Za niecały rok – finał modernizacji dworca PKP Gdańsk Główny. Duże znaczenie dla podróżnych będą miały ułatwieniem na peronach i w dojściach do nich: cztery windy i cztery pary schodów ruchomych.

Fot. Kazimierz Netka.

Odnawianie tunelu na stacji PKP Gdańsk Główny – następny etap prac.

Wykonawca zacznie budowę nowego sufitu w przejściach podziemnym na stacji Gdańsk Główny. Zakończyła się rozbiórka starego stropu i ścian.
Dzięki nowym przejściom podróżni zyskają zwiększoną wygodę. Stacja będzie dostępniejsza dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Wartość inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w Gdańsku to 62 mln zł –
poinformował nas Martyn Janduła z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

W przejściu podziemnym na stacji Gdańsk Główny, łączącym miasto i dworzec autobusowy z peronami, zgodnie z harmonogramem od lutego trwają intensywne roboty. Wykonawca zakończył już rozbiórkę starego sufitu (płyty stropowej) na wysokości peronu nr 1. Ciężki sprzęt wywozi gruz z budowy. Rozpoczyna się budowa nowych ścian klatki schodowej. Kolejno konstruowany będzie strop. Zasadnicze prace w tunelu zakończą się w kwietniu.

Fot. Kazimierz Netka

Równolegle toczą się prace w tunelu dworcowym. Wykonawca wymienia stary sufit w przejściu. Budowane są nowe ściany i szyb windowy. Nowa konstrukcja zapewni bezpieczne korzystanie z przebudowywanych obiektów przez wiele lat.

Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. poprawi estetykę i funkcjonalność obu tuneli. Przejście, podobnie jak perony, będzie przystosowane do obsługi wszystkich osób podróżujących koleją. Istotnym ułatwieniem na peronach i w dojściu będą cztery windy i cztery pary schodów ruchomych. Ułatwieniem będzie też odpowiednie oznakowanie i ścieżki naprowadzające ze specjalną wypukłą fakturą.

Na stacji zmienia się także peron nr 1, który podobnie jak już przebudowany peron nr 2, będzie wyższy, z antypoślizgową nawierzchnią i lepiej oświetlony. Zamontowane zostaną nowe ławki, tablice informacyjne i zegary. Czytelne oznakowanie ułatwi orientację na stacji.

Komunikacja na czas robót

Podczas przebudowy na stacji Gdańsk Główny obowiązuje zmieniona komunikacja. O drodze dojścia na perony podróżnych informują żółte tablice informacyjne, plakaty i banery. Szczegóły przedstawione są na schematach i w formie wideo na https://youtu.be/hIy0W58SKyI

Źródło ilustracji: PKP PLK S.A.

Inwestycja na stacji Gdańsk Główny realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 5.1-19.2 „Poprawa stanu technicznego infrastruktury obsługi podróżnych (w tym dostosowanie do wymagań TSI PRM), Etap II Gdańsk Główny.” Wartość robót wynosi 62 mln zł. Prace zaplanowano do stycznia 2020 r.

Fot. Kazimierz Netka

Krajowy Program Kolejowy (KPK) ma na celu znaczącą poprawę ruchu kolejowego w aglomeracjach, podniesienie standardu podróży na trasach regionalnych oraz polepszenie warunków przewozu towarów. Dzięki realizacji KPK atrakcyjność kolei wzmacniana jest przez spójną sieć kolejową o wyższych prędkościach, zapewniających krótsze podróże we wszystkich regionach, w ruchu międzyregionalnym. Coraz bardziej konkurencyjne stają się przewozy towarowe łączące m.in. Śląsk z portami Trójmiasta, Szczecina i Świnoujścia – wynika z informacji, które przekazał nam Martyn Janduła z Zespołu Prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *