ZUS, pandemia i turystyka. Dzięki transakcjom przy użyciu Polskiego Bonu Turystycznego, pomorscy przedsiębiorcy otrzymali do tej pory blisko 48,2 mln złotych. To najwięcej w skali województw

Fot. Kazimierz Netka.

Wsparcie dla rodzin i krajowej branży turystycznej

W całej Polsce kwota transakcji przy zastosowaniu bonów turystycznych wyniosła przeszło 236,5 ml złotych. Na czele jest województwo pomorskie – wynika z informacji, które przekazał nam Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Płatności trafiły w naszym województwie do 800 podmiotów. W całym kraju natomiast, pieniądze otrzymało ponad 5,6 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego.

Z 262 tys. bonów przygotowanych dla mieszkańców Pomorza, aktywowano już ponad 73 tys. Może z nich skorzystać ponad 123 tys. dzieci. Przeszło 13 tys. z tych bonów wykorzystano w całości.

Bon Turystyczny stanowi wsparcie zarówno dla polskich rodzin, jak i krajowej branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii covid-19.

Na każde dziecko, na które przyznany jest dodatek lub świadczenie wychowawcze przysługuje wsparcie w wysokości 500 zł. Wyjątkiem są dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością, które mają prawo do „podwójnego” bonu turystycznego. Można nim płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski.

Bonem można płacić u podmiotów, które zarejestrowały się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Obecnie tych podmiotów jest ponad 17,5 tys. Listę ich można sprawdzić na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel .

Obsługa bonu odbywa się wyłącznie na Platformie Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Można go aktywować w dowolnym momencie (np. na kilka dni przed planowanymi wakacjami), po podaniu danych kontaktowych (adres e-mail i numer telefonu komórkowego).

Jeżeli ktoś nie zdążył skorzystać z bonu w wakacje 2020 r. to nic straconego. Można nim bowiem opłacić weekendowe wyjazdy, zimowiska czy wakacyjne pobyty końca marca 2022 r. Nie znaczy to, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy, gdyż można opłacić bonem rezerwacje na pobyt w późniejszym terminie – poinformował Krzysztof Cieszyński – regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa pomorskiego.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *