Współpraca, także Pomorza, z Rosją. Do dyspozycji jest prawie 70 mln euro.

Ministerstwo Rozwoju: uzgodniona została współpraca transgraniczna Polski i Rosji.

Skorzystają na tym regiony przygraniczne.

Na zdjęciu powyżej: Współpraca Pomorza z Kaliningradem trwa od dawna. Oto stoisko podczas targów turystycznych w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Źródło: www.kurier.pap.pl
Kaliningrad widok na centrum. Fot. Fotolia
Kaliningrad widok na centrum. Fot. Fotolia
Prace nad przygotowaniem wspólnego programu współpracy transgranicznej z udziałem Polski i Rosji na lata 2014 – 2020 dobiegły końca. Uzgodniony 28 czerwca br. program został skierowany do Komisji Europejskiej – informuje resort rozwoju.
– Zakończenie negocjacji programu to duży sukces, osiągnięty wspólnie przez stronę polską i rosyjską. Skorzystają z niego regiony przygraniczne – części województw pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego oraz Obwód Kaliningradzki – zaznaczył wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

– Teraz rozpoczniemy intensywne prace nad dokumentami, które pozwolą na szybkie uruchomienie naboru wniosków o dofinansowanie oraz wsparcie dużych projektów infrastrukturalnych, które zostaną wyłonione w trybie pozakonkursowym – dodał wiceminister.

Oprócz Ministerstwa Rozwoju, w negocjacjach brali udział przedstawiciele województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i podlaskiego. Ze strony rosyjskiej w rozmowach uczestniczyli reprezentanci Obwodu Kaliningradzkiego oraz Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego Federacji Rosyjskiej, które w programie pełni rolę Instytucji Krajowej. Za zarządzanie programem odpowiedzialne będzie Ministerstwo Rozwoju.

– W wyniku inicjatywy Ministerstwa Rozwoju, Wspólny Sekretariat Techniczny – nasze ‘okno dla beneficjentów’ – zostanie przeniesiony z Warszawy do Olsztyna. Dzięki temu łatwiej będzie uzyskać informacje i pomoc przy przygotowywaniu wniosków o dofinansowanie i realizacji projektów – podkreślił wiceszef resortu.

Planowany budżet na wspólne polsko – rosyjskie projekty wynosi 61,9 mln euro (41,3 mln euro ze środków Unii Europejskiej i 20,6 mln euro z budżetu Federacji Rosyjskiej). Dofinansowanie będzie można uzyskać m.in. na działania w obszarze promocji kultury lokalnej i zachowania dziedzictwa historycznego, ochronę środowiska oraz poprawę komunikacji i zwiększenie bezpieczeństwa na obszarze przygranicznym.

Źródło: Ministerstwo Rozwoju

kkż/Kurier PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *