Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku ogłasza kolejną mobilizację do obrony Pomorza przed smogiem i czadem. Doświadczeniami w tej walce podzielą się specjaliści z różnych stron kraju, na konferencji „Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu. Monitoring, Inwestycje, Edukacja”.

Na zdjęciu: Ekspozycje przed siedzibą w WFOŚiGW w Gdańsku – podczas 7. Pomorskich Dni Energii. Fot. Kazimierz Netka.

Zmień złe nawyki na zdrowe praktyki. Musimy zaprzestać spalania odpadów w domowych piecach!

Smog i czad to cisi zabójcy, szczególnie groźni zimą. Nie liczmy na to, że maski nas uchronią przed substancjami rakotwórczymi. Po prostu, musimy przestać korzystać z opału, który szkodzi. Jak i co spalać – radzi Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i organizuje specjalne seminarium.

W środę, 7 lutego 2018 roku o godz. 09:00 w siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku, przy ul. Rybaki Górne 8, rozpocznie się konferencja „Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu. Monitoring, Inwestycje, Edukacja”.

 

Fot. Kazimierz Netka

Od 25 lat, czyli od początku swojej działalności, WFOŚiGW w Gdańsku wspiera zadania, których celem jest poprawa jakości powietrza. Tylko w ciągu ostatnich pięciu lat na działania związane z ochroną powietrza przeznaczył około 90 mln zł. Od 10 lat realizuje też program „Czyste Powietrze Pomorza”. Od 2009 roku zlikwidowanych zostało 3 500 pieców i kotłów. WFOŚiGW w Gdańsku przeznaczył na to ponad 14 mln zł. Rocznie emisja pyłów zmniejszyła się o 339 ton, dwutlenku węgla o 23 000 ton, dwutlenku siarki – 156 ton. Dodatkowo, w konkursie „Kawka dla Pomorza”, jednostki samorządu terytorialnego, spółki ciepłownicze oraz wspólnoty mieszkaniowe otrzymały łącznie ponad 50 mln zł wsparcia na poprawę stanu powietrza.

Efekty tych działań są widoczne, oddychamy najczystszym powietrzem w Polsce. Ale fakt, że jakość powietrza w województwie pomorskim jest lepsza niż w innych częściach kraju, nie świadczy, że wszystko w tym zakresie zostało już zrobione. Dane Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Gdańsku wykazują, że normy niejednokrotnie są przekroczone. We wdychanym przez nas powietrzu w nadmiernej ilości występuje pył zawieszony i rakotwórczy benzoalfapiren – informuje Urszula Pakulska – starszy inspektor ds. promocji i informacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, podając w komunikacie wypowiedzi na ten temat:

– Wielkość jednej cząstki pyłu zawieszonego PM10 jest mniejsza niż 10 mikrometrów. Jest tak mała, jak 1/9 średnicy ludzkiego włosa (a w przypadku pyłu PM2,5 – 1/30) – wyjaśnia Michalina Bielawska z Fundacji ARMAAG. I na tym właśnie polega niebezpieczeństwo.

Potwierdza to Marcin Gregorowicz z WFOŚiGW w Gdańsku:

– Pyły transportowane są przez wiatr na duże odległości, osiadają, ale pod wpływem podmuchów powietrza wzbudzanych np. przez ruch samochodowy, ponownie wzbijają się w górę, przez co stanowią długotrwałe zagrożenie. Są niewielkie i bez problemu trafiają do ludzkiego układu oddechowego, krwi, a nawet narządów.

Jeżeli chcemy oddychać lepszej jakości powietrzem, konieczne są zmiany. Należy wyeliminować stare, niespełniające norm domowe kotły, złej jakości paliwo do ogrzewania domów, niewłaściwe procesy spalania i zaprzestać spalania odpadów.

 

Na zdjęciu: Maciej Kazienko – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka

– Świadomość społeczeństwa rośnie, wreszcie coraz więcej osób dostrzega znaczenie działań związanych z ochroną powietrza. Właściciele domów likwidują kotły węglowe i podłączają swoje budynki do miejskiej sieci ciepłowniczej. Dzieje się dużo dobrego, ale to nie wystarczy… Nadal widok ciemnego dymu o intensywnym, nieprzyjemnym zapachu wydobywającego się z kominów niektórych domów nie należy do rzadkości. Osoby, które spalają plastik, opony, folie, czy nawet meble, wprowadzają zagrożenie dla zdrowia ludzkiego. To tylko pozorna oszczędność, szkodzą sobie i innym. Najważniejsza jest edukacja – mówi Maciej Kazienko – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Zatem edukacja, edukacja, edukacja. Wiele osób przyczynia się do powstawania niskiej emisji z powodu braku wiedzy. Dlatego tak ważne jest, aby informować o skutkach oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku uważa, że działania informacyjne i edukacyjne są skuteczniejsze od kar i mandatów. W ten zakres aktywności wpisuje się konferencja „Ograniczenie niskiej emisji na Pomorzu. Monitoring, Inwestycje, Edukacja”.

 

Fot. Kazimierz Netka

W spotkaniu uczestniczyć będą wszystkie osoby zaangażowane w walkę z niską emisją (chodzi głównie o substancje wydobywające się z niskich kominów, stąd nazwa: „niska emisja”), przedstawiciele władz samorządowych, przedsiębiorcy, strażnicy miejscy, ale także osoby fizyczne. Omówione zostaną wszystkie najważniejsze działania podejmowane w trosce o dobrą jakość powietrza w województwie pomorskim. Począwszy od monitoringu i zdiagnozowania problemu, przez działania inwestycyjne, a skończywszy na akcjach edukacyjnych i zmianach prawnych.

Beata Kujawska z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku przedstawi najnowsze informacje o stanie powietrza w województwie pomorskim.

Przedstawiciel Obszaru Metropolitalnego Gdańsk – Gdynia – Sopot omówi działania, których skutkiem jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Trójmiejscy samorządowcy i przedsiębiorcy z województwa pomorskiego zaprezentują dobre praktyki inwestycyjne w zakresie walki o czyste powietrze (w tym często niedoceniane działania w zakresie modernizacji środków transportu).

Eksperci przedstawią ustawę o elektromobilności i paliwach alternatywnych oraz omówią wprowadzenie taryf antysmogowych energii elektrycznej, które mają ograniczyć zanieczyszczenia powietrza i walczyć z ubóstwem energetycznym.

O nowej akcji edukacyjnej „Zmień złe nawyki na zdrowe praktyki” opowie Krystyna Szymańska z Fundacji Agencja Regionalnego Monitoringu Atmosfery Aglomeracji Gdańskiej. W sześciu spotach, w przystępny sposób, pokazane są sposoby prawidłowego ogrzewania mieszkań, czy segregacji odpadów. Spoty umieszczone są stronie WFOŚiGW w Gdańsku.

Straż Miejska z Gdyni, która aktywnie edukuje mieszkańców, pokaże jak prawidłowo rozpalać kotły i piece na paliwa stałe.

Walka ze smogiem w Małopolsce i na Śląsku wspierana jest finansowo przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Na zdjęciu, od lewej: Kazimierz Kujda – prezes zarządu NFOŚiGW; Artur Michalski – wiceprezes zarządu NFOŚiGW; Sławomir Kmiecik – dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej, rzecznik prasowy NFOŚiGW podczas konferencji prasowej w Krakowie, pt. „Energia z węgla – Polska bez smogu. NFOŚiGW na rzecz jakości powietrza”. Fot. Kazimierz Netka.

Walka z niską emisją to również innowacje. W tym bardzo ciekawy i skuteczny monitoring spalin przy pomocy dronów. Pokazane zostaną efekty pilotażowych badań przeprowadzonych na Górnym Śląsku – Katowicach i Gliwicach.

Przedstawiciel Instytutu Maszyn Przepływowych PAN zaprezentuje filtr, który można zamontować praktycznie do każdego urządzenia i dzięki któremu emisje zanieczyszczeń do atmosfery spadają do… zera – wynika z wiadomości, które przekazała nam Urszula Pakulska – starszy inspektor ds. promocji i informacji w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *