Za kilka lat wszystkie szkoły będą miały bardzo szybki internet.

W 2018 roku powstanie ogólnopolska sieć edukacyjna, która połączy wszystkie szkoły

Źródło: www.kurier.pap.pl

Na zdjęciu powyżej: Superkomputer Tryton w Politechnice Gdańskiej. Fot. Kazimierz Netka.

Jesienią 2018 r. planowane jest uruchomienie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, która ma połączyć wszystkie szkoły w Polsce, zapewniając dostęp do usług i treści edukacyjnych – zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji. OSE ma być programem rządowym.

Z danych Systemu Informacji Oświatowej wynika, że w Polsce jest ok. 30 tys. szkół, znajdujących się w 19,3 tys. lokalizacji. Bez dostępu do internetu o przepustowości powyżej 100 Mb/s jest 25 tys. z nich (ok. 16,7 tys. lokalizacji).

MC wskazuje, że 5 tys. placówek (w 3,3 tys. lokalizacji) jest w zasięgu łącza o przepustowości powyżej 100 Mb/s, co jednakże nie zawsze oznacza, że z niego korzystają. Z ankiet MC wynika, że z usług takich korzysta 5 proc. polskich szkół.

Przedsiębiorcy telekomunikacyjni planują podłączyć do internetu o wymaganej przepustowości w ramach własnych działań i inwestycji ok. 10 tys. szkół (w ok. 5,7 tys. lokalizacji). MC szacuje że do podłączenia w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa jest 15 tys. szkół (w 10,5 tys. lokalizacji).

Resort planował pierwotnie, że wszystkie szkoły będą podłączone światłowodem ale – jak mówił wiceminister cyfryzacji Piotr Woźny – po analizach odstąpiono od tego warunku.

„Będą pewnie dwa, trzy możliwe standardy podłączenia placówek oświatowych. Dla szkół, które będą istotnie oddalone od węzłów dostępowych, będziemy zgadzać się na łącza radiowe, które będą oczywiście gwarantowały transmisję 100 Mb/s. Nie będziemy ortodoksyjni, jeśli chodzi o podłączanie szkół światłowodami” – powiedział w czwartek dziennikarzom.

Prowadzone prace mają, w dalszej perspektywie, ułatwić start projektowi Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej, który ma ruszyć jesienią 2018 r.

Sieć OSE ma być, jak mówił wiceminister Woźny, przez dwa lub trzy lata finansowana z budżetu państwa; potem wydatki mają przejąć samorządy.

Plan zapewnienia wszystkim szkołom w Polsce dostępu do bardzo szybkiego internetu opublikowano pod koniec grudnia ub.r. Konkurs ma zostać ogłoszony pod koniec września.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *