XXV Festiwal Szekspirowski już za klika dni. Zobaczymy spektakle z Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. Promocja jubileuszowej publikacji „Z pomocą Muz. 25 lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku”

Fot. Kazimierz Netka.

Spotkania z artystami bezpośrednio po spektaklach

W najbliższy piątek, 30 lipca, zacznie się kolejny Festiwal Szekspirowski w Gdańsku – już po raz dwudziesty piaty. Czas szybko płynie. W latach 90. ubiegłego wieku na terenie, gdzie teraz znajduje się Teatr Szekspirowski, przy ul. Bogusławskiego w Gdańsku, trwały badania archeologiczne. Odkrywano pozostałości (nowej) szkoły fechtunku, w której uczono się szermierki, ale też artyści z Anglii wystawiali sztuki teatralne.

Fot. Kazimierz Netka.

Teraz mamy wspaniałą kontynuację sceny elżbietańskiej z tamtych, XVII – XVIII-wiecznych czasów. Twórcą Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, a także Festiwalu Szekspirowskiego, jest prof. Jerzy Limon – zmarły niedawno.

Tegoroczny Festiwal Szekspirowski, który rozpocznie się już za kilka dni, finalizuje ćwierć wieku trwania Festiwalu. O szczegółach mówiono podczas konferencji prasowej, 26 lipca 2021 roku. Program Festiwalu przedstawili m.in.: Maciej Sowiński – p.o. dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, Joanna Śnieżko-Misterek – koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, Aleksandra Dacyl – koordynatorka SzekspirOFFa, Anna Ratkiewicz – koordynatorka Letniej Akademii Szekspirowskiej, Małgorzata Limon – koordynatorka wydarzenia „ShakeART!” oraz Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

Szczegóły zawiera następujący komunikat:

Jubileuszowa 25. edycja Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku. Organizatorami Festiwalu Szekspirowskiego są Gdański Teatr Szekspirowski i Fundacja Theatrum Gedanense.

Podczas konferencji prasowej pełniący obowiązki Dyrektora Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego Maciej Sowiński podkreślił, że to szczególna edycja Festiwalu – nie tylko ze względu na jubileusz 25-lecia, ale również pierwsza bez swojego twórcy, Profesora Jerzego Limona, zmarłego w marcu 2021 roku. Wyraził również radość, że po rocznej przerwie Festiwal wraca do swojej właściwej, stacjonarnej formuły i spotkania na żywo z widzem w teatrze. Dyrektor podziękował wszystkim, którzy wspierają organizację tegorocznego festiwalu – MKDNiS oraz sponsorom i partnerom. Dodał, że zespół festiwalu dokłada starań, by tegoroczna edycja była godna swoich poprzedniczek.

Koordynatorka Festiwalu Joanna Śnieżko-Misterek potwierdziła, że udało się zaprosić wszystkich twórców, planowanych na tegoroczną edycję wydarzenia. Podkreśliła też, jak niełatwy jest ten rok pod względem budowania zagranicznego programu i wyraziła nadzieję, że wszyscy artyści bez przeszkód dojadą do Gdańska. Jednocześnie podkreśliła, że na główny program 25. Festiwalu Szekspirowskiego składają się spektakle znanych i cenionych twórców teatru na światowym poziomie. „Prawdziwy festiwal, prawdziwy teatr to obcowanie ze sztuką wprost” – dodała.

Fot. Kazimierz Netka.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej edycji Festiwalu zobaczymy spektakle z Portugalii, Włoch, Litwy, Belgii, Stanów Zjednoczonych oraz z Polski. W tym, w programie głównym zobaczymy 9 spektakli, w nurcie SzekspirOFF 13 wydarzeń. Odbędą się również: prezentacje spektakli na dużym ekranie i online, performatywny wernisaż wystawy ShakeART!, promocja jubileuszowej publikacji „Z pomocą Muz. 25 lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku” oraz spotkanie w ramach cyklu „Bezradność filozofa”.

Koordynatorka SzekspirOFFa Aleksandra Dacyl podkreśliła, że w tym roku udało się zbudować różnorodny i bogaty program dla sceny alternatywnej. Zdradziła też, że spektakle prezentowane w ramach nurtu SzekspirOFF odbędą się w różnorodnych i nietypowych przestrzeniach.

Anna Ratkiewicz, odpowiadająca za Letnią Akademię Szekspirowską, zaznaczyła, że w tym roku z powodów bezpieczeństwa w trakcie festiwalu nie będą prowadzone warsztaty. Będzie natomiast możliwość spotkania się z artystami bezpośrednio po spektaklach. Zaprosiła również na dwie otwarte dla publiczności próby spektakli.

Zapowiedziała również jubileuszową publikację „Z pomocą Muz. 25. lat Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku”, na którą składają się wspomnienia i anegdoty osób związanych z Festiwalem Szekspirowskim na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza. Jej redaktorkami są Katarzyna Lemańska i Anna Szynkaruk-Zgirska. Promocja książki odbędzie się 4 sierpnia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. „Mam nadzieję, że ta wymarzona publikacja Profesora Jerzego Limona znajdzie u Państwa uznanie.” – dodała Anna Ratkiewicz.

Małgorzata Limon przedstawiła szczegóły wydarzenia „ShakeART!”, czyli wernisażu połączonego z performansem. Do tego szczególnego projektu zaproszonych zostało 15 artystów wizualnych z Pomorza, Warszawy i Bydgoszczy, którzy stworzyli łącznie 30 prac inspirowanych twórczością Szekspira. Artyści zaprezentują zarówno swoje obrazy, jak i samodzielnie zaprojektowane oraz wykonane z pomocą Alicji Grucy kostiumy. Przyznała, że to dla niej osobisty projekt, ponieważ jest dedykowany jej zmarłemu stryjowi, Profesorowi Jerzemu Limonowi.

25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku odbędzie się w dniach 30 lipca – 8 sierpnia 2021 roku.

Szczegółowe informacje i bilety dostępne są na stronie: www.festiwalszekspirowski.pl – poinformowała Magdalena Hajdysz – rzecznik prasowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku.

Festiwal Szekspirowski w Gdańsku ma oczywiście, wymiar międzynarodowy. W tym kierunku wydarzenie owo będzie rozbudowywane. Planowane jest nawiązanie kontaktów z Festiwalem Szekspirowskim w Buenos Aires. Dziesiąta edycja festiwalu Shakespeare Buenos Aires odbyła się w dniach 10-25 kwietnia 2021 roku – napisano na stronie internetowej https://festivalshakespeare.com.ar/ .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.