XX edycja Festiwalu FETA 14-17.07.2016

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA, to odbywające się cyklicznie od 1997 roku w Gdańsku wydarzenie teatralne.

FETA_2016_plakat (2087x3000)

FETA to festiwal wędrujący po gdańskich dzielnicach wymagających bodźca do zmian, wspierający i poszerzający działania rewitalizacyjne miasta o część najważniejszą – sferę społeczną. Organizatorem festiwalu jest „Plama” Gdański Archipelag Kultury.
Szefowie festiwalu: Elwira Twardowska (1997-2011); Szymon Wróblewski (od 2011 r.)

Fot. Włodzimierz Amerski 089

FETA jest jednym z największych, znaczących i cenionych plenerowych festiwali teatralnych w Polsce i tej części Europy, umożliwiającym mieszkańcom Gdańska i turystom poznanie najwartościowszych zjawisk i trendów we współczesnym teatrze plenerowym, zarówno polskim, jak i światowym. Dodatkowo jest festiwalem unikatowym w skali kraju, dbającym o zachowanie tradycyjnej formuły koncentrując się na prezentacji teatru ulicznego oraz plenerowego.

Fot. Włodzimierz Amerski 149

FETA oferuje widzom w różnym wieku i o zróżnicowanym poziomie wykształcenia wartościową ofertę teatralną, bogatą w oryginalne środki ekspresji artystycznej, nierzadko komentującą współczesną rzeczywistość, wzbudzającą refleksję. Wydarzenie oferuje każdemu łatwy dostęp do międzynarodowej sztuki i podnosi stopień udziału społeczeństwa w kulturze.
W dniach 14-17.07.2016 r. odbędzie się XX edycja Festiwalu FETA. Wystąpi 28 zespołów, które zaprezentują 70 spektakli.

Fot. Włodzimierz Amerski 017Fot. 17)

Po dwóch latach spędzonych na Forcie Góry Gradowej i Placu Zebrań Ludowych, FETA wraca do poprzedniej lokalizacji. W połowie lipca teatry plenerowe i uliczne znów gościć będą na bastionach, opływie Motławy i Starym Przedmieściu w Gdańsku. FETA powraca tam gdzie organizowana była przez pięć lat poprzedzających przeprowadzkę na teren Góry Gradowej. Bywalcy festiwalu zgodnie twierdzą – to w historii festiwalu najlepsza lokalizacja imprezy.
Fot. Włodzimierz Amerski 008

– Wyprowadzając się ze Starego Przedmieścia, naszą nową lokalizację traktowaliśmy tymczasowo. Jedną z głównych motywacji do tego kroku był fakt, że formuła spektakli, które wpisywały się w teren bastionów, zaczęła się wyczerpywać. Postanowiliśmy szukać nowego miejsca do inspiracji, a Fort Góry Gradowej doskonale się do tego nadawał – tłumaczy Szymon Wróblewski, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA (na zdjęciu powyżej oblegany przez radiowe dziennikarki podczas konferencji prasowej).
Fot. Włodzimierz Amerski 154
Obecnie FETA swoim rozmachem i wciąż rosnącym zainteresowaniem wśród mieszkańców stoi przed kolejnymi wyzwaniami. Festiwal musi, powinien wręcz, swoim zasięgiem obejmować większe tereny miasta. Dlatego nadchodząca edycja została zaplanowana w dwóch dzielnicach – na Starym Przedmieściu i sąsiadującym z nim Dolnym Mieście w Gdańsku.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski
Źródło: organizatorzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *