Wyrwij się z miasta do lasu dzięki portalowi czaswlas.pl. Ponad 17 tysięcy obiektów czeka na lubiących wypoczywać wśród natury. Pamiętaj o poszanowaniu tych miejsc. Nie wyrywaj roślin. Nie zaśmiecaj, nie stwarzaj zagrożenia pożarem. Do pobytu w świątyni przyrody zachęcają m.in. RDLP w Gdańsku, w tym Nadleśnictwo Elbląg

Fot. Filip Kaczanowski. Lasy Państwowe.

Powędruj między drzewa, po ciszę i zdrowie

Ponad 17 tys. obiektów turystycznych Lasów Państwowych: miejsc biwakowania i kempingów, ośrodków wypoczynkowych i kwater, szlaków pieszych, rowerowych i konnych, a także parkingów, punktów widokowych i innych atrakcji we wszystkich zielonych zakątkach kraju można znaleźć w nowej odsłonie serwisu czaswlas.pl , leśnego przewodnika turystycznego.

Źródło ilustracji: RDLP w Gdańsku

Dzięki stworzonemu przez Lasy Państwowe serwisowi czaswlas.pl każdy może w prosty sposób zaplanować wypoczynek z przyjaciółmi lub rodziną na łonie natury w ulubionym zakątku Polski.

– Jedną z trzech funkcji lasów jest udostępnianie ich społeczeństwu. Nowa odsłona naszego serwisu turystycznego jest realizacją tej funkcji. Chcemy ułatwić Polakom – zamkniętym z powodu pandemii przez wiele miesięcy w domach – wyrwanie się z pełnych betonu, hałasu i smogu miast, by mogli odpocząć w bliskości przyrody korzystając z infrastruktury turystycznej, którą dla nich tworzymy – mówi Józef Kubica, p.o. dyrektora generalnego Lasów Państwowych. – Liczymy też, że więcej osób doceni urodę polskich lasów i pracę dbających o nie leśników – dodaje.

W serwisie czaswlas.pl za pomocą prostej wyszukiwarki, zintegrowanej ze szczegółową mapą, można szybko i łatwo znaleźć, np.: parkingi lub miejsca postoju, gdzie najwygodniej będzie zostawić samochód; szlaki turystyczne: piesze, rowerowe lub konne, które zapewnią po drodze najpiękniejsze widoki i najwięcej atrakcji; ścieżki edukacyjne lub historyczne, przejście którymi dostarczy także nieco wiedzy; punkty widokowe, które mogą być celem wyprawy; miejsca biwakowania lub wiaty turystyczne, które pozwolą po drodze nieco odpocząć, a często też rozpalić ognisko czy skorzystać z toalety.

Osoby planujące dłuższy pobyt w lesie mogą dzięki czaswlas.pl zapoznać się także z bazą noclegową Lasów Państwowych. Oferujemy setki miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, szkoleniowo-wypoczynkowych i kwaterach myśliwskich, a także pokoje gościnne. Miłośnicy nocowania pod gołym niebem mogą rozbić namiot na jednym z kilkunastu pół biwakowych, kempingów lub w wyznaczonych miejscach biwakowania.

Źródło ilustracji: RDLP w Gdańsku

Na stronach leśnego przewodnika turystycznego można dowiedzieć się o usytuowaniu obiektów, możliwościach dojazdu, rodzaju i standardzie usług, wyposażeniu oraz okolicznych atrakcjach turystycznych. Użytkownik może ocenić obiekt i podzielić się opinią z innymi użytkownikami serwisu.

Opisy ponad 17 tys. obiektów oraz ich zdjęcia są na bieżąco aktualizowane.

Dla osób, które lubią gotowe propozycje spędzenia czasu zostały przygotowane „Pomysły na wyprawy”. Są to plany weekendowych wypraw z wykorzystaniem obiektów dostępnych w portalu czaswlas.pl . Każda z wypraw została przygotowana z myślą o konkretnej grupie użytkowników, np. chcących spędzić czas aktywnie, interesujących się historią czy tych, którzy wolą skupić się na obserwacji przyrody.

W serwisie czaswlas.pl można znaleźć także porady, których przestrzeganie sprawi, że czas spędzony w lesie będzie bezpieczny zarówno dla nas, jak i dla otaczającej nas przyrody.

A ci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą wybrać się do lasu, mogą posłuchać na czaswlas.pl jego odgłosów dzięki Leśnej strefie relaksu – zachęca Jerzy Krefft – rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Gdańsku.

Nowe tabliczki z prośbą od leśników!

Zaśmiecanie terenów leśnych to ciągle nieustające zjawisko w całej Polsce, także w lasach Nadleśnictwa Elbląg, obejmujących swoim zasięgiem Wysoczyznę Elbląską, Żuławy i Mierzeję Wiślaną.

Na zbieranie i utylizację śmieci co roku Nadleśnictwo Elbląg wydaje przeszło 100 tys. zł., a często nawet tak wysoka kwota okazuje się niewystarczająca.

Kosze na śmieci często stają się zarzewiem nieczystości. Zwierzęta leśne przywabione zapachem resztek pokarmów chętnie rozgrzebują pozostałości po biesiadach ludzi, a następnie wiatr rozwiewa resztki, powodując zaśmiecenie okolicy. Dodatkowo zdarza się, że pojawiają się ludzie, którzy zapełniają takie kosze lub kontenery śmieciami z własnych domów i zakładów produkcyjnych, sądząc, że ktoś przy okazji opróżniania kosza zabierze również jego odpady. Dlatego, m.in. na podstawie obserwacji własnych i doświadczenia leśników z innych obszarów w Polsce, postanowiono zlikwidować kosze na śmieci w lokalnych lasach.

Źródło ilustracji: Nadleśnictwo Elbląg

W zamian za to leśnicy w wielu miejscach, szczególnie przy szlakach i dojściach do plaży na Mierzei Wiślanej poustawiali tabliczki z prośba o zabieranie śmieci ze sobą.

Treść tabliczki brzmi: Zachowaj porządek. Na tej drodze nie znajdziesz kosza na śmieci. Opakowania to tylko nieznaczna część wagi produktu. Dałeś radę przynieść śmieci do lasu. DASZ RADĘ ZABRAĆ SWOJE ŚMIECI ZE SOBĄ! Dziękujemy!

Odpady w lesie wyglądają nieestetycznie, ale też mogą stanowić nawet śmiertelne zagrożenie dla zwierząt, które nieświadomie łykają plastikowe opakowania, a mniejsze wpadają do pojemników, z których nie są w stanie wyjść.

Gorąco namawiamy do zabierania własnych śmieci z lasu – apeluje Jan Piotrowski – specjalista ds. kontaktów z mediami, środków zewnętrznych i LKP – Leśnego Kompleksu Promocyjnego Nadleśnictwa Elbląg.

Przebywając w lesie, trzeba pamiętać również o konieczności przestrzegania przepisów przeciwpożarowych. Susza, wysoka temperatura i wiatr powodują, że pożar może szybko się rozprzestrzeniać i wiele osób, wypoczywających w obrębie lasów, może mieć trudności z ucieczką przed ogniem. Spłonąć mogą samochody pozostawione na parkingach i budynki, np. ośrodków wypoczynkowych, kempingowych.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *