tej chwili sytuacja się powtórzyła, tym razem zadzwonił kapitan Marek Szymoński.

Proszę państwa, witam serdecznie przede wszystkim nasz Senat oraz Radę Uczelni z przewodniczącą Rady Uczelni panią Joanną Zielińską.

Fot. Cezary Spigarski.

Witam tych, dzięki którym tu jesteśmy, czyli witam dyrekcję firmy Budimex. To nasze „małżeństwo” trwa już blisko 2 lata. Zaczęliśmy w Centrum Offshore, kontynuujemy w Centrum Sportu i Rekreacji i to nie jest nasze ostatnie słowo. Ponieważ zaraz po zakończeniu tej budowy, będziemy się przymierzać do drugiej części: do budowy domu studenckiego, który ma stanąć zaraz obok. Mamy dokładnie na to tyle pieniędzy, ile miało trzech bohaterów powieści Ziemia Obiecana, ale marzenia się spełniają. Myślę, że jak będziemy mówili o tym głośno i będziemy bardzo chcieli, to to się na pewno uda.

Fot. Kazimierz Netka.

Dwa dni temu zakończyliśmy zawody sportowe w ośrodku Stella Maris w Sznurkach, dzięki uprzejmości ojca Edwarda Pracza, ale za rok, drogi Edku, chyba nie skorzystamy z twojego zaproszenia, ponieważ będziemy chcieli zorganizować Dzień Sportu w tej hali, o co bardzo bym prosił naszych przyjaciół z Budimexu, żebyśmy dokładnie za rok o tej porze uroczyście otwierali tę halę i rozpoczęli zawody sportowe pomiędzy wydziałami.

Proszę państwa, nie będę tu się rozwlekał na temat szczegółów dotyczących tej budowy. To zostawimy państwu bo przewidujemy po zakończeniu tej uroczystości zwiedzanie obiektu. Osobą, która najwięcej wie na temat tego, czym będziemy dysponowali, jest pan dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji, pan doktor Andrzej Lachowicz, ale myślę, że jeszcze więcej wie w tej chwili pan kanclerz Filip Malata i jego prawa ręka, pani Małgorzata Bielska i bardzo serdecznie tym osobom dziękuję za dotychczasowe zaangażowanie, serce i naprawdę wielki wkład pracy.

Za chwilę symbolicznie powiesimy wiechę. To jest moment historyczny, ponieważ chyba jesteśmy jedyną uczelnią w kraju, która nie ma z prawdziwego zdarzenia hali sportowej. Mamy basen, mamy marinę, mamy żagle, mamy Dar Młodzieży, przyjaciół, z których gościnności możemy korzystać, ale nie mamy hali sportowej. Mam nadzieję, że wkrótce będziemy mogli powiedzieć, że nie tylko, że mamy halę sportową, ale mamy najpiękniejszą halę sportową, przynajmniej w Trójmieście – powiedział prof. Adam Weintrit – rektor Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

– O głos poproszę dyrektora Oddziału Północnego Dywizji Budownictwa Ogólnego Budimexu pana Mariusza Hurylskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

– Witam wszystkich bardzo serdecznie. Cóż, w zeszłym roku, kiedy na początku sierpnia podpisywaliśmy tę umowę, życzyliśmy sobie po raz kolejny dobrej współpracy z inwestorem. To jest gwarancja sukcesu w realizacji. Dzisiaj już wiemy, że te życzenia się ziszczają do samego końca. Myślę, że tę inwestycję oddamy w jakości, w terminach myślę, że krótszych niż były spodziewane w terminie umownym. Ku zadowolenia wszystkich użytkowników, zamawiającego. Bardzo dziękuję za współpracę i mam nadzieję, że to nie będzie ostatnia nasza realizacja wspólna. Mamy nadzieję, że będziemy tutaj jeszcze dłużej. Bardzo dziękuję!

– Wiecha to taki symboliczny moment na budowie – powiedział Filip Malata – kanclerz Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

Fot. Kazimierz Netka.

– To jest zamknięcie pewnego etapu. A mamy etap surowy zamknięty; powiedzmy, że jesteśmy w połowie tej inwestycji. Ale to też element budowy przed nami, czyli prace wykończeniowe, dogrywanie tego wszystkiego, wyposażenia hali. Dajemy sobie na to rok – tak jak powiedział pan rektor – mam nadzieję, że w czerwcu ten obiekt już będzie funkcjonalnie oddany do użytkowania. Nie będę na razie wymieniał wszystkich, którzy są zaangażowani w ten projekt, ale tak jak policzyłem szybko, no to wychodzi mi, że naszych pracowników zaangażowanych w tę budowę jest blisko 30 osób. To są kwestie finansowe, budowlane, prawne, zamówienia publiczne, i za to bardzo dziękuję wszystkim moim współpracownikom i zaprzyjaźnionym działom.

Nie ukrywam, że mamy drugą inwestycję i to naprawdę duże wyzwanie, by te dwie bardzo duże inwestycje jak na naszą uczelnię, które się zgrywają w czasie, prowadzić. Tak że z mojej strony duże podziękowania dla całego zespołu, dla pana rektora, który pamiętam rok temu, gdy otwieraliśmy kopertę z przetargiem mieliśmy duże wątpliwości czy uda nam się to spiąć. Pamiętam naszą wycieczkę do Warszawy też z panem kwestorem, gdzie bardzo mocno negocjowaliśmy i prosiliśmy o wsparcie finansowe. To się udało ściągnąć, tak że myślę, że to historyczny moment. Mam nadzieję, że to nie jest ostatnia wiecha na terenie tego kampusu. Mamy plany; to jest etap pierwszy. Było to już powiedziane przez pana rektora że w planach jest budowa nowego domu studenckiego. Być może ten kampus jeszcze się nam rozrośnie. Życzę państwu udanego zwiedzania. Państwo z Budimexu, czyli panowie kierownikowie pan Bartek i pan Paweł będą wspierać nas w tej wyciecze, w tym oprowadzaniu. Im też serdecznie dziękuję i całemu wykonawcy bo ta współpraca jest naprawdę bardzo dobra.

– O błogosławieństwo poproszę duszpasterza ludzi morza, kapelana Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, ojca doktora Edwarda Pracza – powiedział prowadzący, Bartosz Tobieński. – Bardzo serdecznie zapraszam.

– W imię ojca i syna i ducha świętego amen. Wszechmogący wieczny Boże, stwórco nieba i ziemi, panie mórz i oceanów! Ty w w swojej niezmierzonej w mądrości powierzasz ludziom do wykonania wielkie i piękne dzieła. A przez mądrość i pracę ludzi udoskonalasz to co stworzyłeś. W twoje imię gromadzimy się na ternie Alma Mater aby z wdzięcznością, entuzjazmem i zawierzeniem spojrzeć na tę wiechę, na powstające Centrum Sportu i Rekreacji – mówił ojciec doktor Edward Pracz – kapelan Uniwersytetu Morskiego w Gdyni:

– W tym duchu pragniemy pobłogosławić i zawierzyć Opatrzności ten obiekt sportowy, bo jak mówi psalmista: „na nic zdaje się wstawać o północy bez pańskiej pomocy”, a więc przyzywajmy tej pańskiej pomocy słowami modlitwy pańskiej: „Ojcze nasz…”

Fot. Cezary Spigarski.

Niech imię pańskie będzie błogosławione teraz i na wieki. Boże ty mądrze wyznaczasz ludziom pracę i obowiązki i pozwalasz im w zmęczeniu ciała i duszy szukać pokrzepienia i szlachetnej rozrywki. Prosimy Cię przeto najłaskawszy Boże niech wszyscy, którzy w wolnym czasie będą korzystać z tego obiektu sportowego, z tego centrum, niech w tych pomieszczeniach zaznają duchowego odpoczynku oraz umocnienia zdrowia duszy i ciała. Niech ubogacają się bratnią życzliwością, radością i oddają tobie część i chwałę. Przez Chrystusa Pana Naszego, Niech Pan błogosławi Uczelnię z Magnificencją, z Wykonawcami i z wszystkimi tymi, który podejmują ten trud w solidarności z naszym pięknym miastem, które tutaj reprezentuje pani przewodnicząca, Niech pan błogosławi wszystkim tym którzy ten trud podejmują. Szczęść Boże!

– Nadszedł ten kulminacyjny moment: Wiechę podnieść! – Padła komenda.

Fot. Kazimierz Netka.

Przy dźwięku świstów trapowych wieniec podniesiony został do sufitu hali sportowej.

– Zapraszam na wspomniany spacer po budowie, a o godzinie 12 zapraszamy na pobliski parking na Biesiadę Pracowników, która poprzedzi oficjalne zakończenie Dnia Sportu, który przedwczoraj odbył się w Sznurkach. Bardzo państwu dziękuję za wizytę – powiedział Bartosz Tobieński –  kierownik Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Fot. Kazimierz Netka.

Po zakończeniu „wieńczenia” budowy Bartosz Tobieński przekazał nam następujący komunikat:

Wiecha na budowie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni. Z nowoczesnego obiektu studenci będą mogli korzystać już w połowie przyszłego roku.

Na powstającym na terenie kampusu Uniwersytetu Morskiego w Gdyni Centrum Sportu i Rekreacji zawisła tradycyjna wiecha symbolizująca wybudowanie najwyższego punktu obiektu.

Budowa rozpoczęła w połowie 2022 roku i przebiega bez przeszkód.

„Prace realizowane są w formule „buduj” i prowadzone są zgodnie z harmonogramem. Planujemy zakończyć budowę w terminie oczekiwanym przez inwestora tj. do końca czerwca 2024 roku” – mówi Paweł Pijar – Dyrektor Kontraktu Budimex, głównego wykonawcy inwestycji.

Zaawansowanie prac jest na poziomie 40%. Wykonana została cała konstrukcja budynku, zakończony jest stan surowy.

„Wybudowanie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni to niezwykle ważne i priorytetowe zadanie dla Uczelni, która odpowiada za kształcenie kadry morskiej” – podkreśla JM Rektor prof. dr hab. inż. kpt. ż.w. Adam Weintrit. „Z uwagi na fatalny stan techniczny stara hala sportowa została wyburzona, a studenci realizują program wychowania fizycznego w wynajmowanych obiektach sportowych gdyńskich szkół. Prawdopodobnie jesteśmy jedyną uczelnią, która nie posiada hali sportowej z prawdziwego zdarzenia. Już niedługo będziemy mogli powiedzieć, że nie tylko mamy halę, ale jest ona najpiękniejsza i najnowocześniejsza, przynajmniej w Trójmieście. Po zakończeniu tej inwestycji będziemy się przymierzać do budowy domu studenckiego w sąsiedztwie Centrum Sportu i Rekreacji – dodał Rektor UMG.

Fot. Kazimierz Netka.

Zakończone zostały roboty żelbetowe, aktualnie trwają prace murarskie. Na dachu ułożono blachę trapezową wraz z izolacją termiczną, w hali garażowej wełną mineralną docieplony został strop, rozpoczęto montaż stolarki okiennej i fasady od strony ulicy Grabowo. Trwają prace związane z wykonaniem elewacji, roboty tynkarskie na poziomie hali garażowej i parteru budynku, wykonywana jest instalacja elektryczna i teletechniczna oraz instalacja sanitarna. Do końca września planowane jest wykonanie całej elewacji budynku i rozpoczęcie robót zewnętrznych drogowych.

Obiekt jest wymagający pod kątem inżynierskim, m.in. w zakresie konstrukcji zadaszenia. W trakcie prac zamontowano 11 sztuk dźwigarów prefabrykowanych sprężonych o długości 30 m. każdy i wysokości 150 cm oraz masie montażowej 35 ton. Końcowym etapem robót był montaż 7 sztuk prefabrykowanych paneli attykowych o wymiarach 6×2 m i masie 10,2 tony.

„Do zabudowania takiej konstrukcji potrzebny był dobór specjalnego dźwigu, który posiada udźwig na poziomie 38 ton w promieniu 36 metrów. W ten oto sposób, w odległości 4 metrów od podpiwniczonego budynku, stanął generujący około 1600 kN nacisku na stopę Liebherr LTM-1650-8.1 – żuraw samojezdny o udźwigu maksymalnym 700 ton – podkreśla Paweł Pijar.

Fot. Kazimierz Netka.

„Cały obiekt zaprojektowany jest tak, aby jak najlepiej odpowiadał naszym potrzebom. Halę sportową będzie można w miarę potrzeb dostosować do różnych zajęć sportowych czy rekreacyjnych, np. szybko podzielić na trzy niezależne boiska do siatkówki, z których każde spełnia wymogi FIVB. Jeśli dodamy do tego ściankę wspinaczkową, strefę fitness, saunę, to widać, że dzięki temu obiektowi będziemy mogli znacznie poszerzyć i uatrakcyjnić ofertę zajęć sportowych i rekreacyjnych dla naszych studentów i pracowników – zauważa dr Andrzej Lachowicz, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji UMG.

Inwestycja dofinansowana została z budżetu państwa, w postaci dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury oraz środków własnych Uczelni. Koszt inwestycji wynosi ok. 54 mln. zł.

W skład Centrum Sportu UMG wchodzić będą m.in.:

pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianką wspinaczkową, 8 szatni z pełnym zapleczem sanitarnym, szatnia dla sędziów i pracowników z zapleczem sanitarnym, pokoje dla trenerów, przestrzeń usługowa, pokoje gościnne dla sportowców, sztabu szkoleniowego z aneksami kuchennymi i łazienkami dla 40 osób, widownia dla 130 osób, zaplecze sanitarne dla widzów, strefa fitness i siłownia, sauna, przestrzenie biurowe, sala konferencyjna, przestrzeń techniczna, parking podziemny na 49 miejsc.

Fot. Kazimierz Netka.

Najważniejsze liczby:

Powierzchnia zabudowy: 2199,59 m2, kubatura: 38 460,21 m3, powierzchnia całkowita: 6 983 m2, wysokość budynku: 11,9 m, liczba kondygnacji nadziemnych: 4, liczba kondygnacji podziemnych: 1.

Informacja o Uniwersytecie Morskim w Gdyni

Uniwersytet Morski w Gdyni, Uczelnia z ponad 100 letnią tradycją. Kształci przyszłych oficerów floty handlowej oraz kadry inżynierskie i menedżerskie dla gospodarki morskiej i regionu nadmorskiego na poziomie licencjackim, inżynierskim, magisterskim i doktorskim. Uczelnia prowadzi kształcenie uzupełniające dla oficerów i specjalistów gospodarki morskiej i drugie w Europie Studia Executive Offshore Wind MBA.

Konkurencyjność Uniwersytetu Morskiego w Gdyni stanowią m.in. specjalności zarówno morskie, jak i lądowe. Swoją bogatą ofertą edukacyjną UMG odpowiada na aktualne zapotrzebowanie wymagającego rynku pracy. Uniwersytet tworzą 4 wydziały: Elektryczny, Mechaniczny, Nawigacyjny, Zarządzania i Nauk o Jakości, w tym 10 kierunków studiów.

W skład UMG wchodzi Instytut Morski, w ramach którego Uczelnia rozwija swoją działalność badawczą, naukową i dydaktyczną. W 2023 planowane jest zakończenie budowy Centrum Offshore, którego zadaniem będzie tworzenie lokalnego, polskiego łańcucha dostaw dla branży offshore.

Fot. Kazimierz Netka.

Uniwersytet Morski w Gdyni jest armatorem trzech statków: sławnego na całym świecie żaglowca „Dar Młodzieży”, nowoczesnego statku badawczo – szkoleniowego „Horyzont II” oraz statku badawczego „IMOR”, który jest pierwszą polską jednostką przystosowaną do badań strefy przybrzeżnej i płytkich wód zalewowych.

Firma Budimex S.A. realizuje obecnie na Terenie Trójmiasta liczne kontrakty m.in:

Budowę Parkingu Podziemnego w ramach Parku Centralnego w Gdyni, Budynku Laboratoryjno – Warsztatowego CTM w Gdyni, obiektu biurowo – mieszkalnego Waterfront w Gdyni, realizację Centrum Offshore w Gdańsku na potrzeby Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, budowę Teatru Wybrzeże w Gdańsku, rozbudowę Terminala Kontenerowego DCT 3 w Gdańsku, projektowanie i realizację Obwodnicy Metropolii Trójmiejskiej S6.

Fot. Kazimierz Netka.

BUDIMEX SA jest polską spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Jest obecny nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Od 1995 roku spółka jest notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych – napisał Bartosz Tobieński – kierownik Biura Promocji i Komunikacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *