W Gdańsku Brzeźnie zainaugurowano kampanię: „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę”. Jej inicjatorami są Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WFOŚiGW W Gdańsku. Poinformowano o projekcie podwyżki kar za zaśmiecanie. Po około dwóch godzinach przypłynęła złota ławica rzęsy wodnej – rośliny, zwiastującej czyste środowisko

Fot. Kazimierz Netka.

Jacek Ozdoba i Szymon Gajda namawiają do troski o czystość natury nie tylko nad morzem

Fot. Kazimierz Netka.

Kawałki szkła w piasku i na dnie kąpielisk, niedopałki papierosów na plażach, plastikowe opakowania w wodzie i w lasach – to jedne z wielu bardzo szkodliwych i niebezpiecznych pozostałości po naszym wypoczynku wśród przyrody. Do tego zdarzają się sinice (też będące następstwem naszej działalności: przeżyźnienia środowiska). Gdy musimy wypoczywać w takim otoczeniu, to urlop możemy uznać za stracony. Niestety, ta sytuacja się pogarsza. Trzeba więc przeciwdziałać – poprzez apele, akcje uświadamiające, edukacyjne ale również poprzez podwyższanie kar za zaśmiecanie.

Znaczący wzrost wysokości sankcji m.in. finansowych, dla tych, którzy zaśmiecają nasze otoczenie, przewiduje projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. O tym mówiono w środę na plaży w Gdańsku Brzeżnie, podczas konferencji prasowej pt. „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę. Informacja w sprawie prac legislacyjnych nt. zwalczania przestępczości środowiskowej” , prowadzonej przez radnego Kazimierza Koralewskiego – przewodniczącego Klubu Radnych PiS w Radzie Miasta Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

O zakresie kampanii, zagrożeniach, a także projekcie nowej ustawy mówili m.in.: Jacek Ozdoba – wiceminister klimatu i środowiska oraz Szymon Gajda – prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW) w Gdańsku. Obecni byli też Michał Bąkowski – wicewojewoda pomorski oraz Bogusław Szpytma – wicewojewoda dolnośląski.

Fot. Kazimierz Netka.

Szczegółową relację przekazał nam Wydział Komunikacji Medialnej, Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska:

Nie śmiecę, wybieram czystą plażę

Trwa akcja Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku, której założeniem jest zwrócenie uwagi na problem zaśmiecenia plaż. Kampanię zainicjowała konferencja prasowa z udziałem wiceministra klimatu i środowiska Jacka Ozdoby oraz prezesa WFOŚiGW w Gdańsku Szymona Gajdy, która odbyła się 28 lipca 2021 r. w Gdańsku.

Spędzając urlop nad polskim morzem, widujemy tabliczki zakazujące śmiecenia na plaży. Niestety, mimo tego, ilość wyrzucanych odpadów oraz problem zanieczyszczenia Morza Bałtyckiego, a także przyległych do niego plaż i wydm nie maleje. Kampanią „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz WFOŚiGW w Gdańsku chcą zwiększać świadomość turystów i mieszkańców w tej kwestii.

Fot. Kazimierz Netka.

– W wakacje powinniśmy zadbać o to, by plaże nie zamieniały się w śmietniki. Dlatego apelujemy, by podczas wycieczek i wypoczynku nie pozostawiać śmieci na plaży. Nie chodzi tu tylko o walory estetyczne, ale o realne zagrożenie dla morskiej flory i fauny, a także dla nas samych – podkreślił wiceminister Jacek Ozdoba podczas konferencji prasowej.

Fot. Kazimierz Netka.

– Województwo pomorskie jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc przez turystów. Wielu Polaków właśnie ten region wybrało na miejsce swojego wakacyjnego wypoczynku. Wiadomo, że plaża, morze, czysta woda – przyciągają rzesze wczasowiczów. Zależy nam, aby trafił do nich jasny i czytelny przekaz: niczego nie należy zostawiać w piasku na plaży. Wszystkie odpady wyrzucamy do kosza lub zabieramy ze sobą. Zostawiamy po sobie czyste miejsce. Takie, które sami chcielibyśmy zastać – przekonywał Szymon Gajda, prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Wiceminister klimatu i środowiska przypomniał, że za zaśmiecanie miejsc publicznych grożą określone konsekwencje prawne – są to zarówno kary pieniężne, a nawet kara pozbawienia wolności.

– Prowadzimy działania edukacyjne i promujemy właściwe postawy. Jednak aby zwrócić uwagę na ten ważny problem i szczególnie napiętnować osoby, które przyczyniają się do degradacji środowiska, proponujemy wprowadzić przepisy zaostrzające kary za przestępstwa i wykroczenia środowiskowe. I tak za zaśmiecanie zarówno plaż, lasów, terenów przy jeziorach, jak i szlaków górskich maksymalna grzywna wzrosła z 500 nawet do 5000 zł. Chcę tu również podkreślić, że przez wiele lat kary za przestępstwa środowiskowe nie były rewaloryzowane i obecnie ich wysokość jest zupełnie nieadekwatna do popełnianych czynów – powiedział wiceminister Jacek Ozdoba.

W ramach promocji akcji „Nie śmiecę, wybieram czystą plażę” na terenie województwa pomorskiego w lipcu pojawiły się billboardy oraz przystankowe citylighty. Wspólnie z WFOŚiGW w Gdańsku  chcemy, aby ten przekaz dotarł do jak największej liczby turystów, którzy odwiedzają polskie plaże. Mam nadzieję, że akcja przyniesie zadowalające efekty – wyjaśnił wiceminister klimatu i środowiska.

Fot. Kazimierz Netka.

23 lipca projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej został wpisany do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów – poinformował Wydział Komunikacji Medialnej, Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

W ciągu dwóch lat lockdownu ilość śmieci zbieranych z gdańskich plaż wzrosła dwukrotnie – w porównaniu z ilością zbieraną przed pandemią. Są to głównie opakowania i pozostałości jedzenia, kupowanego w restauracjach, sklepach i konsumowanego na plażach. Rocznie z gdańskich plaż zbiera się około 500 ton odpadów; dużo jest opakowań szklanych, często potłuczonych.

Fot. Kazimierz Netka.

Około dwie godziny po zakończeniu konferencji w Gdańsku Brzeźnie, turyści zobaczyli niezwykłe zjawisko przyrodnicze. Do kąpieliska w Brzeźnie przypłynęła żółta ławica rzęsy wodnej. To niewielka roślina, żyjąca w czystym środowisku i poprawiająca jakość tego środowiska. Złota rzęsa wodna, która w środę, 28 lipca, około godziny 13.30 pojawiła się przy kąpielisku w Gdańsku Brzeźnie, przypłynęła od strony ujścia Martwej Wisły. Do rzeki tej przyniesiona została prawdopodobnie z nurtem Motławy, mającej swe źródło na Kociewiu, na południe od Tczewa. Oby pojawienie się rzęsy wodnej wkrótce po konferencji wiceministra środowiska i klimatu oraz prezesa WFOŚiGW w Gdańsku, było zapowiedzią znaczącej poprawy stanu kąpielisk morskich w Polsce.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *