Wyspa Sobieszewska. Nieco ponad 125 lat temu ludzie zrobili pierwszy przekop przez Mierzeję Wiślaną. Powstała wówczas Wyspa Sobieszewska. Z okazji rocznicy urodzin tego uroczego fragmentu Gdańska, w weekend odbędą się wspaniałe zabawy, także… podniebne

Źródło ilustracji: Międzynarodowe Targi Gdańskie.

Gala ku czci Wyspy Sobieszewskiej, również nocna – balonowa

W sobotę zaczyna się wielkie święto Wyspy Sobieszewskiej w Gdańsku – z okazji 125-lecia jej powstania. Warto wiedzieć, że wyspa ta narodziła się z chwilą zrobienia przez ludzi pierwszego przekopu przez Mierzeję Wiślaną – w celu skrócenia Wiśle drogi do Bałtyku i zapobieżenia katastrofalnym powodziom na Żuławach, a zagrażającym również Gdańskowi. Przekop Wisły powstał 31 marca 1895 roku. Znajduje się między Gdańskiem Świbnem oraz Mikoszewem, położonym na wschodnim brzegu rzeki, w gminie Stegna.

Warto wiedzieć, że Mierzeja Wiślana to nie tylko piaszczysty pas lądu odgraniczający Zatokę Gdańską od Zalewu Wiślanego; oddziela również Żuławy od Zatoki Gdańskiej. Mierzeja ta zaczyna się już w rejonie Gdyni Orłowa. Usypana została z piasku przynoszonego przez fale i nawiewanego przez wiatr. Mierzeja jest pełna wydm, które godne podziwiania są właśnie na Wyspie Sobieszewskiej. Mierzeja Wiślana kończy się przy Cieśninie Pilawskiej w Obwodzie Kaliningradzkim Federacji Rosyjskiej.

5 i 6 września 2020 roku odbędą się dwa niezwykłe wydarzenia: Podniebny Bazar z okazji 125-lecia Wyspy Sobieszewskiej (organizowanego przez Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A.) oraz Baloon Festiwal, którego organizatorem są Aeroklub Gdański i firma Dream Baloon – zaprasza Tomasz Motyka z Międzynarodowych Targów Gdańskich.

Współtwórcami programu atrakcji są m.in. Gdański Archipelag Kultury, Partnerstwo na Rzecz Wyspy Sobieszewskiej oraz Ochotnicza Straż Pożarna Świbno.

Poniżej – szczegóły unikatowych imprez na Wyspie Sobieszewskiej, w sobotę i w niedzielę, 5 i 6 września 2020 roku.

informacja Podniebny Bazar Baloon Festival (1)

program_Podniebny_Bazar_Baloon_Festival (1)

plan_Podniebny_Bazar_Baloon_Festival (1)

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *